Hlasujte o vítězi Ceny Gratias Tibi

Publikováno: 23. 8. 2024 Doba čtení: 7 minut
Předávání Ceny Gratias Tibi 2023
© Foto: Eva Kořínková

Kdo získá letošní cenu veřejnosti? To bude opět ve vašich rukách. Rozhodněte, kdo si v září na slavnostním předávání v pražském Vzletu převezme jednu z Cen Gratias Tibi. Hlasovat můžete na stránkách projektu až do 24. září.

Již více než 10 let oceňujeme mladé lidi, kteří se zajímají o okolní svět a aktivně ho mění k lepšímu. Cena Gratias Tibi se uděluje ve 3 věkových kategoriích: základní školy, střední školy a lidé do 30 let. Kromě toho udělujeme cenu veřejnosti, cenu za nejlepší environmentální projekt a speciální uznání Člověka v tísni za prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů, kde naše organizace pomáhá.


Seznamte se s letošními finalisty

Kategorie základní školy

Dokumentární film "ZAPOMENUTÁ GENERACE" I Opava (Moravskoslezský kraj)

Žákyně a žáci ZŠ Englišova v Opavě se rozhodli natočit dokumentární film, který by zachytil tři školní roky ovlivněné pandemií Covid-19. Snímek ukazuje zásadní okamžiky koronavirové doby, které provázely kluky a holky od první až do třetí třídy. Natáčení zahrnovalo situace spjaté s dodržováním hygienických opatření a distanční výukou. Vytvořit film trvalo devíti malým filmařům jeden rok a jeho název "Zapomenutá generace" má reflektovat těžkosti, kterým děti čelily, když nastupovaly do školy.

Porota na filmu ocenila, že má dlouhodobý dopad a zachycuje autentický pohled dětí na složité období pandemie. Je to výpověď doby, která zaskočila celý svět a děti se s ní musely vypořádat po svém. Zároveň slouží jako memento pro budoucí generace. Otevírá důležité téma pro rodiče a přináší kvalitní zpracování. Film přispívá k stmelení společnosti, posiluje socializaci a usazuje hodnoty. Vyprávění o jejich zážitcích oslovilo jak diváky v České republice, tak v zahraničí.

Johanky talíře – Poison plates I Bechyně (Jihočeský kraj)

Třináctiletá Johanka Kabátová z Bechyně se rozhodla vyrovnat s kritikou na svůj vzhled. Své zážitky s komentáři spojenými s jídlem ztvárnila umělecky. Umístila je na keramický talíř, který nejenže funguje jako jídelní nádoba, ale i jako terapeutická pomůcka. Johanka doufá, že tím, že se rozhodla konfrontovat se svými nejistotami a nechat je viditelné, ztratí kritika svou sílu. Její dílo, spojené s iniciativou "Moje tělo je moje", oslovuje širokou veřejnost a poukazuje na důležitost sebereflexe a pozitivního přístupu k tělu.

Porotě se na Johančině projektu velice líbí jeho zajímavé a originální zpracování. Věnuje se velice aktuálnímu tématu stigmatizace, a otevírá tak k němu důležitou a potřebnou diskuzi. Její autentičnost pak slouží jako vzor pro ostatní. Autorka aktivně hledá cesty, jak s problémem pracovat a jak ho řešit. Kromě toho, že projekt oslovuje svojí estetičností a výtvarnou stránkou, dokáže velmi citlivě popsat pocity spojené s daným tématem, což je významné zejména v "citlivém" věku nejmenší generace.

Svět není černobílý I Přerov (Olomoucký kraj)

Žáci a žákyně ze Základní školy Přerov a ZUŠ Bedřicha Kozánka spojili síly nad projektem „Svět není Černobílý“, jehož cílem bylo zkrášlit vyloučenou lokalitu v blízkosti nádraží v Přerově a zároveň prostřednictvím malby na zeď odbourat předsudky, které ve společnosti často panují ve spojitosti s romskou menšinou. Předali nám tak poselství, že „Náš svět není černobílý“.

Porotu nadchlo propojení mezi dvěma skupinami dětí, které se bez předsudků spojily a zaměřily na vyloučenou lokalitou. Dobrá práce s veřejným prostorem a aktivní zapojení komunity byly klíčovými faktory úspěchu. Projekt má potenciál pokračovat v šíření myšlenky a přesahovat do dalších oblastí. Porota také ocenila, že žáci byli aktivně zapojeni do celkové realizace zahrnující získání grantu, plánování projektu, prezentaci i samotnou realizaci.

Kategorie střední školy

Mládežnická rada Karviná I Karviná (Moravskoslezský kraj)

Volné uskupení aktivních studentů a studentek z města Karviná má jasný cíl: dát příležitost mladým lidem ve městě k seberealizaci a k uskutečňování různorodých projektů. Organizují vlastní akce pro karvinskou veřejnost nebo se zapojují dalšími aktivitami do projektů města. V poslední době je čím dál tím více trápí environmentální problematika, na kterou se chtějí v budoucích letech více zaměřit.

Porotě se na projektu líbí velká aktivita a zapálení tolika mladých lidí v místě, kde žijí. Oceňuje, že společně spolupracují napříč několika místními školami, ale i jejich zapojení do dalších tuzemských či zahraničních projektů. Mají široký záběr, pořádají úklidové akce, charitativní sbírky či nejrůznější společenské a kulturní akce pro seniory.

