Krym: Začíná soudní jednání s představiteli krymských Tatarů, nezávislé novinářce nebyla umožněna účast.

Publikováno: 28. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Krym: Začíná soudní jednání s představiteli krymských Tatarů, nezávislé novinářce nebyla umožněna účast.
© Foto: Archív Luftia Zudijeva

Krym: Začíná soudní jednání s představiteli krymských Tatarů, nezávislé novinářce nebyla umožněna účast.

Na okupovaném poloostrově Krym byla dne 27.7. zadržena krymskotatarská novinářka a spolupracovnice ukrajinského informačního portálu Graty Lutfie Zudijeva.

Chystala se mediálně pokrývat jednání Nejvyššího soudu Krymu v kauze místopředsedy medžlisu, tedy krymskotatarského parlamentu, Narimana Dželala a bratrů Achtemovových. Ti byli na podzim roku 2022 odsouzeni ve vykonstruovaném procesu k mnohaletým trestům vězení.

Spolu s Lutfií Zudijevou bylo zadrženo dalších třináct krymských Tatarů, včetně dalšího novináře Kulameta Ibrajimova a příbuzných a přátel odsouzených, kteří se neúspěšně pokoušeli na veřejné zasedání soudu dostat. Novinářce byl vstup odmítnut i poté, co se prokázala platnou akreditací. Byla převezena na místní oddělení policie v Simferopolu, kde ji pod pohrůžkami chtěli policisté odebrat otisky prstů a vzorky slin, což Luftije odmítla. Po sepsání protokolu a udělení pokuty byla propuštěna, Kulamet Ibrajimov ale dostal 5 dnů vězení.

Lutfie Zudieva spolupracuje s portálem Graty, který od svého vzniku v roce 2019 systematicky mapuje soudní procesy s politickými vězni a případy porušování lidských práv na Krymu. Profesionálně dodržuje novinářské standardy, důsledně píše o pronásledování ukrajinských občanů a krymských Tatarů na okupovaném Krymu. O případu Narimana Dželala a bratrů Achtemovových informuje od začátku jejich trestního stíhání.

Od anexe poloostrova v roce 2014 jsou krymští Tataři vystavování rozsáhlému porušování práv, včetně únosů, fyzického násilí a teroru. Jejich představitel Mustafa Cemilev má na Krym zakázán vstup, činnost neoficiálního krymskotatarského parlamentu medžlisu byla proruskou prokuraturou pozastavena.

Lidskoprávní organizace evidují desítky případů politicky motivovaných soudních procesů, v nichž jsou často vynášeny drakonické tresty. Zadržení novinářky Lutfije Zudijevy, Kulameta Ibrajimova, Narimana Dželala a bratrů Achtemovových představuje jen jeden z mnoha případů.

Více se o situaci na Krymu, včetně osůdů Narimana Dželala a krymských Tatarů, dozvíte ve čtvrtém díle podcastu Člověka v tísni

Autor: Ondřej Lukáš, Media manager PIN

Související články