Světový den mytí rukou – jak pomáháme v Afghánistánu v oblasti hygieny

Publikováno: 17. 10. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Světový den mytí rukou – jak pomáháme v Afghánistánu v oblasti hygieny
© Foto: ČVT

Světový den mytí rukou každý rok zvyšuje povědomí o tom, jak je důležitá voda, hygiena a sanitace. To všechno pomáhá k prevenci šíření nemocí. Afghánistán je již přes čtyřicet let sužován válkou, což se podepisuje na infrastruktuře, dostupnosti pitné vody a ekonomice, kterou válka zcela zruinovala. Kombinace následků války a vlivů přírodních katastrof, jako je zemětřesení a sucho, způsobila, že lidé v Afghánistánu nemají jak pokrýt svoje základní životní potřeby a nemohou tak žít důstojný život.

Špatná hygiena pak může za nemoci, které se přenáší vodou a ohrožují životy těch, kteří jsou oslabeni a k nemocem více náchylní. Člověk v tísni klade na hygienu a osvětu v této oblasti velký důraz. V rámci projektu Vzdělávání v nouzi a s podporou UNOCHA – Afghánského humanitárního fondu, poskytl ČVT více než 9 555 žákům tříd komunitního vzdělání a 280 učitelům okolo Kábulu hygienické balíčky a provedl osvětu v oblasti hygieny.  

Zlepšení osobní hygieny a čisté okolí

Ramadan Niazi (27 let), je jedním ze 120 učitelů z třídy komunitního vzdělávání. "Byly tu snad všechny děti ve školním věku, které buď nemohly do školy chodit kvůli malé kapacitě nebo vzdálenosti." Díky tomu bylo hodně těchto dětí zachráněno před negramotností. Člověk v tísni poskytnul nejen vzdělání a místa pro učitele, ale jednou z hlavních součástí projektu je také hygiena.

„Zapojili se všichni. Děti, rodiče i učitelé. Před zahájením projektu trpělo mnoho dětí problémy se zažíváním a průjmy, protože neměly dobré hygienické návyky a prostředky, jak hygienu dodržovat," říká Ramadan.

Po zásahu Člověka v tísni už většina dětí ví, jak dodržovat osobní hygienu. Pravidelně si myjí ruce a chápou význam zdraví, čistoty a mytí rukou před jídlem, po jídle, před hrou venku nebo před tím, než se něčeho dotknou, a po použití toalety. Ramadan také říká, že obnova a výstavba toalet přispěla ke zlepšení osobní hygieny a čistšího okolí.

Více než 6,2 milionu lidí v Afghánistánu využilo alespoň jednu službu WASH

Podle HRP potřebuje podporu v oblasti WASH více než 21 milionů osob, což ukazuje na masivní potřebu podpory v oblasti vody, sanitace a hygieny. Dále problémy s nasazením ženského personálu na úrovni podaných žádostí snížily kapacity pro cílené oslovení žen a dívek v oblasti menstruačního zdraví a hygieny. ČVT zachovává zásadový přístup a realizuje projekty pouze tehdy, pokud je možné nasadit ženský personál v cílových lokalitách.

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT Afghánistán

Související články