Hlavně nepropadat panice! Workshop „Katastrofy“ učí žactvo základních škol, co dělat při nenadálé přírodní pohromě
Publikováno: 19. 2. 2024 Doba čtení: 2 minutyWorkshopy na školách pořádáme už mnoho let a mají na naší pobočce stejně dlouho tradici jako naše vzdělávací služby. Na specializovaných workshopech, které nabízíme žákům pražských základních škol, pokrýváme témata, která byste ve školních osnovách hledali těžko, nám ale přijdou důležitá. Kromě otázek finanční gramotnosti, kybernetické bezpečnosti nebo kritického myšlení jsme od letošního školního roku začali nabízet i workshop zaměřující se na zvládání přírodních katastrof.
Píše se rok 1872 a k Berounu se blíží těžké bouřkové mraky. Brzy se spustí taková průtrž, že se během několika minut rozvodní potoky a říčky, které se vlévají do řeky Berounky. V šest večer přichází zprávy o rozvodněné řece, která strhává mosty, zaplavuje pole a rozlévá se i do okolních měst a vesnic. Na některých místech dosahuje záplavová vlna výšky skoro dva metry. Z Berounky se voda valí do Vltavy a zaplavuje i Prahu. Blesková povodeň, kterou nikdo nečekal a nikdo na ni nebyl připravený, za sebou zanechává 337 mrtvých a tisíce dalších, kteří ztratili své domovy.
Tímto ilustračním příběhem začíná workshop nazvaný lakonicky „Katastrofy“. Ten pomáhá studentům pochopit, jak se zachovat v případě nenadálé přírodní nebo jiné pohromy. V době postupujícího klimatického rozvratu a častějšího výskytu extrémních forem počasí je totiž dost pravděpodobné, že si dnešní mladí lidé nějakou přírodní katastrofu zažijí. Je tedy třeba s nimi o tom mluvit a připravit je na to.
Během workshopu jsou studenti vsazeni do následující situace: bydlí v Praze nedaleko od řeky a z ničeho nic jim na dveře zaklepou hasiči, kteří jim sdělují nepříjemnou zprávu – hladina Vltavy stoupá a je potřeba se urychleně evakuovat. Co si ale v tom všem zmatku zabalit s sebou? První část workshopu studenti ve skupinkách vymýšlí, jak by si zabalili své imaginární evakuační zavazadlo. Co si s sebou vzít? A co naopak nechat doma?
V druhé části pracují všechny skupinky dohromady a společně se snaží sestavit ideální evakuační zavazadlo, díky kterému by v co největším klidu a pohodlí přežili první momenty katastrofy. Naši lektoři jim zároveň ukazují videa ze skutečných katastrof, ať už se jedná o povodně nebo tornádo na Moravě. Vysvětlují jim, že je lepší nemít dobré záběry na sociální sítě než při jejich pořizování přijít k úhoně.
Smyslem workshopu je mimo jiné ukázat studentům, že existují situace, před kterými je nikdo neochrání, a kde se musí spolehnout sami na sebe a na svoje schopnosti a vědomosti. Je proto dobré být připraven, nepropadat panice, a tím si dost možná i zachránit život.