Dvě cesty s jedním cílem – Posílení občanské společnosti na Filipínách

Publikováno: 13. 2. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Workshop strategického plánování a propagace organizací občanské společnosti v Upi, Maguindanao, který zprostředkovala Balay Mindanaw Foundation Inc. v rámci projektu Posílení občanské společnosti v Caragě a BARMM pro dobrou správu věcí veřejných.
© Foto: Zenny Awing

Maguindanao, oblast s všudypřítomnými ozbrojenými silami. Dvě organizace občanské společnosti tu budují pocit naděje. Tiyakap Kalilintad Inc. (TKI) a Teduray Day School Project (TDSP) jsou příkladem spolupráce pod záštitou projektu Strengthening Capacities of Civil Society in Caraga and BARMM for Good Governance. 

TKI se zaměřuje na potřeby vnitřně vysídlených osob během konfliktu. „Na začátku jsme přišli s tím, že budeme organizovat pomoc evakuovaným lidem,“ říká vedoucí organizace, Aflal Piang. TKI své členy podporuje prostřednictvím rozvojových programů. Díky navazování spolupráce s nevládními i vládními agenturami je organizace jedním z hlavních mírotvorců v Maguindanau.

Cílem TDSP, která vznikla v roce 1982, je podporovat mladé lidi v horských oblastech. Jak dodává Noli Acosta, koordinátor organizace: „Naše organizace vznikla hlavně proto, aby skrze naše dárce finančně podpořila mladé lidi.“ Z programů, které se zaměřovaly na děti, se postupně vyvinuly komunitní programy a TDSP nyní podporuje studenty nejen finančně, ale soustředí se také na iniciativy v oblasti zdraví a živobytí. Zároveň se zasazuje i o ochranu dětí.

Propojené cesty k lepší budoucnosti

Celkem 34 filipínských organizací získalo technickou a finanční podporu a zapojilo se do různých iniciativ s místními vládami.

„Tento projekt je pro nás skvělou příležitostí, jak se stát lepším spojencem pro lidi i vládu,“ říká Aflal Piang.

Během třídenního workshopu o strategických a advokačních plánech získaly TKI, TDSP a dalších 15 organizací rady a tipy, jak své plány a programy aktualizovat.

„Dozvěděli jsme se, jak revidovat a aktualizovat naši strategii, což pro nás bylo přínosné, vzhledem k tomu, že původní plán byl vytvořen před sedmi lety a dosud nebyl aktualizován,“ řekl Acosta.

S aktualizovaným strategickým plánem, který slouží jako základ pro realizaci projektů v rámci „Finanční podpory třetím stranám“, se obě organizace zavazují ke svému původnímu cíli v duchu posilování postavení občanské společnosti a změn v Maguindanau.

TKI se nyní zaměří na posilování schopností místních mírových pozorovatelů a vedoucích představitelů v oblastech ohrožených konflikty. Členové organizace zrevidují kodex chování, budou se zabývat poradenstvím v oblasti udržování míru a posilovat empatii vůči zranitelným skupinám. Vyškolení členové budou poskytovat upozornění týkající se ochrany obyvatelstva a budou se zabývat otázkami, jako jsou mír a bezpečnost, vysídlení a závažné porušování práv dětí. Místní orgány dostávají díky projektu okamžité upozornění pro přijetí nezbytných opatření. V konečném důsledku se tak vytváří komplexní databáze založená na sdílených informacích z terénu.

Naproti tomu TDSP se bude věnovat posilování kapacit jiných organizací s důrazem na kvalitní programy pro děti. Organizace chce posílit technické schopnosti rodičů, učitelů, komunitních sdružení, Rady pro sociální správu a Rady pro ochranu dětí v oblasti Barangay. V to bude spadat začlenění mechanismů na ochranu dětí do rámce řízení, což zajistí, že organizace budou lépe vybaveny k tomu, aby mohly poskytovat kvalitní služby pro děti.

Vzájemně propojené příběhy obou organizací tak ukazují, jak velký dopad mohou mít organizace občanské společnosti na obyvatele, pokud je spojuje společný závazek. Obě organizace jsou důkazem síly a potenciálu pozitivní změny v Maguindanau.

Projekt CSO4GG je financován Evropskou unií a kromě organizace Člověk v tísni je realizován Balay Mindanaw Foundation Inc (BMFI) a Maranao People for Development Center

Autor: Zenny Awing, Člověk v tísni

Související články