Vysídlení lidé v Arménii potřebují hlavně ekonomickou stabilitu
Publikováno: 11. 5. 2023 Doba čtení: 3 minutyOd vypuknutí konfliktu v Náhorním Karabachu v roce 2020 uplynuly už tři roky, přesto zůstává mnoho lidí uvězněno někde mezi minulostí a současností. Jejich osudy jsou podobné, stejně jako jejich obavy z budoucnosti.
Pro Člověk v tísni je důležité, aby pomoc byla skutečná, aby lidé o sobě a svém životě rozhodovali sami a mohli plánovat vlastní budoucnost. Právě o to nám jde v projektu "REACT: Pomoc a včasná obnova pro lidi postižené konfliktem v Arménii".
Ve spolupráci s partnery a za finanční podpory Evropské unie se zaměřujeme hned na několik oblastí – poskytování humanitární pomoci, psychologické podpory, vytváření dětských klubů a odborné vzdělávání.
Vysídlení lidé potřebují zázemí
Během osmnácti měsíců projektu jsme podpořili několik tisíc lidí, a to hlavně během kruté zimy, kterou museli přečkat v provizorních podmínkách. Teplo a pohodlí je totiž to, co lidé v zimě potřebují nejvíce. V Arménii umí být zima zákeřná a pro vysídlené obyvatele může být i vyhřátý pokoj něco, co jim dá na chvíli zapomenout na složitou situaci, ve které se nachází.
Mít život ve vlastních rukou
Odborné kurzy, které jsme pro vysídlené lidi organizovali, jsou klíčovou součástí projektu. Vzdělání totiž zajišťuje lidem dlouhodobou stabilitu a nezávislost na sociálních službách a státních orgánech. Lidé, kteří byli postiženi konfliktem a museli opustit své domovy, měli možnost využít na základě svých zájmů a požadavků trhu širokou škálu odborných kurzů. Díky nim získali silnější postavení ve společnosti, a především ekonomickou stabilitu, protože si mohli sami začít vydělat na živobytí. Právě pocit nezávislosti je zásadní pro začlenění se do společnosti.
Zájem byl především o kurzy z oblasti zemědělství, služeb, financí, vzdělávání a technologií, konkrétně pak o včelařství, kuchařský a cukrářský kurz, dále pak o kurz šití oděvů, účetnictví a tvorby webových stránek. Celkem odborným vzděláním prošlo více než 700 osob, z toho přibližně 500 dostalo i vybavení, díky kterému mohly začít podnikat a využít tak nové znalosti v praxi. Dalším 70 lidem jsme poskytli odbornou literaturu a podklady ve vybraném oboru.
Bezpečné místo pro děti
Nedílnou součástí projektu je také nový dětský klub v obci Goris. Trauma z ostřelování a neustálého pocitu nebezpečí má na psychiku dětí v této oblasti velký dopad. Zřízení dětského klubu v Gorisu bylo proto jedním ze způsobů, jak je chránit, a zároveň je propojit s jejich vrstevníky. Děti se zde můžou svěřit se svými obavami psychologovi, probrat s ním své pocity nebo si jen popovídat. Dětský klub je prostor, kde děti mohou na chvíli zapomenout na realitu vysídlení a zase se smát. Celkem jsme v regionu vytvořili sedm takových klubů – dva v Gorisu a zbývající v obcích Verishen, Khndzoresk, Karahunj, Vorotan a Shurnukh, s kapacitou až 400 dětí. Díky podpoře místní samosprávy budou moci kluby pokračovat v provozu i po skončení projektu.
V rámci projektu "REACT" se zaměřujeme na integraci vysídlených osob v hostitelských komunitách v pěti regionech: Syunik, Vayots Dzor, Kotayq, Armavir a Ararat. Společně s partnerskými organizacemi ACTED, Arménskou asociací sociálních pracovníků (AASW) a Mission Armenia pomáháme lidem ve všech regionech Arménie. Tato podpora byla umožněna díky finančním prostředkům z Evropské unie.