Energetická krize a krutá zima: Pomáháme ukrajinským uprchlíkům a ohroženým domácnostem v Moldavsku zůstat v teple

Publikováno: 23. 12. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Energetická krize a krutá zima: Pomáháme ukrajinským uprchlíkům a ohroženým domácnostem v Moldavsku zůstat v teple
© Foto: Dmitrii Vosimeric

Zima je pro mnoho z nás spojená se sváteční náladou a krásou zasněžené přírody. Pro mnoho rodin v Moldavsku se však k tomuto období váže mnoho problémů: vytápění domácností, přístup ke kompenzacím za energie nebo zajistit, aby děti mohly chodit i v zimě do školy. 

Už druhým rokem proto pomáháme těm, kteří to nejvíce potřebují. Udělali jsme radost 900 dětem a dali jsme jim poukázky na zimní oblečení a obuv.

„Oslovili jsme jak ukrajinské uprchlíky, tak ohrožené rodiny v Moldavsku, abychom jim poskytli potřebnou podporu,“ vysvětluje Xenia Martînov z Člověka v tísni.

Také díky vládě České republiky jsme mohli pomoci dětem uprchlíků z Ukrajiny i dětem z moldavských rodin, které se ocitly v tíživé finanční situaci.

„Hned, jak jsem se dozvěděla o této pomoci, přihlásila jsem své čtyři děti, které jsou všechny ve školním věku. Chci jménem všech uprchlíků upřímně poděkovat Člověku v tísni za podporu. Je to velká pomoc pro naši rodinu a radost pro děti,“ říká Elena Shliaieva, uprchlice z Ukrajiny a matka pěti dětí.

Děti se s rodiči nadšeně vydaly na nákup bot a teplého oblečení. Příběh každého dítěte je jiný, ale všechny spojila radost z toho, že letošní zimu prožijí v teple.

„Dneska jsem si koupil rukavice, čepici, bundu a kalhoty,“ řekl nám vesele Mihai.

Kromě finančního příspěvku pro děti, které chodí do školy, jsme se s Českou rozvojovou agenturou rozhodli zlepšit podmínky pro výuku. Identifikovali jsme existující problémy a přišli s udržitelnými řešeními na opravu mnoha tříd.

V současné době probíhají na 5 školách v různých regionech opravy, díky kterým bude možné ušetřit energii. Vyměňují se okna a radiátory a instaluje účinné osvětlení. Tyto investice přesáhly 10 milionů moldavských lei (50 milionů korun). Ve škole „Matei Basarab“ se práce dokončují a již brzy budou mít žáci k dispozici světlejší a v zimě dostatečně vytopené třídy.

Zapojili jsme se také do iniciativy Ministerstva práce a sociální ochrany Moldavské republiky. Obyvatele v jižních regionech Moldavska a v Kišiněvě jsme podpořili, aby se zaregistrovali do kompenzačního programu.

Po dobu dvou týdnů tak naši kolegové nabízeli asistenční služby na několika úrovních v registračních centrech ve zmíněných regionech. Konkrétně:

- Konzultovali postup podávání žádostí

- Pomáhali při online registraci na platformě compensatii.gov.md.

- Informovali o možnosti přivolat mobilní tým domů pro osoby se zdravotním postižením a/nebo vážným onemocněním, které nemohou navštívit registrační centra.

„Energetická krize trvá v Moldavsku již více než dva roky. Nyní má moldavská vláda vlastní nástroj, jak na tuto situaci reagovat, a to prostřednictvím kompenzačního programu. V letošním roce bude tato pomoc vyplácena přímo na účet žadatele. Proto pomáháme ohroženým lidem se do programu přihlásit. Spolupracujeme s vládou, a konzultujeme fungování místního systému, aby byla země schopná se samostatně vypořádat s různými situacemi.“ řekl Guillermo Llinas z Člověka v tísni.
Tato pomoc byla možná díky podpoře Evropské unie a organizacím Acted Moldova & NRC – Norwegian Refugee Council, se kterými spolupracujeme.
Autor: Nadejda Cernomaz

Související články