Hrát basket, založit kapelu, nebo si jenom povídat. Mentoring pomáhá mladým lidem najít sami sebe

Publikováno: 20. 6. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Hrát basket, založit kapelu, nebo si jenom povídat. Mentoring pomáhá mladým lidem najít sami sebe
© Foto: Martin Kovalčík

Pražská pobočka Člověka v tísni je zatím jediná, která nabízí dětem a mládeži službu Mentoring. Ta pomáhá mladým lidem ve věku 12 až 26 let, kteří ztrácejí chuť se rozvíjet, hledají směr, kterým by se v životě mohli ubírat, nevědí si rady a nemají kolem sebe nikoho, kdo by jim mohl v tomto ohledu pomoci. Díky mentoringu se mohou seznámit s mentorem, starším kamarádem nebo kamarádkou, kteří jim pomáhají, a na které se mohou obrátit.

Cílem mentoringu je pracovat s potenciálem mladých lidí, posílit jejich sociální schopnosti a rozvíjet jejich sebevědomí. Pomáhat jim zjišťovat, co by je v životě bavilo, vybrat si střední školu nebo zaměstnání, ale podporovat je i v praktických věcech jako třeba pomoc s vytvořením životopisu nebo přípravy na přijímací pohovor. Důležitá je i rovina přátelská, kdy se mezi mentorem a mladým člověkem naváže přátelský vztah, díky kterému spolu mohou sdílet věci, které mladý člověk potřebuje řešit, ale často nemá s kým.

V rámci mentoringu se dospívající dítě nebo mladý člověk schází jednou týdně se svým mentorem, dobrovolníkem vybraným naší pracovnicí, a tráví čas mimo domov prostřednictvím různých volnočasových a vzdělávacích aktivit. Mentoring umožňuje dvojici zkoušet nové věci, představovat si navzájem své zájmy a koníčky, společně zažívat úplně nové zážitky a zkoušet nové aktivity (od sportů po návštěvy divadla či galerie). Společným trávením volného času dvojice pracuje na vzájemné důvěře a vztahu, a tím vytváří prostor k řešení i závažnějších věcí.

Jako třeba mezi dobrovolníkem Václavem a dospívajícím Sašou.

Kluci se poznali po konci kovidu, který Saša špatně snášel. Po skončení pandemie trpěl sociální fobií, bál se vrátit zpátky do školy, do kolektivu a ztratil veškeré sociální kontakty. Začal se tedy jednou týdně scházet s Vaškem, se kterým si dobře rozuměli, a Vašek se pro něj stal průvodcem v těžkých časech. Saša nakonec ze školy odešel, ale začal pracovat, v čemž ho Vašek podporuje a dodává mu motivaci. Společně chodí hrát basket, chtějí založit kapelu a pomáhají si, s čím je zrovna třeba. Práce mentora je prospěšná nejen Sašovi ale i Václavovi, který v ní vidí velký smysl. Za tu dobu strávenou se Sašou pochopil, jak je důležité mít v životě někoho, na koho se můžete obrátit, a kdo vám pomůže, kdo s vámi bude trávit čas, a koho budete zajímat.

Více se dozvíte ve videu, který kluci sami natočili a Saša sestříhal!



Chtěli byste se stát mentory? Napište na adresu eliska.bartunkova@clovekvtisni.cz a domluvte si schůzku!

Autor: Eliška Bartůňková, Kateřina Fuksová

Související články