Filmový festival Jeden svět organizujeme udržitelně a publikum inspirujeme k větší ekologické odpovědnosti

Publikováno: 24. 10. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Filmový festival Jeden svět organizujeme udržitelně a publikum inspirujeme k větší ekologické odpovědnosti
© Foto: Lukáš Bíba

Festival Jeden svět si klade za cíl dosáhnout udržitelnosti organizace festivalu a zpřístupnit veřejnosti důležitá environmentální témata. Již několik let je součástí našeho programu kategorie, do které vybíráme šest nebo sedm dokumentárních filmů zaměřených na životní prostředí. Zdůrazňujeme filmy, které se zabývají negativními dopady změny klimatu, znečištěním oceánů, ohroženými druhy, environmentálním rasismem a aktivismem a mnoha dalšími tématy.

Naše každoroční výzkumy ukazují, že environmentální otázky jsou pro naše publikum stěžejní a filmy, které tato témata zpracovávají, patří k nejoblíbenějším.

Síť partnerů

Při přípravě festivalu pravidelně spolupracujeme s environmentálními organizacemi v České republice. Jsme v pravidelném kontaktu s pražskou kanceláří Heinrich Böll Stiftung a jejich koordinátorkou programu ekologie a organizujeme diskuse s představiteli*kami environmentálních nevládních organizací (Přátelé Země, Greenpeace atd.), abychom zvýšili povědomí a komunikovali důležitost tohoto tématu s veřejností.

O udržitelnost se snažíme i při organizaci samotného festivalu. Snažíme se minimalizovat negativní dopad na životní prostředí, od třídění odpadu (umístění nádob na tříděný odpad v prostorách kin, eliminace plastových lahví), přes redukci zbytečného odpadu až po podporu místních producentů a organizací. V souladu s přístupem organizace Člověk v tísni, jejíž jsme součástí, integrujeme princip „reduce, reuse, recycle“ do naší každodenní činnosti a správy kanceláře. Snažíme se snížit spotřebu vody, elektřiny a dalších zdrojů a hledáme udržitelné alternativy, kde je to možné.

Posílili jsme naši komunikační strategii v online prostředí a místo tisku nabízíme reklamu a důležité informace pro naše publikum prostřednictvím udržitelnějších kanálů. Na banketech a večírcích pak podáváme výhradně vegetariánské jídlo.

Raději vlakem než letadlem

Dalším důležitým tématem je redukce letů a hledání nových způsobů, jak přivést zahraniční hoststvo na festival. Diskuze s režisérstvem, protagonisty*kami a odborníky*icemi ze zahraničí jsou jednou z nejdůležitějších částí festivalu Jeden svět a vždy se snažíme přivést co nejvíce z nich osobně. Pandemie koronaviru nás však naučila, že online streamování diskuzí může být skvělým způsobem, jak virtuálně přivést hoststvo z dalekých zemí a snížit počet letů.

Hoststvo, které přivedeme fyzicky do Prahy, je především ze zemí Evropy blíže České republice a snažíme se je přivést spíše vlakem nebo autobusem než letadlem. Tímto způsobem můžeme pořádat festival s fyzickou i virtuální přítomností zajímavých řečníků*ic a filmařů*ek co nejudržitelnějším způsobem. Rovněž chceme o tomto tématu zvyšovat povědomí v rámci filmového průmyslu skrze platformu Festivals Meet Festivals.

Jsme členem sítě Green Film Network

Festival Jeden svět je také členem Green Film Network, která sdružuje filmové festivaly, jež se věnují environmentálním otázkám a usilují o minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Green Film Network také podporuje a distribuuje dokumentární filmy s enviromentální tématikou.

Změna klimatu a environmentální otázky obecně patří mezi nejdůležitější témata současnosti, protože ovlivňují všechny části společnosti. Věříme, že můžeme přispět k lepšímu životnímu prostředí pro všechny a inspirovat ostatní, aby se k nám připojili.

Autor: Člověk v tísni

Související články