Jeden šicí stroj a velký sen. Další newsletter

Publikováno: 28. 5. 2024 Doba čtení: 4 minuty
Jeden šicí stroj a velký sen. Další newsletter
© Foto: Tereza Hronová

Tento newsletter byl odeslán 29. 5. 2024. Přihlašte se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.

Vážené čtenářky a čtenáři, děkuji vám za otevření tohoto newsletteru. Chtěl bych se vás zeptat, co vás zde nejvíc baví, případně co vám nejvíce chybí? V dnešním díle začneme výsledkami studentských voleb, děním z poslanecké sněmovny a zprávou z lidskoprávního oddělení. V hlavním textu se podíváme do Etiopie a na závěr nás čeká společná cesta do Milána s mladými lidmi z našeho nízkoprahového zařízení. Přeji příjemné čtení.

Co se zrovna děje? Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů


Středoškoláci si „nanečisto“ ve Studentských volbách zvolili zástupce do Evropského parlamentu.

Minulý týden se 22 tisíc středoškoláků zapojilo do Studentských voleb do Evropského parlamentu. Největší počet hlasů získala koalice SPOLU, za ní následovala koalice PŘÍSAHA a MOTORISTÉ. Na třetím místě se umístila Česká pirátská strana.

Poslanci schválili o dva roky rychlejší oddlužení pro všechny.

Oddlužení je jednou z možností řešení dluhové pasti. Délku oddlužení novela krátí z dosavadních 5 let na 3 roky. Zároveň ale posiluje práva věřitelů tím, že dlužník musí mít adekvátní příjem a nesmí jej v průběhu snížit.

Lidskoprávní aktivista z Podněstří nečekaně propuštěn z vězení.

Známý aktivista Viktor Plescanov byl propuštěn z věznice v hlavním městě Podněstří Tiraspolu. Představitel samozvané proruské republiky Vadim Krasnoselski podepsal dekret, kterým aktivistu omilostnil, ačkoli předtím takový krok dlouho odmítal.

Jeden šicí stroj a velký sen. Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Ačkoliv je v Etiopii velké množství dobytka, zemi schází kvalifikovaná pracovní síla, která by kůži dokázala zpracovávat. Přímo uprostřed rušného města Adama leží Bilisuma Leather Products Workshop. Tento podnik vede a vlastní Yetimwork Mitiku. Vyrábí se zde kožené produkty jako jsou kabelky, pásky, peněženky, boty nebo klíčenky. Název podniku „Bilisuma“ znamená v lokálním jazyce svoboda. Yetimwork zaměstnává desítky lidí a pomáhá jim zajistit si bezpečnější a stabilnější živobytí díky pravidelnému příjmu.

V jejich dílně se teď pořád něco děje. Pracuje zde 57 lidí, převážně žen. Podpora žen pro Yetimwork není jen podnikatelská strategie, ale také přesvědčení, kterým se řídí. Uvědomuje si, že je potřeba ženy podporovat a věří, že jsou důležité pro fungování celé země. Yetimwork proto ve svém podniku zaměstnala 24 dalších žen. „Zaměstnávat ženy je pro mě výhodné. Jsou symbolem naší země,“ říká.

Přestože má Etiopie v oblasti kožedělnictví velký potenciál, podniky jako je Bilisuma, potřebují získat dovednosti například v oblasti managementu. Proto jim poskytujeme školení a příležitosti ke vzdělávání a pomáháme drobným podnikatelům získat praktické dovednosti. Za podpory Evropské unie proto prostřednictvím projektu LISEC přetváříme kožedělný průmysl a vytváříme v rámci tohoto odvětví udržitelná pracovní místa v oblasti Modjo a okolních městech. Cesta Yetimwork k úspěšnému podniku začala u jednoho šicího stroje a s velkým snem.

Společná cesta do italského Milána. Dobrá zpráva před koncem

Zájezd do italského Milana byl pro mladé lidi z našeho nízkoprahového zařízení především odměnou za jejich pravidelnou účast v Lize férového fotbalu v Karlovarském kraji. Na turnaji s názvem United Cup byl náš tým jedinou skupinou zahraničních účastníků a během dne si vyzkoušeli čtyři různé sporty: plážový volejbal, basketbal, fotbal a fitness v různých týmech, ve kterých spolupracovali s místními hráči. Místní nezisková organizace PlayMore se snaží skrz sportovní turnaj  integrovat různé komunity žijící v Miláně do místního sociálního života. I přes nové prostředí se naši účastníci i pracovníci skvěle zapojili do herního dění, a každý z nich si odnesl domů pamětní medaili.

Kromě účasti na turnaji si naši mladí užili i prohlídku města a jeho památek. Největší dojem udělala návštěva Milánského dómu a procházka malebnými uličkami města. K zážitkům se bezpochyby přidalo také vychutnávání tradičních italských lahůdek, včetně pizzy a gelata. Během třídenního pobytu naši klienti nasbírali mnoho nezapomenutelných zážitků a zkušeností, které by mohly přispět k jejich osobnímu rozvoji a motivovat je k dalším krokům vpřed, a to nejen v rámci projektu Fotbal pro rozvoj.

Na závěr

Hledáme 40 nových kolegů a kolegyň. Přidej se k nám.

Aktuální díl podcastu Hlasy proměny: Ne/spravedlivá transformace. Jaká je budoucnost uhelných regionů?

Autor: Filip Chládek

Související články