Evropské peníze v sociální oblasti stále chybí, premiér přislíbil stav prověřit
Publikováno: 26. 9. 2023 Doba čtení: 3 minutyO nastavení Pravidel spolufinancování evropských fondů na programové období 2021 až 2027 a o tématu návratu 10 % alokace (270 mil. eur) z Fondu soudržnosti zpět do Evropského sociálního fondu plus jednali premiér Petr Fiala, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se zástupkyněmi a zástupci iniciativy Za bydlení, Člověka v tísni a dalšími významnými partnery ze sociální oblasti.
Vláda nakonec neodsouhlasila výrazné navýšení míry spolufinancování u nevládních neziskových organizací. V případě chybějících evropských peněz zástupci neziskovek apelovali na potřebu případně najít v rámci státního rozpočtu alternativní finanční prostředky v odpovídající výši. V opačném případě hrozí vážné výpadky v celém spektru sociálních služeb, od prevence až po péči a zdravotnictví, a to v situaci, kdy naopak roste jejich potřebnost. Neřešení problému je vždy nakonec dražší než včasná prevence, a to jak pro veřejné rozpočty, tak z hlediska celospolečenských nákladů.
Spolufinacování snižuje dostupnost sociálních služeb
Zástupkyně a zástupci neziskových organizací ocenili, že vláda nakonec neodsouhlasila výrazné navýšení míry spolufinancování u nevládních neziskových organizací, které v návaznosti na konsolidační rozpočtový balíček původně navrhoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Poukázali však na to, že spolufinancování ve výši 5 % je absolutní hranou únosnosti snižující možnost realizace některých projektů, které cílí na potřeby obyvatel České republiky, mimo jiné v oblasti včasné pomoci. Výsledkem jednání byl příslib ministra Jurečky, že u vybraných výzev je připraven jednat s vládou o 0% spolufinancování u příjemců, kteří nejsou obce nebo příspěvkové organizace.
Nulové spolufinancování ovšem vyžaduje změnu v aktuálně schválené příručce, která toto například u Operačního programu Zaměstnanost plus vylučuje!
U menších organizací, které odvádí dobrou práci v sociální oblasti, to může směřovat až k ukončení nebo výraznému omezení jejich činnosti. S povinným a pro ně nezajištěným spolufinancováním projektu nebudou moci čerpat finanční zdroje z jednotlivých výzev a spoléhat se na finanční zdroje z darů nemohou.
Chybějící evropské peníze do sociálních služeb je třeba i nahradit z jiných zdrojů
V otázce zpětného převodu 270 milionu eur (zhruba 6,6 miliardy korun) z Fondu soudržnosti, konkrétně z Operačního programu Doprava do Evropského sociálního fondu plus, byl premiér skeptický vzhledem k již rozběhnutému zasmluvnění výzev. Přislíbil však situaci zasmluvnění ověřit a zjistit, jaký je stav volné alokace. Nevládní neziskové organizace apelovaly na potřebu případně najít v rámci státního rozpočtu alternativní finanční prostředky v odpovídající výši. V opačném případě hrozí vážné výpadky v celém spektru sociálních služeb, od prevence až po péči a zdravotnictví. Vláda si podle zástupkyň a zástupců nevládních neziskových organizací potřebuje udělat kvalitní dopadovou analýzu a měla by si být vědoma rizik, která v případě výpadku sociálních a dalších služeb státu reálně hrozí.
Setkání s předsedou vlády Petrem Fialou a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou se zúčastnili zástupkyně a zástupci iniciativy Za bydlení, Charity Česká republika, Platformy pro sociální bydlení, Fokusu Praha, Asociace komunitních služeb, Migračního konsorcia, Asociace organizací v oblasti vězeňství a Člověka v tísni.
Více čtěte v tiskové zprávě tady.