Dostatek jídla zůstává i nadále největší výzvou v jihozápadní Etiopii
Publikováno: 12. 1. 2023 Doba čtení: 3 minutyCeny potravin rostou a dopady klimatické změny jsou extrémnější než kdy dřív. Záplavy a sucho nejvíce postihují nejzranitelnější osoby, jako jsou uprchlíci, vnitřně vysídlení lidé, osoby vracející se do země a hostitelské komunity. Zajistit dostatečné množství potravin pro celou rodinu se pro mnoho obyvatel jihozápadní Etiopie stalo klíčovým problémem.
Amelework Selamu žije ve woredě Bena Tsemay v Etiopii. "Jsem svobodná matka se čtyřmi dětmi, o které se musím postarat. S manželem jsem se před několika lety rozvedla. Pěstuji kukuřici a čirok. Kvůli současnému suchu je však úroda tak nízká, že nemohu uživit rodinu ani několik nadcházejících měsíců," řekla. Nepravidelné srážky, které jsou hlavně důsledkem klimatických změn, způsobily, že v posledních několika letech tisíce lidí v oblasti trpí hladem.
Amelework se snažila hledat jiné zdroje příjmů, aby mohla zaplatit své živobytí. Začala na trhu prodávat kávu a "šupuro", místní nápoj. Nedostatek finančních prostředků jí však bránil v rozšíření podnikání. Amelework však měla štěstí, protože její rodinu i podnikání podpořil Člověk v tísni (ČvT). Obdrželi finanční pomoc ve výši 4 500 birrů (1850 CZK). Amelework k tomu dodala: "Nakoupila jsem jídlo a další potřebné věci pro své děti. Plánuji však koupit také kozu nebo kuřata. Vím, že taková podpora netrvá dlouho, a musím myslet na budoucnost."
Kromě Amelework může o dopadech klimatických změn vyprávět také Ayka Bunko, svobodná matka sedmi dětí z woredy Bena Tsemay. Dříve na své farmě pěstovala kukuřici, ale v posledních čtyřech letech málo prší. V důsledku toho Ayka nedokáže vypěstovat dostatek zásob pro svou rodinu. "Často vstávám brzy, abych nasbírala dřevo na prodej. Obvykle jíme jednou denně a musíme počkat, až prodáme dřevo," řekla.
Na první den, kdy dostala finančí pomoc od Člověka v tísni, vzpomíná se slzami v očích.
Finanční podpora pro lidi výrazně zasažené změnami klimatu
S finanční podporou Komise pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO), poskytl ČvT finanční podporu lidem postiženým dopady klimatické změny ve čtyřech woredách v oblasti Jižní Omo, a to Dasenech, Hammer, Gnangatom a Bena Tsemay.
Distribuce finanční pomoci podporuje zranitelné osoby, často starší osoby, osoby se zdravotním postižením, ženy a domácnosti s více dětmi, aby pokryli své základní potřeby, jako je nedostatek potravin, oblečení a hygienických potřeb.
Kvůli suchu uhynuly tisíce zvířat a lidé se začali přesouvat za lepšími podmínkami. Zbývající obyvatelé vesnic byli nuceni změnit svůj styl života a museli začít pracovat jako nájemní pracovníci za velmi nízký plat v okolních městech.
"Podpora, kterou ČvT poskytuje, pomáhá zachránit životy nejzranitelnějších částí komunity, především žen a dětí. To umožňuje vládě zaměřit se dlouhodobé potřeby lidí. Podporujeme tedy členy komunit, aby zbývající peníze věnovali na něco výdělečného, jako je chov koz nebo kuřat, a byli tak finančně zajištění do budoucna," říká Getnet Hailu, vládní zástupce woredy Bena Tsemay. Podle Getneta byla woreda v posledních několika letech velmi postižena suchem. Poukázal na to, že i průtok nedaleké řeky se snížil na úroveň, kterou nelze využít k zavlažování polí.
Celkem 11 736 lidí – podobně jako Amelework a Ayka – obdrželo ve 14 kebelech finanční podporu. Kromě peněžní pomoci distribuuje ČvT v současné době pomoc, nouzové přístřešky a nepotravinové zboží, ve čtyřech kebelách ve woredě Dasenech pro celkem 850 domácností, které byly v důsledku povodní vysídleny.