Evropské peníze na sociální práci budou výrazně chybět už v roce 2026. Vláda nerespektuje doporučení poradních orgánů
Publikováno: 4. 6. 2024 Doba čtení: 2 minutyVláda nebere v potaz doporučení poradních orgánů a nerespektuje hlas občanského sektoru. Peníze na sociální služby prevence budou v Evropském sociálním fondu (ESF+) výrazně chybět už v roce 2026. Nejohroženější skupiny zůstanou bez pomoci.
Na potlačování demokratických principů a dlouhodobé nerespektování doporučení poradních orgánů upozorňuje Iniciativa za rovnost, spravedlnost a lidská práva, která zastřešuje i nás, Člověka v tísni. Týká se to nečinnosti vlády ve věci navýšení ESF+ o v minulosti jinam převedené miliardy korun.
Pokud nedojde ke změně, budou chybět peníze na práci s lidmi, kteří sami nedokáží zvládnout tíživou životní situaci z důvodu chudoby, práce za nedostatečnou mzdu, nedostatku dostupného bydlení, dlouhodobé nemoci, různých závislostí, psychických potíží nebo tělesného handicapu.
„Procházíme neklidným obdobím. Agresivní válka Ruska proti Ukrajině přinesla ekonomické výkyvy, nárůst cen energií, vysokou inflaci, zdražení základních životních potřeb. Zároveň vidíme, jak u rodin, které doprovázíme, a nejen u nich, probíhá boj o interpretaci situace a ukazuje se, že kumulované sociální, vzdělávací i ekonomické ztráty, které si rodiny nesou z minulých let, hrají velkou roli v jejich důvěře ve společnost a stát,“ upozorňuje Jan Černý, ředitel našich Sociálních a vzdělávacích programů. „Pokud vláda nechce rezignovat na snahy o sociální integraci a odolnost naší společnosti, musí investovat do programů podporujících nejohroženější skupiny. V opačném případě bude pokračovat rozpad demokracie demokratickými prostředky a přijdou vlády nového typu,“ dodává Černý.
Iniciativa sdružující 35 pomáhajících organizací opakovaně žádá vládu, aby převedla zpátky do ESF+ 270 milionů eur, tj. necelých 7 miliard korun. Ty v minulém volebním období přesměroval kabinet Andreje Babiše do jiných fondů.
Prevence je vždy levnější a efektivnější než řešení následků
„Prevence je vždy levnější a efektivnější než řešení následků. To platí i pro sociální služby v oblasti migrace a integrace. Musíme zabránit tomu, aby příchozí upadali do šedé ekonomiky, a posílit služby, které předcházejí pracovnímu vykořisťování. Mladí cizinci často předčasně opouštějí vzdělávací systém, aby finančně podpořili své rodiny. Když příchozím umožníme plně využít jejich potenciál, bude to přínosem pro nás všechny,“ uvádí Klára Boumová z migrační sekce Charity ČR.
Už od roku 2026 do roku 2028 nebude dostatek finančních prostředků na vypisování výzev do ESF+. To velmi výrazně ovlivní celý sociální sektor. Na neutěšenou situaci vládu upozornily a stále upozorňují její poradní orgány ve svých usneseních, která rovněž vyzývají k navýšení alokace ESF+ minimálně o 10 %.
Více se dočtete v tiskové zprávě Iniciativy: Vláda nebere v potaz názory poradních orgánů a nerespektuje hlas občanského sektoru...a také v článku: Sociální práce v ohrožení. Vláda zadržuje více než 6 miliard korun na pomoc nejzranitelnějším.