Lesy nás nepotřebují, my je ano. Poslechněte si 3. díl našeho podcastu Hlasy proměny 2.
Publikováno: 16. 1. 2025 Doba čtení: 3 minutyZalesněná plocha v České republice dlouhodobě narůstá, kondice lesů je však v mnoha případech špatná. Čelí dopadům průmyslové výroby, holosečného hospodářství, vysazování smrku na nevhodných stanovištích a také klimatické krizi. Jak pečovat o lesy, aby ustály narůstající sucho, přívalové deště a zvyšující se teploty?
V Klepačově lesníci už padesát let přetváří tamní les na takzvaný výběrný. To znamená, že se do něj zasahuje přírodě bližším způsobem, pracuje se s jednotlivými stromy a netěží se velké plochy najednou.
Více lesů, ale méně zdravých
Environmentální poradce Člověka v tísni, Jakub Zelený dále vysvětluje, že zalesněná plocha v Česku sice v posledních letech stoupá, zdraví lesů u nás ale klesá.
Podrobnější analýzu o zdraví českých lesů můžete najít v tomto článku:
Les lidi nepotřebuje
V České republice je dodnes typický pasečný způsob hospodaření (kdy se lesy jednorázově skácí a následně uměle vysází).
Změny se dějí i u vody
Zelený vysvětluje i souvislost s vodou.
Environmentální poradce zároveň poukazuje na to, že se v Česku přestává dařit smrku.
Psychologická součást naší krajiny
Přírodě blízký les se tedy vyplatí také ekonomicky. „Podle přírodě blízkých modelů zjistíme, jak les přirůstá a kolik můžeme vytěžit, aby to nešlo na úkor lesa,“ vysvětluje Pospíšil a dodává, že to může být až 11 kubických metrů na hektar a rok.
Oba odborníci hovoří o funkcích, které les plní.
Zlepšujeme se, ale příliš pomalu
„Vidíme pozitivní posun v reakci na aktuální kalamitní situaci. Lesníci už začínají chápat, že je potřeba praxi změnit,“ hodnotí Zelený postup v posledních letech. „Změna je ale příliš pomalá, než abychom to zvládli změnit,“ dodává.
Pospíšil zůstává optimistický.
Kde náš klimatický podcast najdete
Podcast Hlasy proměny 2: Mění se klima, měníme se i my můžete poslouchat na našem YouTube kanálu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).
Podcast vznikl v organizaci Člověk v tísni. První epizodu podcastu připravila Martina Pouchlá. O mix zvuku se postaral Tomáš Tkáč. Hudbu složil Tomáš Pernický, dramaturgii zastala Magdaléna Trusinová a věcnou správnost garantuje Jakub Zelený. Autorkou vizuálu je Radka Tomašíková.
Druhá série podcastu byla finančně podpořena Evropskou klimatickou nadací.