Důstojnost, soukromí a dostupná zdravotní péče pro desítky tisíc lidí v severní Sýrii

Publikováno: 31. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Důstojnost, soukromí a dostupná zdravotní péče pro desítky tisíc lidí v severní Sýrii
© Foto: PIN

Vybavíte si, jak vám bylo, když jste byli naposledy nemocní? V takových chvílích se nikomu nechce stát venku ve frontě s dalšími stovkami lidí, plačícími dětmi a bez možnosti umýt si ruce, nebo jít na toaletu. Obzvlášť v létě, když v Sýrii teploty stoupají až k 50 stupňům Celsia.

Na severu Sýrie je realita bohužel velmi často právě taková. Přeplněná zdravotnická zařízení jsou ve špatném stavu a kromě nedostatečných hygienických podmínek nemají pacienti ani soukromí. Společně s místními zdravotnickými úřady opravujeme a obnovujeme zdravotní střediska a zajišťujeme tak tisícům ohrožených lidí přístup k dostupné zdravotní péči v důstojných podmínkách.

„Dříve jsme tu měli pediatrii a výživovou kliniku v jedné místnosti. Stejně tak byly propojené porodní a gynekologická klinika. Pacienti neměli žádné soukromí a cítili se tu nepříjemně. Teď to tu je mnohem prostornější, každá ambulance má svůj vlastní prostor a navíc tu pro pacienty máme nově i toalety,” říká Rokan, zdravotník a jeden ze 44 zaměstnanců zařízení, které Člověk v tísni nedávno opravil.

Připomíná to tu malou nemocnici s několika ambulancemi, jejíž součástí je i laboratoř a lékárna. Rokan a jeho kolegové se každý den starají o 200-250 pacientů.

„Díky naší klinice, jsme lidem zkrátili cestu k lékaři a ušetřili peníze.”

Zatímco řešení konfliktu v Sýrii uvízlo na mrtvém bodě, válka nadále zasahuje milionům lidí do života. Jednou z největších starostí většiny Syřanů je, jak vystačit s penězi ve válkou zničené ekonomice, kdy ceny prudce narůstají a trh práce stagnuje.

Velký problem představuje také dostupnost zdravotní péče. Zatímco si většina lidí nemůže dovolit soukromé kliniky, veřejná zařízení jsou příliš daleko od jejich domova, nebo jsou přetížená. Vzhledem k téměř neexistující veřejné dopravě musejí lidé, kteří nemají auto jít i několik dní pěšky, aby se jim dostalo pomoci. Jsou mezi nimi těhotné ženy, ženy s malými dětmi, nebo staří lidé.

Takovou zkušenost má Ibtisam, která má tři děti a teď využívá kliniku, kterou nově zrekonstruoval Člověk v tísni.

„Životní podmínky jsou otřesné. Ceny narostly a někdy máme problém i uživit naše děti. Můj manžel hodně pracuje, snaží se zajistit alespoň základní potřeby pro rodinu. Do práce chodí ještě před východem slunce a vrací se v noci, takže ho děti vidí jen zřídka," říká Ibtisam a dodává: „Do tohoto opraveného zdravotního střediska chodí všichni moji známí a využívají místních služeb. Jsou na něm závislé všechny okolní vesnice."

Podle Rokana bylo během konfliktu již velké množství zdravotnických středisek poškozeno a některá z nich byla zničena úplně. Rostoucí ceny ve zdravotnictví navíc nutí lidi navštěvovat pouze veřejné kliniky, protože na soukromé nemají peníze.

„Na soukromých klinikách stojí ten nejzákladnější recept přibližně 20 000 syrských liber (cca 175 Kč), asistence u porodu asi 200 000 syrských liber (cca 1750 Kč) a císařský řez asi 600 000 syrských liber (cca 5300 Kč). Jednoduchá lékařská vyšetření pak stojí od 5 000 (cca 44 Kč) do 10 000 (cca 88 Kč) syrských liber. V našem centru jsou ale služby zdarma, což se vztahuje I na léky a testy,” říká Rokan a vysvětluje, s čím se spolu s kolegy potýkají: „Životní podmínky se velmi zhoršily. Kromě mnoha nových nemocí se znovu objevily i ty, které již byly překonány. Například dětská obrna."

Při návštěvě zdravotního střediska jsme mluvili take se Šamsou (49), která doprovázela svou nemocnou sousedku na prohlídku.

„Mívala menší zdravotní problémy, ale dnes zničehonic ztratila vědomí a neznali jsme příčinu. Vzali jsme ji tedy rychle sem, kde jí lékaři udělali všechna nezbytná vyšetření a testy. Teď už známe diagnózu a víme, jak potíže léčit. Zastavíme se ještě v lékárně a odvedeme ji domů,” říká Šamsa, které o několik minut později vydává mladý lékárník Mahmoud léky.

„Než to tu Člověk v tísni zrekonstruoval, tak jsme tu lékárnu neměli. Teď tu máme i místnost na skladování léků,” říká Mahmoud a vzpomíná na případy, kdy jeho kolegové pomáhali lidem v těžkých stavech a zachraňovali ženy při náročných porodech.

„Nedávno k nám přišla těhotná žena, která už v minulosti podstoupila císařský řez. V takovém případě by měla jet do nemocnice, protože císařský řez může způsobit vážné komplikace při dalším porodu. Bohužel tato žena přišla příliš pozdě a byla velmi unavená. Na její převoz do nemocnice jsme proto neměli dostatek času. Díky našemu týmu, potřebnému materiálu a vybavené ordinaci jsme ji tady ale mohli pomoci,” vypráví Mahmoud.

Díky štědré podpoře USAID jsme desítkám tisíc lidí v severní Sýrii zlepšili přístup ke zdravotní péči.


Autor: Markéta Zemánková, Člověk v tísni