Elektrická kamna, školní pomůcky, vitamíny. Mongolské prázdniny po období dzudu

Publikováno: 24. 7. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Děti, které rozbalují školní pomůcky.
© Foto: Tina Puntsag

Podle dat UNICEF si letošní dzud vyžádal dvacet životů, včetně dvou dětí. Pojem dzud označuje dlouhou, mrazivou zimu, typickou pro Mongolsko. S postupující klimatickou změnou jsou mrazy stále častější a často předcházejí dlouhotrvajícím suchům, přičemž kritická období jsou stále méně předvídatelná. Zasaženým pasteveckým rodinám pomáháme překonat těžká období i dopadům klimatické změny předcházet.

Ve spolupráci se Spolkovou republikou Německo a Friends of Mongolia poskytujeme humanitární pomoc rodinám s dětmi v rámci projektu REACH. Ten může probíhat také díky našemu Klubu přátel. Projekt probíhá v provinciích Bayan-Olgii a Hovd. Jeho hlavním cílem je řešit potřeby v oblasti vzdělání, zdravotní péče a ochrany pastevců a jejich dětí v odlehlých oblastech postižených dzudy.

„V reakci na výzvu mongolské vlády k humanitární pomoci během dzudu jsme finančně podpořili projekt zaměřený na vzdělání, zdraví a správnou výživu dětí,“ řekl Helmut Kulitz, velvyslanec Spolkové republiky Německo.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


„Jednou z našich prvních iniciativ v Mongolsku bylo poskytování humanitární pomoci pastevcům během dzudu v letech 2009-2010,“ vysvětluje Mungunkhishing Batbaatar, který vede naši misi v Mongolsku. „Pomáháme těm nejzranitelnějším, když to nejvíce potřebují, proto jsme se rozhodli zaměřit na pomoc dětem, které bývají během dzudu obvykle přehlíženy,“ dodává.

U 270 rodin pastevců a 18 školních internátů v zasažených oblastech byla nejprve zhodnocena rizika. Poté jsme poskytli poradenství pro snížení rizik ochrany dětí nejméně 270 rodičům a opatrovníkům, 18 školním administrátorům a 270 dětem. Pomohli jsme zajistit vzdělání, psychologické poradenství a další pomoc potřebným. 540 dětí obdrželo vitamíny na bázi vápníku a sadu vzdělávacích pomůcek, aby mohly produktivně trávit letní prázdniny. Rodiny pastevců rovněž obdržely finanční pomoc.

Na začátku školního roku budeme distribuovat vzdělávací pomůcky a vitamíny 2 860 dětem pastevců žijících v 18 školních internátech ve vybraných okresech. Každý školní internát také obdrží 100 knih pro žáky základních, středních a vyšších škol.

Projekt REACH není naším jediným projektem zaměřeným na dopady klimatické změny. Častější dzudy také znamenají větší potřebu vytápění. V tradičních mongolských jurtách je stále převládajícím zdrojem vytápění uhlí, což je jeden z důvodů, proč se Ulánbátar řadí mezi nejvíce znečištěná města.

Podle Světové zdravotnické organizace je v Mongolsku hlavní příčinou úmrtnosti dětí do pěti let věku infekce dolních cest dýchacích. Kvůli znečištění ovzduší tu ročně dochází k 132 úmrtím na 100 000 obyvatel, zatímco globální průměr je 92 úmrtí na 100 000.

Pro řešení tohoto problému pomáháme místním obyvatelům měnit způsob, jakým jurty vytápí. Dodáváme elektrické topení a energeticky účinné balíčky, aby ženy a děti nemusely vstávat brzy ráno kvůli zatápění nebo čištění kamen. Pomáháme jurty lépe izolovat a správně je větrat, aby jejich obyvatelé mohli lépe dýchat a žít zdravěji. Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce a vedoucí naší mise v Mongolsku nedávno navštívili několik jurt podpořených projektem CHIP. 

Projekt CHIP, financovaný mongolskou vládou a UNICEF, pomohl více než 2 200 domácnostem s nízkými a středními příjmy po celém Mongolsku. Ty tak mohly přejít od uhlí k čistým technologiím vytápění. Podpořili jsme také 30 mateřských škol s více než 1 100 dětmi do 5 let. Do projektu zahrnujeme 11 provincií a 3 okresy a spolupracujeme na vývoji a realizaci komplexních „Akčních plánů pro klima a čistý vzduch“ ve spolupráci s místními vládami. Tento přístup má za cíl řídit a vyhodnocovat dlouhodobé dopady těchto iniciativ, zajišťující udržitelný a efektivní výsledek pro obyvatele. Program realizujeme společně s Mongolskou asociací pro udržitelné finance a Mongolskou univerzitou vědy a technologie od roku 2019.

Autor: Lucie Miklová

Související články