Dramaticky narůstá počet pronásledovaných lidí. Pomohli jsme stovkám z nich
Publikováno: 14. 11. 2024 Doba čtení: 2 minutyPočet zemí, kde může hrozit postih již za pouhý kritický příspěvek na sociálních sítích, narůstá. A situace ve většině z nich se může nadále zhoršovat. Člověk v tísni již víc než 25 let pomáhá chránit bojovníky za lidská práva ve 20 zemích světa. Jen v roce 2023 jsme pomohli 885 z nich, což je téměř o sto víc než rok předtím.
Svět je méně bezpečným a méně svobodných místem, než býval. Egypt, Bělorusko, Rusko, Venezuela či Ázerbájdžán. To jsou příklady zemí, kde jsou kritické hlasy umlčovány ve stále větší míře. V nich i za obyčejný nesouhlas s oficiální linií hrozí v lepším případě propuštění ze zaměstnání nebo vyhazov ze školy, v tom horším vězení. Nebo i něco horšího.
V současnosti pomáháme aktivistům i organizacím ve 20 zemích a regionech. V posledním roce jsme hodně pomáhali například na Ukrajině, ve Střední Asii, v Ázerbájdžánu, v Egyptě nebo v Nikaragui.
• na Ukrajině jsme podpořili organizace, které mapují válečné zločiny páchané ruskou armádou;
• ve Střední Asii jsme právní a humanitární podporu poskytli celkem 32 pronásledovaným aktivistům, novinářům a politickým vězňům;
• v Ázerbájdžánu jsme pomohli desítkám pronásledovaných novinářů, aktivistů a politických vězňů pokrýt náklady na přesídlení, právní pomoc či psychosociální podporu. Postavili jsme se také za propuštění novinářů z ázerbájdžánského nezávislého média ABZAS;
• v Jižní Americe, zejména pak v Nikaragui, jsme do bezpečí přemístili desítky osob;
• v Egyptě hodně pomáháme novinářům. Několik jsme podporovali v jejich práci poté, co byli nuceni uprchnout do bezpečí.
Vězeň ruského režimu Nariman Dželal
Tváří letošní kampaně (viz vizuál v záhlaví) se stal Nariman Dželal, místopředseda parlamentu krymských Tatarů a novinář, který si z nespravedlivého trestu sedmnácti let v ruském vězení odseděl téměř tři roky. Na jeho případ jsme dlouhodobě upozorňovali a bojovali za jeho propuštění. Na konci letošního června přišla radostná zpráva: Nariman Dželal byl propuštěn, na svobodu se dostal v rámci jedné z výměn zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Po propuštění navštívil na naše pozvání Česko a souhlasil s tím, že se stane hlavní tváří naší kampaně.
Jeho příběh, stejně jako příběh třech dalších aktivistů z celého světa, je popsán na našich stránkách.
* *
Kontakt pro více informací: Ondřej Lukáš, mediálního koordinátor Člověka v tísni - Centra pro lidská práva a demokracii, ondrej.lukas@clovekvtisni.cz, +420 776 186 529, www.clovekvtisni.cz.