Jak na přijímačky, pronájem nebo pracovní smlouvu? To prozradil dětem z nízkoprahového Klubu Smíchov workshop C'est la Vie

Publikováno: 23. 4. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Jak na přijímačky, pronájem nebo pracovní smlouvu? To prozradil dětem z nízkoprahového Klubu Smíchov workshop C'est la Vie
© Foto: Lucie Mannová

Workshop C'est la Vie (to je život) znají žáci některých pražských základních škol. S tímto téměř půldenním programem totiž vyrážejí pravidelně naši pracovníci do 9. tříd, aby žákům názorně předvedli nástrahy dospělého života jako je hledání bydlení, práce nebo další vzdělávání. Místo do školy ale tentokrát naši pracovníci vyrazili do našeho nízkoprahového klubu, aby tuto „hru na život“ představili i zde. Jak si s ní klubačky a klubáci proradili?

Na konci března mělo osazenstvo nízkoprahového Klubu Smíchov možnost vyzkoušet si workshop C'est la vie – hru na život. Jedná se o simulaci reálného života, při níž se žáci, brzy absolventi základní školy, musí rozhodnout, jakou další životní strategii zvolit. Na hráče čeká několik stanovišť – úřad, vzdělání, práce, ubytování, volný čas – se kterými se musí vypořádat a získat co nejvíce takzvaných životních bodů. Děti se v rámci hry učí vyplňovat dokumenty, které jsou potřebné k přihlášení na školu, do práce či při pronájmu bytu. Zjišťují, jak je důležité kontrolovat si veškeré dokumenty či vydělané peníze, a že bydlení ani volnočasové aktivity nejsou zadarmo. Mají také možnost nahlédnout pod pokličku hazardu a uvědomit si, že rychlý výdělek mívá zpravidla nejeden háček.


Na začátku hry v našem nízkoprahu se oznámila pravidla, která je třeba ve hře dodržovat, co jsou tzv. životní body, a jak je získat. Poté už se rozdaly "občanky", které si hráči měli sami vyplnit a vymyslet do nich údaje. Děti na klubu hru pochopily rychle, a tak po rozkoukání kde co je, už ve hře studovaly, pracovaly, nebo si sháněly bydlení. Přestože hra trvala přes dvě hodiny, čas utekl jako voda, a nikdo se nenudil.

V závěru hry se spočítali životní body, které kdo dokázal nasbírat, a řekli se výsledky. Kromě samotných výsledků, naši pracovníci také okomentovali skutečný průběh přijímacího řízení na školy, postupy na úřadu práce, či nebezpečí číhající při hazardních hrách nebo práci na černo.

Worskhop hráčstvu ukázal, jak důležité může být vzdělání pro získání dobrého zaměstnání, jak je důležité důvěřovat ale prověřovat, nebo se nenechat napálit, nebo zlákat vidinou rychlého a snadného výdělku. Ačkoli šlo především o zábavu, děti si z hry odnesly i nejedno ponaučení.

Děkujeme kolegům za skvělý program a více o našich workshopech v Praze se dozvíte ZDE

Autor: Lucie Mannová, Kateřina Fuksová

Související články