Rodiče nebudou mít na letní tábory, cítí ostudu, řekl Daniel Hůle v CNN Prima News

Publikováno: 30. 4. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Rodiče nebudou mít na letní tábory, cítí ostudu, řekl Daniel Hůle v CNN Prima News
© Foto: pin

„Mnozí rodiče najednou nemají na takové výdaje, jako jsou třeba letní školy v přírodě, tábory. To jsou situace, které mohou na rodinu dopadnout velmi bolestivě,“ uvedl Daniel Hůle v rozhovoru pro CNN Prima News. Jaká je momentálně v České republice situace z hlediska zadluženosti obyvatel? Pomůže lidem sněmovnou schválená novela exekučního řádu a jaká další změna by se na rovině exekucí měla co nejdříve odehrát?

V roce 2020 poklesl počet nově zahájených exekucí, a to i přes pandemii covid-19 a s ní spojená omezení. Jak upozorňuje Daniel Hůle, je třeba se na celou situaci podívat komplexně. Polovinu loňského roku probíhal režim moratorií na splátky úvěrů a prakticky každému, kdo si o přerušení splátek až na půl roku požádal, bylo vyhověno.

„Ve své podstatě tak poklesl objem situací, ze kterých mohly problematické situace, a nakonec exekuce, vznikat. Ale to je více méně koupený čas. Vláda nařídila tvrdá moratoria jak bankám, tak poskytovatelům úvěrů a exekutorům, zároveň se poskytují subvence sektoru služeb a tak dále. Očekáváme proto, že problém bude eskalovat,“ vysvětlil Hůle a dodal, že v rovině exekucí se mohou problémy začít projevovat až příští rok.

Hůle v rozhovoru uvedl, jak bolestivá je situace pro lidi ze střední třídy, kteří své finanční potíže mnohdy vnímají jako stigma. „Cítí to často jako velkou ostudu a někdy je to opravdu dovádí do naprosto zoufalé situace. Nechci říci, že ti chudí lidé stigma nezažívají, ale přece jenom jsou v tom ponecháni již mnoho let a nějakým způsobem se na to adaptovali. A my musíme myslet i na děti nových dlužníků, kteří jsou v tom úplně nově. Rodiče najednou nemají na výdaje, které budou potřebovat třeba na letní školy v přírodě, tábory. To jsou situace, které mohou na rodinu dopadnout velmi bolestivě.“

"Změny v novele exekučního řádu mohou pomoci statisícům lidí před neefektivním zadlužováním."
Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Zamezujeme dalšímu bezpráví

V rozhovoru Hůle také upřesnil, jaké pomoci se lidem dostane ve chvíli, kdy se na nás obrátí. „My za lidi dluhy neplatíme, na to žádný fond nemáme. Lidem radíme, co mohou v dané situaci udělat, aby zabránili a předešli zhoršení,“ upřesnil Hůle s tím, že se s kolegy v první řadě snaží zamezovat dalšímu bezpráví. „Pomáháme zastavovat nezákonné exekuce, máme spolupracující advokáty, kteří v kritických případech mohou převzít právní zastoupení.“

Pokud novela projde, připravíme sérii kampaní

A jak Hůle hodnotí současnou novelu exekučního řádu? Jaké jsou největší změny, které dlužníkům mohou pomoci? „Změny, které byly přijaty, mohou pomoci statisícům lidí před neefektivním zadlužováním. Zranitelné skupiny budou více chráněné. Je tady příležitost zbavit se statisíců exekucí, které jsou staré a eskalují. Pro některé lidi to opravdu může být cesta k tomu, že jim zůstane jedna nebo žádná exekuce,“ uvedl dluhový expert. „Pokud novela exekučního řádu projde, připravíme sérii kampaní, abychom vysvětlili příležitosti, které přináší,“ dodal.

Při současném rozložení poslaneckých sil bylo podle Hůleho dosaženo v rámci novely maximum možného. „Za dané situace cením, co sněmovna schválila. Dále bychom se měli ubírat k tomu, aby byli exekutoři zestátněni po vzoru dvanácti nejvyspělejších zemí v EU. I sousední Německo a Rakousko mají státní exekutory a ty systémy fungují,“ zakončil rozhovor expert na duhovou problematiku Daniel Hůle.

Celý rozhovor pro CNN Prima NEWS si můžete poslechnout zde. 

Autor: Dagmar Růžičková

Související články