Homo Homini převzala za 11 kubánských disidentů matka jednoho z oceněných. Sami svobodně cestovat nemohou
Publikováno: 8. 3. 2016 Doba čtení: 2 minutyPraha, 8. března 2016 – Cena Homo Homini byla udělena jedenácti kubánským disidentům, kteří bojují za demokratické změny a lidská práva na Kubě. Během slavnostního zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět ji včera večer v Pražské křižovatce převzala maminka jednoho z oceněných, Asunción Carillo Hernández, z rukou ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Samotní laureáti dorazit nemohli kvůli restrikcím kubánského režimu, které jim neumožňují svobodně cestovat.
Homo Homini je ocenění určené osobnostem, které se významně zasluhují za podporu lidských práv a demokratických hodnot ve světě. Již od roku 1995 jej uděluje organizace Člověk v tísni. Za rok 2015 patří jedenácti bývalým politickým vězňům, kteří i přes tlak režimu, aby emigrovali, zůstali na ostrově a pokračují v boji za větší svobodu kubánských občanů. „Odvaha těchto lidí, poté co strávili několik let ve vězení a stále jim hrozí, že tam další roky stráví, protože jejich tresty nebyly zrušeny jen pozastaveny, jejich principiálnost a konzistence je ohromují,“ shrnul ve svém projevu ředitel společnosti člověk v tísni důvody, proč cena byla udělena právě jim.
Asunción Hernandez pak připomněla další bývalé politické vězně ze skupiny 75, kteří pokračují ve společném boji a z exilu nadále pracují na tom, aby se Kubáncům podařilo získat svobodu.
Během večera vystoupila také Rosa Maria Payá, dcera laureáta Homo Homini Oswalda Payá, významného kubánského opozičního politika, který zemřel před třemi lety za nevyjasněných okolností.
„Kubánský režim se před mezinárodní komunitou snaží budit zdání změn, zatímco běžní Kubánci žijí v nouzi a bez vyhlídky na lepší život, protože nemají základní svobody nutné pro rozvoj jakékoliv společnosti. Současný režim není postaven na ideologii, ale snaží se jen udržet svou absolutní moc,“ uvedla ve své řeči a vyzvala Evropu, aby podporovala zapojení kubánské veřejnosti na dění na ostrově a jejich právo vybrat si vlastní budoucnost. (Celý projev zde)
Hostem večera byl obhájce lidských práv v arabském regionu a ředitel Cairo Institute for Human Rights Studies Bahey El Din Hassan, který reflektoval situaci v současném arabském světě a vyzvedl roli občanské společnosti v mírovém procesu a zmínil pozitivní příklad Tunisu, kde se díky dialogu a aktivnímu přístupu tuniského Kvarteta pro národní dialog (tvořeného odbory, zaměstnavateli, obhájci lidských práv a právníky) podařilo odvrátit hrozící nestabilitu. „Vyzdvihl bych ještě jednoho hráče, který“ tuniskou výjimku“ umožnil. Je to vedení tuniské armády, které se zdrželo zásahů do politiky a zůstalo jako vzdálený strážce porevolučního pořádku. Z toho by si měly armádní špičky v jiných arabských zemích vzít příklad,“ uvedl ve svém projevu. „Je na čase zahájit dialog mezi armádou, sekulární společností a islamisty v ostatních zemích arabského regionu, mezinárodní komunita by to jistě podpořila“. (Celý projev zde)
O ceně Homo Homini: www.homohomini.net
Více informací: Adéla Pospíchalová, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz, tel.: 777 787 968