Kdo v říjnu dává, dvakrát dává. Dejte dětem šanci uspět ve škole!
Publikováno: 10. 10. 2024 Doba čtení: 6 minutOd 15. října běží už po desáté naše kampaň Lepší škola pro všechny. Celý rok pracujeme s dětmi a mládeží v našich předškolních a nízkoprahových klubech, pomáháme jim s učením nebo s výběrem střední školy a po dobu studia je podporujeme. Teď, na podzim, sbíráme prostředky na další působení. Naši partneři navíc všechny dary, které nám přijdou do 3. listopadu, zdvojnásobí. Přidejte se a pomozte dětem překonat překážky, které jim život přichystal!
Pomohli jsme 2467 dětem
V minulém školním roce jsme podpořili celkem 2467 dětí a mladých lidí, kteří mají v životě o něco těžší start. Vyrůstají v rodinách, které řeší existenční problémy, jsou často bez příjmu, v nevyhovujícím bydlení a s dluhy. Často jim chybí adekvátní podpora rodičů, kteří je neumí dostatečně motivovat, nezvládají jim pomoct s učením nebo ve vzdělání nevidí smysl.
Kromě toho spolupracujeme se školami, pro které také vytváříme metodické materiály o moderních dějinách, klimatické změně nebo třeba mediální gramotnosti. Pro pedagogy a další pracovníky pořádáme kurzy, organizujeme různé projekty pro studenty a pořádáme studentské volby.
Jak jsme konkrétně pomáhali?
Tisíc a dvě děti s lepšími známkami
Školáky a školačky jsme doučovali předměty, které jim ve škole dělají největší starosti. Češtinu, matematiku, angličtinu, ale i vlastivědu nebo přírodovědu. Těm menším jsme pomáhali úspěšně projít základní školou. Jedním z nich byl Olda, který žil s rodiči dlouho v zahraničí a teď ho trápí čeština. Díky doučování ale učivo dohnal a postoupil do páté třídy.
Starším dětem, jako je Vilma, pomáháme s přijímačkami i s úspěšným nástupem na novou školu. Vilmina rodina prochází procesem oddlužení a situace doma je pro ni velmi stresující. Dlouhodobá podpora našeho týmu a Vilmina velká snaha ale vedla k tomu, že se Vilma dostala na vysněnou střední školu a od září studuje na praktickou sestru. Kátě, která taky právě dokončila devátou třídu, doučování přineslo nejen lepší známky, ale také zlepšení vztahu se sestrou. S přípravou jsme letos pomáhali 98 holkám a klukům, z nichž 82 se na vybrané školy dostalo.
Kromě Oldy, Vilmy a Káti jsme doučovali dalších 999 dětí s podobnými příběhy. Tolika dětem bychom nedokázali pomoct bez našich dobrovolníků, kterých máme více než 380. Některé děti, které bydlí v krajích, kde nepůsobíme, nebo bydlí v těžce dostupných lokalitách, se také mohly zapojit do naší virtuální pobočky, kde probíhá online doučování. Rodičům také nabízíme online poradenství.
Větší děti motivujeme pokračovat ve studiu
Pomáhali jsme také 400 středoškolákům, kterým nabízíme poradenství. Řeší s námi, jakou práci by mohli jednou dělat nebo jaký obor studovat. Studentům ve finanční nouzi nabízíme takzvaná retrostipendia: za dobrou docházku a výsledky od nás dostávají příspěvek, kterým pomůžou rodinnému rozpočtu nebo si za něj nakoupí školní pomůcky. Letos jej dostávalo 347 dětí.
Mladší i starší děti mohou využívat zázemí našich sedmi nízkoprahových klubů, kde mají k dispozici sportovní vybavení, hudební nástroje a deskové hry, ale hlavně bezpečné prostředí. V loňském školním roce do nich docházelo 726 kluků a holek. Mezi nimi byla i Tonička, která díky klubu objevila, čím by chtěla být, a úspěšně dokončila první ročník střední školy. Podporujeme také mladé lidi, kteří jsou pod dohledem kurátora, OSPOD nebo opouštějí ústavní výchovné zařízení. S resocializací jsme pomohli 80 z nich.
