„Jsem ráda, že lidem moje káva chutná“. Zlepšujeme postavení lidí s postižením v Bosně a Hercegovině

Publikováno: 11. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
„Jsem ráda, že lidem moje káva chutná“. Zlepšujeme postavení lidí s postižením v Bosně a Hercegovině
© Foto: Tereza Hronova

Pětadvacetiletá Nejra Halilović miluje svou práci. Povídá nám o tom, když pečlivě připravuje cappuccina v kavárně, kterou na předměstí Sarajeva otevřela místní nevládní organizace SUMERO jako sociální podnik.

Nejra se svěřila: „V téhle kavárně pracuji dva roky, pomáhá mi to se připravit na hledánízaměstnání i na otrevřeném trhu práce. Není to má první práce, mám už nějaké pracovní zkušenosti z dřívějška, ale tuhle skutečně miluju a dělám ji s láskou. ”


V rámci projektu Moje práce – ekonomické příležitosti pro osoby se zdravotním postižením, financovaného Českou rozvojovou agenturou, se Člověk v tísni (ČvT) spolu s regionálními partnery ProReha, SUMERO a Nešto Više snaží posílit postavení lidí, jako je Nejra, a pomoci jim najít si placené zaměstnání.

Za tímto účelem Člověk v tísni školí poradce pro zaměstnanost v osmi městech v Bosně a Hercegovině. Učí je jak podporovat osoby s postižením při hledání zaměstnání, jak jim pomáhat s přípravou na takovou práci, a zároveň jak jim asistovat, dokud nejsou schopni ji dělat samostatně. V současné době projekt pomáhá 13 osobám získat důležité pracovní zkušenosti, které zvýší jejich šanci na uplatnění na otevřeném trhu práce.

Vedle toho, že si Člověk v tísni klade za cíl poskytnout lidem dovednosti a znalosti potřebné k tomu, aby si našli práci a byli schopní ji vykonávali, snaží také využít jejich osobních preferencí a talentu. Například Nejra je velice přátelská a společenská. „Moc ráda si povídám s lidmi, kteří přicházejí do kavárny, dám si s nimi ráno kávu a probereme spoustu věcí. Mám radost, že je mohu obsloužit a že jim moje káva chutná,“ říká.

Nejra žije v chráněném bydlení a neplatí nájem, užívá si proto finanční svobodu, o jaké si mnoho lidí s postižením může nechat jen zdát: „Výplatu utrácím hlavně za oblečení, tenisky nebo zimní boty, podle počasí,” vysvětluje.

Projekt se mimo jiné snaží podpořit firmy v tom, aby poskytovaly stáže a pracovní místa osobám s postižením. Ty zároveň zároveň získávají podporu při úpravě svých pracovišť, aby mohly poskytnout svým novým zaměstnancům bezpečné a vstřícné pracovní prostředí. Projektová manažerka Sanja Lepić říká: „Musíme změnit současné paradigma, aby zaměstnavatelé pochopili výhody zaměstnávání osob s postižením, které jsou zatím nevyužívaným zdrojem pracovní síly. Proto také navazujeme kontakty s potenciálními zaměstnavateli.”

Člověk v tísni pracuje s lidmi s postižením v Bosně a Hercegovině již dlouho. Spolu s našimi místními partnery a úřady se snažíme změnit systém péče v celé zemi. Podporujeme proces deinstitucionalizace a prosazujeme služby v oblasti nezávislého bydlení a usilujeme tak o zajištění důstojnějších podmínek pro lidi s postižením, aby mohli svobodně žít, pracovat, stýkat se s přáteli a rozhodovat se o svém životě. ČvT také pořádá osvětové kampaně, do kterých se zapojují přímo lidé s postiženími mladí lidé, aby pomáhali bojovat proti diskriminaci a předsudkům.

Autor: Tereza Hronova

Související články