„Finanční pomoc pro mě byla klíčová. Prožíval jsem těžké období,“ říká Mohammad z Afghánistánu

Publikováno: 29. 7. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Distribuce peněz
© Foto: Jallaluddin Adibpoor

Lidé v dlouhodobém konfliktu hledali útočiště v Íránu a Pákistánu. Po letech odloučení se většina z nich vrátila do své vlasti, kde se snaží najít si práci a zabezpečit své rodiny. Ve středním Afghánistánu je nedostatek pracovních příležitostí, krajina bojuje s dlouhodobým suchem a extrémními přívaly deště, které způsobují časté záplavy.

Moohammad Alam Hakimi, 43 let, žije ve Maidan Shahr ve středním Afghánistánu spolu se svými třemi dětmi: synem a dvěma dcerami. Do Afghánistánu se vrátil u Iránu po více než devíti měsících. „Život je zde nesmírně náročný. Ekonomické podmínky jsou neúnosné. Dluhy a nedostatek pracovních příležitostí mě donutili odejít do Íránu,“ vysvětluje Mohammad Alam Hakimi. 

„Pracoval jsem jako dělník a snažil se uživit svou rodinu. Moje žena vážně onemocněla, a tak jsem si navíc musel vzít od příbuzných půjčku, abych ji mohl uhradit léčbu. Nezvládl jsem ji ale splácet, a tak jsem musel odejít a vydělat peníze,“ vzpomíná Mohammad na vážnou rodinou situaci.


„Abych mohl odejít do Íránu, tak jsem si musel půjčit peníze od přátel. Hned po příjezdu jsem začal pracovat. Posílal jsem hned peníze zpět své rodiny. Bohužel jsem byl ale zatčen a poslán zpět do Afghánistánu. Vrátil jsem se bez peněz a zůstaly mi dluhy. Při dalších pokusech o útěk mě vždy chytili,“ popisuje. 

Peníze na jídlo a lékařské ošetření

S finanční podporou Stichting Vluchteling jsme poskytli hotovost navrátilcům ze zahraničí a hostitelským rodinám v Maidan Shahr, Jalrez, Markaz-e-Behsood a Sayadabad ve středním Afghánistánu. „Tým Člověka v tísni kontroloval všechny rodiny, všechny domy. Zapsali si můj imigrační průkaz a zařadili mě mezi zranitelné osoby. Dnes jsem obdržel finanční podporu ve výši 10 030 AF (přibližně 3 320 korun českých),“ říká Mohammad. 

„Finanční pomoc pro mě byla klíčová. Prožíval jsem těžké období,“ říká. „Nyní peníze rozdělím na tři části. Za první nakoupím základní potraviny pro rodinu, jako je olej, rýže, pšenice a cukr, druhou část použiji na zaplacení části dluhu a poslední část využiji na léčbu své ženy,“ dodává.  

Podle Humanitárního úřadu při OSN došlo od zavedení repatriací nelegálních cizinců i k návratu Afghánců. Přičemž od začátku dubna 2023 překročilo přes hraniční přechod Torkham a Spin Boldak zpět do Afghánistánu více než 595 200 osob

Předpokládá se, že celkem v roce 2024 překročí hranice z Íránu a Pákistánu více než 1,4 milionu Afghánců. To celé si ponese za následek zhoršení už tak neúnosné humanitární krize.  

Finanční podpora pro 9 951 lidí

S podporou organizace Stichting Vluchteling jsme rozdělili peněžní pomoc 9 951 lidem, z toho bylo 5 152 žen a 4 799 mužů z hostitelských rodin a navrátilců ve 4 okresech a 68 vesnicích ve středním Afghánistánu. Kromě toho jsme distribuci doplnili o přednášky týkající se bytového práva, práva na půdu a majetek pro 1 245 osob v Maidan Shahr, Saydabadu, Jalrezu a Markaz-e-Behsud, abychom zajistili, že hostitelské rodiny i navrátivší budou informováni o svých právech a budou vědět, jak řešit případné spory o využívání pozemků a vodních zdrojů, což je častý lokální problém.  


Autor: Jallaluddin Adibpoor, Člověk v tísni Afghánistán

Související články