Jan Faltus pro Seznam Zpávy: Zemědělci budou více zavlažovat, pitné vody zbyde méně. Na vině je klimatická změna

Publikováno: 28. 8. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Jan Faltus pro Seznam Zpávy: Zemědělci budou více zavlažovat, pitné vody zbyde méně. Na vině je klimatická změna
© Foto: Marwah Saleh

Klimatická změna bude pro přístup k pitné vodě představovat čím dál tím větší problém, říká náš expert na vodohospodářství Jan Faltus. Už patnáct let objíždí státy a stará se o pomoc v oblasti vody. Přečtěte si s ním rozhovor o tom, jaká je situace s vodou v Jemenu, nebo třeba o tom, jaký má změna klimatu vliv na vodohospodářství.

Vy i další experti na vodu obvykle uvádíte, že její nedostatek v zemích globálního jihu je způsoben spíš špatným managementem než faktickým nedostatkem vody. Platí to i pro Jemen?

Ne tak úplně. Nedostatek vody má dva důvody - buď fyzický, kdy voda opravdu chybí, druhý je pak ekonomický. V Jemenu se projevuje obojí, na rozdíl třeba od rovníkové Afriky nebo Etiopie, kde je vody dostatek a srážkové roční úhrny jsou mnohem vyšší než u nás.

Jemen je pouštní země a jediným zdrojem vody, který má k dispozici, je voda podzemní. Její zásoby sice nejsou malé, ale nejsou nekonečné. Čím více budou čerpat vodu, tím více poklesne hladina spodní vody a bude to větší problém. Povrchové zdroje tam prostě nemají.


V čem konkrétně spočívá vaše pomoc v této zemi?

V první fázi jde o čistě humanitární, životy zachraňující operace, tedy dodávání vody v cisternách – v zemi stále funguje spousta uprchlických táborů, tam se voda stále vozí v cisternách.

Po zklidnění situace v poslední době se snažíme dostat i k systémové pomoci. Více spolupracujeme s místními vodohospodářskými úřady, zjišťujeme jejich situaci a snažíme se pomoci v hospodaření s vodou. Vodní management je velmi slabý, dříve se vše řešilo se Saná’a, to už ale kvůli konfliktu není možné, problémem je třeba i nedostatek dat.

Předpokládám, že stavby odsolovacích zařízení jsou už nad vaše možnosti…

Odsolování řešíme, protože problém se salinitou je velký. Tím, jak klesá hladina sladké spodní vody, tak se vytváří prostor pro slanou mořskou vodu, která se dostává do uvolněných podzemních prostor. Pobřežní mořská voda se tak dostává čím dál víc do vnitrozemí a zasoluje i vodu, která byla dřív sladká.

Stavba odsolovacích stanic je náročná technologie, dá se sice řešit pomocí solární energie, je to ale technologie velmi náročná na údržbu, náhradní díly i na obsluhu.

Na mediálním serveru Seznam Zprávy si můžete přečíst celý rozhovor s našim kolegou Janem Faltusem

Autor: ČVT

Související články