Hlasové zprávy pomáhají zabránit šíření HIV v Angole
Publikováno: 26. 6. 2024 Doba čtení: 3 minutyNáš projekt Born Free to Shine byl důležitým bodem v boji proti přenosu viru HIV z matky na dítě v Angole. Spolupracovali jsme s porodními asistentkami, zdravotníky, místními obyvateli a lokálními samosprávami, abychom mohli přispět k řešení problému.
„Milá rodino, milá budoucí maminko, právě začíná jedno z významných období ve vašem životě. Za pár měsíců se vám narodí dítě a je potřeba se na tuto událost připravit. V následujících měsících dostanete několik hlasových zpráv, díky kterým se dozvíte, jak se o dítě správně starat,“ tak zní první z hlasových zpráv, kterou dostávají tisíce rodičů v Angole v rámci našeho projektu Born Free to Shine.
Angola se potýká s velkým výskytem případů HIV/AIDS. Pokud je virem nakažena těhotná žena, nemusí to nutně znamenat, že se virus přenese i na dítě. Pokud bude žena dodržovat preventivní opatření, riziko nakažení dítěte virem HIV se výrazně sníží. Proto šíříme osvětu prostřednictvím hlasových zpráv, abychom pomohli přenosu viru z matky na dítě předejít.
Projekt po třech letech končí. Původní iniciativa vzešla od první dámy Angoly a díky podpoře společnosti UNITEL byla také realizována. Předešli jsme tak tisícům možných přenosů viru HIV z dítěte na matku. Zaměřili jsme se na zredukování samotného přenosu viru, zlepšení prevence a znalostí zdravotníků, porodních asistentek a takzvaných ADECOS (Komunitních pracovníků v oblasti zdraví a rozvoje). Projekt tak přinesl naději a kvalitnější péči do třech angolských provincií: Cunene, Luanda a Moxico.
Mezi lety 2021 a 2024 školil náš tým ředitele zemských úřadů, příslušníky městských zdravotních ředitelství, techniky v oblasti zdravotnictví, porodní asistentky a ADECOS. Školení bylo důležité pro posílení znalostí a dovedností těchto aktérů, aby byli schopni poskytnout klinickou a důstojnou péči těhotným ženám s HIV. Několik lekcí jsme uspořádali ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti, abychom posílili prevenci AIDS a HIV a podpořili dodržování takzvané retrovirální terapie (léčby HIV) a porodů v nemocnicích. Díky této spolupráci měl projekt velký dosah a zahrnul řadu lidí. Tím pádem má široký dopad a je udržitelný.
Důležitá je především prevence a zvyšování povědomí. Proto jsme do našeho programu rozesílání hlasových zpráv zahrnuli také místní porodní asistentky a komunitní zdravotníky. Díky tomuto společnému úsilí bylo v rámci projektu 47 490 lidí senzibilizováno. Zároveň jsme během těchto tří let vyškolili 250 zdravotních techniků, stejně tak jako 160 ADECOS a porodních asistentek. Tato čísla vypovídají o dopadu, jaký měl projekt na životy místních lidí.
Těchto výsledků jsme mohli dosáhnout také díky spolupráci s Národním institutem pro boj s AIDS, zemskými úřady a městskými zdravotními ředitelstvími, zdravotními jednotkami, ADECOS a porodními asistentkami.