Jak vidí klimatickou změnu mladí filmaři? Krátké snímky uvede 22. června Kino Kavalírka

Publikováno: 26. 5. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Jak vidí klimatickou změnu mladí filmaři? Krátké snímky uvede 22. června Kino Kavalírka
© Foto: Denisa Langrová, Jana Chmelařová

Dvanáct studentů vysokých škol vytvořilo v rámci projektu Filmem pro klima, který podpořil Člověk v tísni, šest krátkých filmů s tématem klimatické změny. Ve světové premiéře je uvede 22. června Kino Kavalírka. Promítání se zúčastní i odborníci na klimatickou změnu a globální politiku – a také dokumentaristka Tereza Reichová, která studentským týmům poskytovala podporu při vzniku filmů.

Co zmůže jedinec v boji proti klimatické změně? Jaký by byl svět bez žížal? Mohou děti nalézt vztah k přírodě v izolovaném prostoru muzea? Takové otázky si kladou tvůrci krátkých filmů s tématem klimatu a ochrany přírody. 

Promítání a následná diskuze nejen o tématu klimatu proběhne v Kině Kavalírka (Plzeňská 210, Praha 5) 22. června od 17:00. Vstup na celou akci je zdarma.

Na promítání přijali pozvání také tito hosté, kteří po každé projekci film okomentují a budou odpovídat na případné dotazy:

  • Michal Broža (OSN)

Michal Broža vede informační centrum Organizace Spojených Národů v Praze. Je specialistou na globální komunikaci a zabývá se i změnou klimatu. Účastnil se misí v Africe a pracovních pobytů v bývalé Jugoslávii a na Blízkém východě, pracoval také pro Světovou banku.

  • Tereza Reichová, dokumentaristka

Je absolventkou FAMU, katedry dokumentární tvorby a Literární akademie, obor Interaktivní média – Tvůrčí psaní. Ve své tvorbě se soustředí na společenská nebo aktivistická témata, je autorkou snímků Kruh – Portrét demonstrace (2009), Manuál na výrobu teroristy (2010) či Epidemie Svobody (2017). Spolu s Apolenou Rychlíkovou režírovala dokumentární sérii Novinářky (2022).

  • Klára Bělíčková (Fridays for Future)

Je mluvčí hnutí Fridays for Future, které se zabývá problematikou změn klimatu. Aktivitám ve veřejném prostoru se věnuje od svých čtrnácti let. Studuje Gymnázium Na Zatlance v Praze, pracuje v platformě pro sociálně ekologickou transformaci RE-SET.

Anotace filmů:

🎬 Příroda_2.0 (Radek Ševčík, Petr Chromčák)

V době, kdy se mnohý člověk již nepovažuje za součást přírody, vyrostla uprostřed valašské krajiny budova se stálou expozicí „Trezor přírody“. Film observuje skupinku hrajících si dětí v izolovaném prostoru plném umělých reprodukcí přírody. Mohou v něm nalézt poznání o přírodě?

🎬 Film o žížalách (Adéla Kaiserová, Barbora Aradská)

Žížala jako produkt a zároveň producent. Jaký by byl svět bez ní, byl by? Cesta po stopách malého tvora a po stopách, které vytváříme my lidé. Má to žížala v moderním světě těžší než kdy dřív, anebo si dokáže se všemi nástrahami poradit sama a po svém?

🎬 Farma zvířátek (Adam Závodský, Adam Růžička)

Orwellovská animovaná parodie klimatických mezinárodních vyjednání skupiny politiků o opatřeních k uhašení požáru emisí C02.

🎬 Radixxx (Denisa Langrová, Jana Chmelařová)

Jaká je pozice jedince/dvojice v boji proti klimatické hrozbě a za klimatickou spravedlnost? Snímek odráží marnost, paralýzu a absurditu individuálního boje, ale i sílu přátelství. Dystopický sci-fi výlet do světa, v němž aktéři zažívají naplno důsledky klimatické změny.

🎬 Plašte neplašte (Lucie Bečvářová, Martin Fischer)

Klimatické věřte nevěřte. Uvidíte dva příběhy o planetě a lidech. Nechaly jsme se inspirovat krutou skutečností klimatické krize, nebo jsme si vymyslely kachnu?

🎬 10 tisíc pro klima (Valerie Vítů, Michaela Kozáková)

Co se dá udělat s grantem deseti tisíc korun pro klima? Dokumentární sociologická etuda o tom, zda a jak může tato částka mírnit následky klimatické změny.


Vstup je zdarma. Pro aktuální informace sledujte Facebookovou stránku události.

* Projekt vznikl v rámci workshopu „Filmem pro klima“, s podporou společnosti Člověk v tísni v rámci programu 1Planet4All EU.

EU a Člověk v tísni nenesou odpovědnost za obsah filmů.


Autor: Varianty

Související články