Kristýnu, Adélu a dalších více než 2500 dětí v Česku jsme loni doprovázeli při vzdělávání
Publikováno: 5. 2. 2025 Doba čtení: 3 minuty Sdílet: Sdílet článekVíce než 2000 dětí a mladých z Česka a 500 z Ukrajiny se loni vzdělávalo s naší širokou škálou podpory. Pomáhala Sbírka počítačů, ale i třeba menstruační potřeby zdarma ve školách.

Kristýna se původně vyučila cukrářkou, ale protože ji to víc táhne ke knížkám než k dortům, rozhodla se splnit si sen a my jsme ji v tom podpořili. Udělala si maturitu a podala přihlášku na Filozofickou fakultu UP v Olomouci. Studuje archivnictví a ráda by pracovala v nakladatelství, prozradila v Událostech České televize. 👉🏻
Stejně jako Kristýna jen s matkou vyrůstala i Adéla*. Finanční potíže je přivedly k nám do dluhové poradny. Nesmělá dívka to neměla jednoduché, zároveň už jako žákyně základní školy toužila po vzdělání.
„Starala se už jako nezletilá o celou domácnost, mamce hodně pomáhala. Potřebovala hlavně podpořit svou sebedůvěru a schopnost komunikovat, jinak je velmi chytrá a samostatná,“ popsala pro Deník Vendula Beránková, poradkyně pro mladistvé z naší karlovarské pobočky.
Když Adéla začala studovat střední školu, zařadili jsme ji do retrostipendijního programu financovaného Nadací Albatros. Na základě dobrého prospěchu a docházky dostávala měsíční příspěvek, který lze využít na pomůcky do školy nebo třeba na dopravu. V této podpoře pokračujeme i v současnosti, kdy studuje Pedagogickou fakultu UK v Praze, přitom pracuje, stará se o sebe sama a ještě se snaží finančně vypomáhat matce. Stejně jako ostatní naše stipendistky*é má oporu ve své poradkyni, která jí pomáhá, s čím je třeba.
Služba Podpora mladistvých zahrnuje pomoc s výběrem školy, přípravou na přijímací zkoušky/maturitu, podporu během studia, mentoring, retrostipendijní program a pořádá např. i workshopy ve školách.
Adéle jsme ze Sbírky počítačů poskytli také notebook, který by si rodina určitě dovolit nemohla. S překonáním digitálních bariér pomáháme dětem i mladým lidem.
Aby děti mohly vystudovat střední školu, je důležité mít dobrý základ – dokončenou povinnou školní docházku. Velmi podporujeme snahy o její prodloužení.
Když je to možné, začínáme se dětem věnovat už v předškolním věku. Doplňujeme znalosti a dovednosti, které jim ulehčí vstup do mateřské a základní školy. Zároveň pracujeme i s rodiči. Angažujeme se v systémovém omezení odkladů školní docházky.
Pro děti je důležité, aby se škola nestala nepřátelským prostředím jen proto, že jim to v ní nejde tolik jako spolužákům. Těm, kterým chybí dostačující podpora při domácí přípravě, nabízíme různé formy doučování, spolupráce s rodinou, ale i volnočasové vzdělávací aktivity. Loni nám v tom významně pomáhalo přes 350 dobrovolnic*íků i možnost se účastnit zdarma zkoušek nanečisto s To-dáš.cz.
Vedle prevence předčasných odchodů ze vzdělávání podporujeme systémovou změnu přijímacího řízení na střední školy. Důležitým tématem je pro nás možnost sociální práce na školách a snaha předcházet zbytečným absencím dívek v době menstruace projektem menstruační potřeby zdarma na školních toaletách. Významně jsme přispěli k veřejné debatě o zamezení menstruační chudobě.
Nadále jsme se věnovali také dětem a mládeži ukrajinských uprchlic a uprchlíků. Podobně jako české děti jsme je doučovali, připravovali na přijímací zkoušky... – prezenčně i online. Stále se soustředíme na obzvlášť zranitelnou skupinu mladých 15+, ze které mnozí stále zůstávají mimo český vzdělávací systém.
Velmi potřebnou se stává psychologická a psychoterapeutická podpora, kterou nově postupně zavádíme v našich sedmi nízkoprahových klubech pro děti a mládež. Jak jsme s celkem 680 dětmi a mladými loni v našich klubech pracovali, můžete vidět např. ve videu z libereckého Vesmíru.👇🏻
* jméno bylo na přání změněno