Vystudovat střední nebo i základní školu bez připojení k internetu a počítače je čím dál tím těžší. Kromě toho, že je pro děti složitější psát referáty nebo různé práce, přichází také o možnost rozvíjet svoje digitální dovednosti, které budou později potřebovat pro práci i pro život. V minulém školním roce jsme proto znevýhodněným dětem zapůjčili 150 počítačů a více než 20 rodinám jsme zajistili připojení k internetu. Od roku 2021 také spravujeme projekt Sbírka počítačů, kam nám dárci věnují starší hardware, který pak předáme potřebným.
Nejmladší připravujeme na nástup do školky
Pomáháme také nejmenším dětem, se kterými se život nemazlí. Jejich rodiče na ně často nemají čas nebo se o ně nezajímají, žijí v nepodnětném prostředí a nemají, jak se rozvíjet. Často k nám přichází děti, které nikdy nedržely v ruce pastelku nebo jim nikdo nikdy nečetl knížku. „Již malé děti vnímají, že jejich vrstevník něco neumí a nezvládá, nejezdí na výlety, nebo nemá pomůcky či zkušenosti jako ostatní děti. Takové dítě má velmi ztížený přechod do školy a je velmi pravděpodobné, že ve škole nebude úspěšné,“ vysvětluje naše zaměstnankyně Cecílie Beranová.
Provozujeme proto předškolní kluby, kde děti od 3 do 6 let připravujeme na přechod do klasické mateřské školy. Naši pracovníci děti učí hygienickým návykům, trénují mluvení i motoriku, tvoří s nimi nebo jim pomáhají navázat vztahy s vrstevníky. V minulém školním roce k nám takových dětí chodilo 259. Podpořili jsme i 274 rodičů těchto dětí. „Součástí naší práce je i sledování další dráhy absolventů, tedy dětí, které už naším předškolním klubem prošly a se kterými nadále zůstáváme v kontaktu,“ říká Mária Jakubovie z pražského předškolního klubu.
Bojujeme s menstruační chudobou v Česku
I v Česku žijí ženy a dívky, které si nemohou dovolit menstruační potřeby. Nechodí proto do školy a potom musí dohánět spolužáky. Novou kapitolou naší pomoci je proto projekt zaměřující se na reprodukční zdraví. V minulém školním roce jsme pilotně navázali spolupráci se třemi školami, kterým jsme poskytli menstruační potřeby pro žákyně zdarma. Po úspěšné spolupráci letos přidáváme dalších padesát škol.
Dívky a ženy ze sociálně slabých rodin často vyrůstají s neúplnými informacemi o lidské sexualitě, kterou obklopují mýty a stereotypy. To vede i k tomu, že některé z nich neplánovaně otěhotní už během střední školy a studium nedokončí. Naším cílem je proto podávat jim srozumitelné a pravdivé informace, a také jim zprostředkovat návštěvu gynekologické ordinace.
Podporujeme školy i učitele
Pořádáme kurzy a webináře pro pedagogy, asistenty pedagoga a další pracovníky. V minulém roce se jich zúčastnilo 657 lidí. Na webu JSNS.cz publikujeme metodické materiály o moderních dějinách, lidských právech nebo klimatické změně, nově jsme přidali i lekce o umělé inteligenci. Za prvních šest měsíců roku 2024 nasbíraly 80 tisíc zhlédnutí. Pořádáme ve školách Týdny mediálního vzdělávání či projekt Příběhy bezpráví, kterým přibližujeme mladým moderní historii.
Snažíme se také o změny na systémové úrovni. Účastnili jsme se několika pracovních skupin při MŠMT k desegregaci romských tříd a škol. Jsme členové Platformy pro včasnou péči a snažíme se zlepšit podmínky práce asistentů pedagoga. Provozujeme webovou stránku Doucujte.cz, kde nabízíme naše metodické know-how veřejnosti, a v rámci iniciativy Fakulty doučují podporujeme studenty pedagogických fakult, aby doučovaly děti v nouzi.
V tomto roce budeme v práci pokračovat. Děti budeme nadále doučovat a všemožně podporovat. Rozšiřujeme také pilotní projekt pro podporu reprodukčního zdraví žen a dívek a chceme například vydat více metodických materiálů pro střední odborné školy a učiliště. Proto prosíme, pokud můžete, podpořte nás.
Do 3. listopadu každý váš dar zdvojnásobí naši partneři: manželé Dvořákovi, Pavel Faiereisl, Stavebniny DEK, Livesport a Martin Hájek, nadační fond Abakus, Conseq a Fortemix produkce. Společně tak můžeme rozdat dvakrát tolik pomoci. Děkujeme.