Workshop na téma domácí násilí I Praha (Hlavní město Praha)

Studentky Karlínské obchodní akademie, Eliška Černá a Petra Jenčková, uspořádaly workshop na téma domácího násilí pro své spolužáky a vyučující. Jejich cílem bylo představit fakta a možná řešení, jak této problematice čelit. Workshop začal krátkou představovací částí následovanou prezentací a ukázkovou situací reflektující příběhy studentek. Účastníci měli možnost klást otázky a na závěr studentky připravily interaktivní kvíz a hodnotící dotazník. Workshop byl kvalitně zpracovaný, počítal s odbornou pomocí psychologa a obdržel velmi pozitivní ohlasy.

Porota na tomto projektu považuje za obdivuhodné, že studentky měly vlastní iniciativu, a především odvahu sdílet svou osobní zkušenost s tak těžkým tématem se svými vrstevníky. Prevence domácího násilí je v naší společnosti velice aktuální a důležitá. Dívky si workshop velice dobře promyslely a poctivě připravily. Spolupráce s psycholožkou přispěla k odbornému zpracování tématu, a posílila tak hodnotu celé akce. Porota také akcentovala, že v aktivitách chtějí pokračovat a zaměřit se na další cílovou skupinu.

Život bez sociálních sítí I Hořice (Královéhradecký kraj)

Šimon, student Hořického gymnázia, se rozhodl podstoupit pětiměsíční digitální detox a natočit o tom dokumentární film s cílem upozornit na vliv sociálních sítí a jejich dopady na psychické zdraví mládeže. Oslovil dobrovolníky a dobrovolnice, především z řad vrstevníků, a prostřednictvím jejich výpovědí zdokumentoval pocity účastníků během tohoto experimentu. Zároveň zanalyzoval dopady těchto platforem na naše životy, které podtrhl odbornou výpovědí lékařky-psychiatričky.

Porota vybrala Šimonův projekt do finále díky jeho zaměření na aktuální a velice důležité téma duševního zdraví u mladých lidí. Je na něm vidět obrovský kus práce a je výrazem vlastní iniciativy autora. Schopnost nadchnout a zapojit spolužáky se stala klíčovým prvkem. Projekt stále aktivně probíhá, Šimon se snímkem navštěvuje další školy a snaží se podněcovat diskuzi o negativních dopadech sociálních sítích především u svých vrstevníků.

Kategorie do 30 let

Iniciativa Buď slyšet I Brno a Praha

Iniciativa byla založena v roce 2022 Petrem Bandou, který se snaží zvyšovat občanskou angažovanost mladých Romů a zjednodušit politiku pro mladé. Využívá k tomu rozhovory s mladými lidmi i politiky, workshopy nebo nejrůznější infografiky. Jeho největším úspěchem byl rozhovor s Petrem Pavlem, který na Facebooku zaznamenal 120 tisíc zhlédnutí. Iniciativa se rozrostla na sedm členů a momentálně se připravuje na pokračování k volbám do Evropského parlamentu. Po volbách plánují výsledky zanalyzovat a diskutovat s mladými lidmi o dalších možnostech zapojení.

Porota ocenila tuto iniciativu za zvyšování občanské angažovanosti nejen u mladých Romů, ale i u všech ostatních mladých lidí. Zabývají se klíčovými tématy, jako je postavení romské menšiny, zvyšování informovanosti mezi Romy a boj s dezinformacemi a politickou angažovaností. Projekt má obrovský potenciál významně zvýšit politickou a občanskou gramotnost uvnitř romské komunity.

Víra v barvách duhy I Praha (Hlavní město Praha)

Víra v barvách duhy je online audiovizuální projekt mladého studenta FAMU Tobiáše Frýdla. Ten se snaží srozumitelnou, a přitom fundovanou formou, představit široké veřejnosti vstřícný a otevřený pohled různých představitelů a představitelek českých církví na LGBTQ+ témata. Natočil s nimi sedm videí, prostřednictvím kterých boří zaryté představy o "křesťanském" pohledu na tuto problematiku.

Porota na tomto projektu cení vlastní iniciativu, zapojení zástupců církve a získání jejich podpory například v případě manželství pro všechny. Projekt posiluje důvěru, otevřenost k různým životním stylům, dialog a toleranci ve společnosti. Iniciativa tak působí jako tmelící síla, která nesoudí, ale naopak spojuje dva odlišné světy. Zároveň LGBTQ+ témata, ale i víru samotnou popularizuje a zviditelňuje ve veřejném prostoru.

Vychovávej s láskou I Unhošť (Středočeský kraj)

Romana Kubecová se rozhodla založit podcast zaměřený na rozhovory s lidmi, kteří si nesou nějaké trauma z dětství a nebojí se o tom mluvit. Jako pedagožka a vychovatelka v domově mládeže má s těmito těžkými tématy bohaté zkušenosti a snaží se tyto informace šířit dál prostřednictvím sociálních sítí. Cílem projektu je poskytovat prostor pro sdílení osobních příběhů a vzdělávat veřejnost v psychologických aspektech výchovy. Romana by do budoucna svůj projekt ráda rozšířila o živé akce a přednášky na pedagogických školách.

Porota projekt vyzdvihla především díky jeho silnému zaměření na práva dětí a otevírání často tabuizovaných témat, jako je domácí násilí nebo život s drogově závislým rodičem. Moderátorka dává svým hostům hlas a její profesionální a citlivý přístup umožňuje obětem v bezpečném prostředí sdílet své příběhy. Zároveň je to způsob, který jim může pomoci vyrovnat se a lépe přijmout jejich složitou minulost.

Autor: JSNS

Související články