"Hlavní výzvou, které v Angole čelíme, je rozsáhlé sucho," říká Aneta Jelínková, vedoucí našich místních programů, v rozhovoru pro Seznam Médium
Publikováno: 4. 7. 2023 Doba čtení: 2 minutyNaše mise působí v Angole od roku 2006, spolupracuje s mezinárodními institucemi a aktivně se angažuje v oblasti zdravotní péče, včetně prevence a léčby HIV. O současných projektech, které Člověk v tísni nyní na místě vede, hovoří v rozhovoru Aleny Větrovcové pro Seznam Médium Aneta Jelínková, vedoucí našich programů v Angole.
Od kdy a v jakých oblastech pomáhá česká delegace Člověka v tísni v Angole?
Od roku 2006 působíme jako humanitární organizace Člověk v tísni v Angole. Po skončení války jsme se ihned zaměřili na poskytování nejrychlejší a nejnutnější pomoci. Hlavní výzvou, které čelíme v této oblasti, je rozsáhlé sucho a nedostatek pitné vody pro lidi, hospodářská zvířata a zemědělství obecně. Tyto problémy se opakují pravidelně a jsou jednou z hlavních priorit našeho úsilí.
Kde je potřeba největší humanitární pomoc v oblasti sucha a nedostatku pitné vody?
Na jihu Angoly se zaměřujeme na podporu drobných farmářů a zemědělství, abychom zvýšili odolnost komunit vůči suchu. Zároveň usilujeme o zajištění přístupu k pitné vodě pro ty, kteří ji nejvíce potřebují, a zlepšení nutričních podmínek. Tato okamžitá pomoc je důležitá, avšak také se zaměřujeme na dlouhodobý rozvoj země. Důležitou otázkou pro nás je postavení žen ve společnosti.
Jak se snažíte podpořit místní ženy a jejich postavení ve společnost?
Podporujeme ženy a mládež například v oblasti zaměstnanosti a podnikání prostřednictvím různých školení a tréninků. Cílem je poskytnout jim lepší přístup na trh a zlepšit jejich životní podmínky. Tyto priority platí nejen pro Angolu, ale i pro další africké země, ve kterých působíme, jako je Zambie, Etiopie a Demokratická republika Kongo.
Celý rozhovor Aleny Větrovcové si můžete přečíst na stránkách Seznam Média. Za možnost sdílení části rozhovoru autorce děkujeme.