Financial Times psaly o naší činnosti v souvislosti s chudobou v Česku

Publikováno: 2. 9. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Financial Times psaly o naší činnosti v souvislosti s chudobou v Česku
© Foto: Jana Odvárková ze středočeské pobočky, ČvT
Britský deník Financial Times publikoval rozsáhlý text o zadluženosti a chudobě v Česku. Věnoval se také naší terénní sociální práci a dluhovému poradenství. 

Jana Odvárková, koordinátorka sociálních služeb naší středočeské pobočky, představila reportérovi Financial Times sociální práci v Kladně. Nejen tam lidem pomáháme řešit špatnou finanční situaci, dluhy, exekuce a jejich dopady na životy celých rodin.

„Zákony v této oblasti se zlepšily a Češi začali otevřeněji mluvit o dluzích. Dříve se považovaly za ostudu,“ uvedla. Přesto se lidé stále ocitají v dluhových pastech například kvůli vysoce úročeným půjčkám některých nebankovních společností. Sami se z nich pak těžko vymaňují.

List pro ilustraci popsal situaci naší klientky, která se dostala do problémů kvůli půjčce 200 000 korun na získání řidičského průkazu a ojetého vozu. Protože přišla o práci, nebyla schopná úvěr splácet. Úroky a sankce způsobily, že nyní dluží už půl milionu. Šance dluh normálně splatit se tak každým dnem vzdaluje. Stejně tak v případě lidí, kteří mají starší dluhy a exekuce z dob, kdy jimi byl postižený každý desátý Čech, např. z vysoce úročených dluhů za nájem.

Aktuálně je u nás v zemi v exekuci více než 600 tisíc lidí. Ti se často pohybují v šedé ekonomice, situací jsou zasaženy celé jejich rodiny i děti. Mnozí nemají kde bydlet.

Financial Times se v této souvislosti pozastavuje nad optimismem údajů Eurostatu, které Česko řadí mezi pětici zemí Evropské unie s nejmenším počtem obyvatel žijících pod hranicí chudoby. Nezaměstnanost je tu sice nízká, realitu ale zkreslují v průzkumu nezohledněné exekuční srážky ze mzdy a pravděpodobně i menší účast chudších komunit a bezdomovců.

„Když se podíváte konkrétně na naši práci, uvidíte, že statistiky EU nevypovídají o všem a že my Češi jsme patrně dobří v tom, jak své problémy skrýváme,“ dodala Jana Odvárková.

Celý článek FT „Czechs stamp out loan sharks to help tackle inequality“ si můžete přečíst tady

Autor: Člověk v tísni

Související články