Koordinátor Člověka v tísni byl v Banátu napaden majitelem čtyřkolky
Publikováno: 24. 4. 2017 Doba čtení: 3 minutyPraha, 21. dubna 2017 - Během pracovního pobytu v rámci projektu pomoci rumunským krajanům byl na velikonoční pondělí v krajanské vesnici Gerník bezdůvodně napaden kolem projíždějícím majitelem čtyřkolky koordinátor společnosti Člověk v tísni Ivo Dokoupil. Šlo o poslední z množících se incidentů způsobovaných neukázněnými majiteli terénních čtyřkolek a motorek, kteří ničí místní krajinu a nerespektují její obyvatele.
Čtyřkolkář se pokusil před svědky udeřit koordinátora pěstí do obličeje, když fotografoval skupinu jezdců projíždějící vesnicí. Zřejmě se ale zalekl přítomných turistů a z místa rychle odjel. Přítomnost neukázněných a místní tradice nerespektujících majitelů čtyřkolek a motorek je stále větším problémem v banátských krajanských vesnicích, kde žijí především staří a často i nemocní lidé.
Čtyřkolkářské skupiny zneužívají nejen pohostinnosti krajanů, ale především liknavosti policie a strážců Přírodního parku Železna vrata – podle rumunských zákonů je jízda mimo vozovky zakázané stejně jako u nás. Při přejezdech mezi vesnicemi jezdí mimo cesty, aby si užili „dobrodružství“ a přitom ničí úrodu krajanů, poškozují louky, lesní porosty i místní potoky. V minulém roce došlo ve vesnici Gerník k vážnému zranění jednoho ze čtyřkolkářů po pádu ze svahu, a rumunští lékaři měli velký problém řidiče zachránit. Ilegální možnost jízdy ve volné přírodě láká do Banátu i cestovní kanceláře, které zde organizují pobyt čtyřkolkářských skupin.
Společnost Člověk v tísni o.p.s. realizuje v krajanských vesnicích v Banátu projekt rozvoje šetrného cestovního ruchu již od roku 2003. Provozuje informační portál banat.cz, školí místní krajany ubytovávající turisty, udržuje turistické značení mezi vesnicemi a podporuje prodej místních výrobků. Ročně český Banát navštíví asi pět tisíc turistů a příjem z prodeje služeb tvoří dnes významnou část v rozpočtech krajanských rodin, což vytváří předpoklad pro přežití této unikátní české komunity v Rumunsku.
Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni, řekl: „Koncept šetrného cestovního ruchu, který rozvíjíme v Banátu, se snaží co nejméně narušovat křehkou atmosféru ve vesnicích. Turisté bydlí přímo u krajanů a stávají se tak součástí rodin. Snažíme se je vést k pochopení unikátnosti místní kultury a k tomu, aby svým jednáním tuto unikátnost co nejméně narušovali. Bohužel se stále více množí incidenty s majiteli čtyřkolek a motorek, kteří na rozdíl od pěších turistů se mnohem častěji chovají výtržnicky. Když se například skupina patnácti těžce oblečených a zablácených čtyřkolkářů rozvaluje v místní hospůdce a pokřikuje na kolemjdoucí, tak máte pocit, že se jsou to caballeros a že se zde natáčí film „Sedm statečných“. Neurvalé chování bez pokory k místním jistě nepatří do konceptu šetrného cestovního ruchu a není ani přínosem pro krajany.“
Josef Bouda, předseda gernické pobočky Demokratického svazu Slovíků a Čechů v Rumunsku k tomu řekl:
„S obyčejnými turisty nemáme žádné problémy, jsou většinou pokorní a snaží se příliš nenarušovat prostředí vesnic a jejich obyvatele. Jejich návštěva je pro nás přínosem, především finančním. Jsou však někteří majitele čtyřkolek a motorek, kteří dělají potíže, ničí nám pole a vyvolávají konflikty.“
Zdroje:
www.banat.cz – informační portál pro turisty směřující do Banátu
http://www.rozvojovka.cz/clanky/1887-penzion-z-kazde-chalupy.htm – článek shrnující principy šetrného cestovního ruchu v Banátu
http://www.bikeday.cz/banat-2008-zpatky-doma.html – jeden z mnoha deníků majitelů čtyřkolek, dokumentující devastaci přirody a narušení tradic v Banátu během jejich pobytu
Kontakty:
Ivo Dokoupil, koordinátor pomoci v Banátu, e-mail: ivo.dokoupil@pinf.cz, tel.: +420 777 787 927
Josef Bouda, předseda gernické pobočky Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku, e-mail: josefmudra@yahoo.com, tel.: 0729 856 474