Kdy a jak nyní žádat o odklad exekuce? Připravili jsme pro vás vzor návrhu na odklad exekuce
Publikováno: 19. 3. 2020 Doba čtení: 3 minutyCo dělat ve chvíli, kdy máte exekuci, a zároveň vám v důsledku současných opatření proti šíření koronaviru klesl příjem domácnosti tak, že hrozí, že nebudete schopni zaplatit všechny nutné výdaje? O odklad exekuce můžete požádat v případě, kdy se bez své viny ocitnete přechodně v takovém postavení, že by další provádění exekuce mělo na vás nebo vaši rodinu zvláště nepříznivé důsledky (dle § 266 odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb. v platném znění).
Kdy je možné o odklad požádat?
O odklad můžete požádat ve chvíli, kdy vám hrozí, že nebudete schopni zaplatit vše potřebné, a dočasné zrušení exekučních srážek z příjmu by vaši situaci zlepšilo. Důležité je také to, že jste se v takové situaci neocitli vlastní vinou. O odklad exekuce tak lze žádat například ve chvíli, kdy má vaše rodina nižší příjmy proto, že máte děti, o které se v době uzavření škol musí někdo postarat. O odklad můžete žádat také, pokud vám vzrostly výdaje (například za hlídání dětí), ocitli jste se v karanténě a nemůžete tak chodit do zaměstnání, zaměstnavatel funguje v omezeném režimu a mzda vám proto klesá, což ohrožuje schopnost zaplatit nutné výdaje (zejména na bydlení, živobytí a léky). Vždy je však potřeba situaci podrobně popsat a doložit (například rozhodnutím o karanténě, dokladem o poklesu/ výpadku příjmů apod., výší nutných plateb).
Jak o odklad požádat?
O odklad exekuce žádá vždy povinný (dlužník) a to návrhem podaným exekutorovi, který exekuci vede. Je nutné vědět, který exekutorský úřad exekuci vede a znát spisovou značku řízení, aby mohl exekutor o vašem návrhu rozhodnout. Další údaje, které byste měli vědět, jsou údaje o oprávněném (komu dlužíte, pro koho exekutor vymáhá) a ideálně i na základě jakého rozhodnutí soud exekutora pověřil (exekuční titul). Pokud však víte jen exekutora a spisovou značku, návrh vyplňte a pošlete. Důležité je dobře popsat důvody, proč odklad žádáte, a všechna tvrzení doložit kopiemi dokumentů. Odklad je vždy nutné žádat na konkrétní dobu (nejčastěji 3 – 6 měsíců, dle závažnosti situace a toho, jak dlouho bude pravděpodobně trvat).
Co se stane, pokud bude exekuce odložena?
Pokud bude rozhodnuto o odkladu exekuce, bude to znamenat, že exekutor dočasně nebude moci provádět srážky z vašeho příjmu (dostanete celou výplatu), exekutor také nebude moci po dobu trvání odkladu prodat váš majetek. Účet v bance naopak zůstane zablokovaný i po dobu trvání odkladu. Je tedy nutné nechat si i nadále mzdu vyplácet jiným způsobem než na účet na jméno dlužníka.
Pozor! Po uplynutí doby, na kterou byla exekuce odložena, se vymáhání opět rozběhne. Odklad exekuce neznamená, že exekuce zaniká, ani že dluh mizí. Po dobu, na kterou je exekuce odložena, stále rostou úroky a dluh se navyšuje.
Využijte náš vzor návrhu
"Současné situace je zcela nová, což samozřejmě platí i pro oblast odkladu exekucí. Pevně věříme, že exekutorské úřady budou návrhy akceptovat. Nejde o to dlužníkům jejich dluhy odpouštět, ale umožnit jim překonat negativní a nezaviněné dopady koronavirové krize. Několikaměsíční odložení exekuce tak v konečném důsledku může vést k tomu, že člověk totálně finančně nezkolabuje, a bude v budoucnu schopen své dluhy dál splácet," říká dluhová poradkyně Alžběta Petra Baslová, která se svými kolegy připravila dva vzory návrhu na odklad exekuce. "Oba jsou v podstatě totožné, liší se jen tím, že v jednom případě neznáme exekuční titul, což není při podání žádosti nutné, a v druhém ho známe. Pokud to tak je, je lepší ho uvést," vysvětluje vznik dvou verzí dokumentu Baslová a dodává: "Ať tak či tak, žádat o odklad exekuce vřele doporučuji všem, kteří splňují výše uvedené charakteristiky."