Globální dopad Člověka v tísni díky systému včasného varování

Publikováno: 6. 5. 2024 Doba čtení: 5 minut
EWS 1294
© Foto: Člověk v tísni Kambodža

Účinný systém včasného varování (EWS) je klíčovým adaptačním opatřením v neustále se vyvíjejícím prostředí změny klimatu. Tento systém využívá integrovanou komunikaci, aby se lidé mohli včas připravit na širokou škálu potenciálně ničivých událostí souvisejících se změnami klimatu, a mohli na ně obratně reagovat. V Člověku v tísni jsme systém EWS zavedli již v několika zemích a v dalších jeho využití plánujeme.

Kromě bezprostředního zvládání krizí přináší dobře provedený systém včasného varování velké množství výhod pro společnost a životní prostředí. Cílem je pomoci těm, kteří opakovaně čelí katastrofám a extrémním událostem.

Součástí naší práce není jen okamžitá reakce na katastrofy, ale také příprava a následná možnost těmto katastrofám předcházet. Pracujeme na strategiích obnovy po již nastalých katastrofách, které zahrnují i příležitosti k obnovení způsobů obživy pro místní obyvatele. Tento komplexní přístup nám umožňuje budování odolných komunit po celém světě, kdy lidé znovu získají pevnou půdu pod nohama poté, co jsou zasaženi nepřízní osudu. Naším cílem je dlouhodobě stabilní a prosperující prostředí.

Průkopníkem systému včasného varování je od roku 2013 naše mise v Kambodže. Úspěch tohoto projektu inspiroval i další země v jihovýchodní Asii, jako jsou Filipíny a Laos. Systém včasného varování je uznávaný nástroj, který snižuje rizika katastrof. Kvůli nedostatku informací a pozdnímu varování před povodněmi, nebyly rodiny v Kambodži často na katastrofu připraveny. To vedlo k velkým ztrátám na životech i majetku. Kambodžská vláda se naštěstí rozhodla, že náš projekt zabraňujícím ničivým škodám podpoří. V roce 2013 tak začal fungovat systém včasného varování EWS 1294, který vyřešil nedostatek varovného systému pro obyvatele Kambodže před blížícími se katastrofami. 

Systém pojmenovaný podle telefoního čísla pomoci “1294” tak byl úspěšně spuštěn. Lidé mohli kdykoli bezplatně zavolat na číslo 1294 a získat tak všechny dostupné informace o situaci v jejich lokalitě. Pilotně byl zaveden ve třech vesnicích v provincii Pursat, které byly ohroženy povodněmi. V uplynulých deseti letech, za podpory mezinárodních partnérů a v úzké spolupráci s Národním výborem pro zvládání katastrof, se systém EWS 1294 rozšířil po celé Kambodže, do každé provincie. Zároveň se také rozvíjely jeho funkce, rozšířil se do veřejných prostor pomocí tlampačů a vznikla veřejná skupina na síti Telegram. V brzké době systém začne rozesílat i varovné SMS, díky čemuž se důležití informace dostanou k ještě většímu počtu lidí.

Systém EWS1294 je dnes uznáván oficiálními autoritami, podporován kambodžskou královskou vládou a stal se národním systémem včasného varování.  

Filipíny se nacházejí v místě, kde na sebe doléhají tektonické desky, jsou tak často zasaženy tajfuny a patří k nejohroženějším zemím na světě. Čelí také dalším nesčetným katastrofám: záplavám, sesuvům půdy, zemětřesením, výbuchům sopek i extrémnímu suchu. Naše filipínská kancelář proto vytvořila projekt, který se zaměřuje na 52 000 obyvatel regionu Mindanao. Tento projekt se inspiruje zavedeným kambodžským systémem EWS 1294 a připravuje komplexní řešení, které bude odpovídat místním problémům.

V ramci filipínského projektu se rovněž využívá solární energie, která napájí mobilní vodoměry a záplavoměry a sebraná data shromažďuje na online platformě. Díky tomu mohou být místní obyvatelé zavčas varováni před povodněmi. V nejbližší době plánujeme rozšířit sběr dat o další informace, jako je množství srážek, rychlost a směr větru.  

V tomto roce jsme se rozhodli otevřít kancelář v Laosu, kde jsme převzali klíčový projekt v oblasti systémů včasného varování, využívající naše zkušenosti z Kambodže. I když laoská vláda již udělala pokroky v implementaci systémů včasného varování pro hydrometeorologická rizika, jako jsou povodně, sucho a sesuvy půdy, existuje prostor pro zlepšení v přímé interakci s komunitami. Intenzivně pracujeme na vytvoření pevného partnerství s laoskou vládou s cílem posílit existující systém včasného varování. Vzhledem k tomu, že lidská činnost způsobuje stále extrémnější klimatické změny, je důležitost systémů včasného varování významnější než kdy předtím.

Prostřednictvím iniciativy Včasné varování pro všechny plánujeme rozšířit naše systémy EWS také do Etiopie a Nepálu.  

 V Zambii, Bosně a Hercegovině se snažíme spolupracovat s vládami na prevenci požárů, se kterými se obě země pravidelně potýkají. V Zambii začíná sezóna požárů na začátku července a trvá přibližně 15 týdnů, což vede k výrazným ztrátám lesního porostu. Stejně tak Bosna a Hercegovina čelí stále častějším požárům, a to zejména v Hercegovsko-neretvanském kantonu. Boj s lesními požáry představuje řadu výzev, a právě z toho důvodu nyní připravujeme projekt FIRES. Jeho cílem je pilotně zavést systém velmi včasných detektorů kouře, integrovat jej se stávajícími systémy a zvýšit informovanost občanů o změně klimatu prostřednictvím programu RapidPro a sociálních sítí.


Systémy včasného varování jsou nezbytné pro přizpůsobení se změně klimatu a umožňují komunitám připravit se na klimatické katastrofy a adekvátně na ně reagovat. Jejich přínos zahrnuje ochranu životů a živobytí, posílení infrastruktury, podporu udržitelného rozvoje a přispívání k ekonomické stabilitě. Vzhledem k rostoucí hrozbě změny klimatu se stává role těchto systémů klíčová pro zabezpečení budoucnosti nás všech. Rozumíme přínosu poskytování časných, přesných a dostupných informací ke snižování rizik katastrof a událostí spojených se změnami klimatu. S využitím moderních technologií a zapojením místních komunit se snažíme zpřístupnit důležité informace a zdroje potřebné pro přípravu, reakci a obnovu po katastrofách zranitelným skupinám obyvatelstva.

Naše poslání spočívá v posilování jednotlivců i celých komunit a v poskytování znalostí a nástrojů, které jim pomohou v případě hrozících katastrof. Snažíme se vytvořit bezpečnější a odolnější svět pro všechny prostřednictvím podpory iniciativy Včasné varování pro všechny (EWS4All). V souladu s tímto závazkem pracujeme na využití technologických inovací a rozšíření dosahu, abychom mohli chránit více zranitelných komunit po celém světě. Naší prioritou je poskytovat život zachraňující systémy včasného varování těm, kteří je nejvíce potřebují, a zajistit bezpečnější a odolnější budoucnost pro všechny. 

Autor: Johanna Legarta, Člověk v tísni Kambodža

Související články