Lidé na jihu Etiopie teď mají pitnou vodu⛲

Publikováno: 15. 2. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Lidé na jihu Etiopie teď mají pitnou vodu⛲
© Foto: People in Need

Mnoho lidí v odlehlých částech Etiopie nemá přístup k tomu nejdůležitějšímu zdroji: pitné vodě. Vodu čerpají z potoků, řek a nádrží, ale její kvalita je často velmi špatná a než je možné ji bezpečně pít, musí se hodně upravit a čistit. I když se situace postupně zlepšuje, spousta lidí v dalekých domorodých komunitách stále nemá k čisté vodě přístup. Nedostupnost pitné vody a vysoké ceny za její dovoz jsou jen součástí dalších problémů, které komunitám brání v rozvoji.

Bekero je malá vesnice v okrese Wonago. Typický den tu vypadá tak, že muži venku pracují a ženy stráví celé hodiny cestou pro vodu, kterou nosí z řek a potoků. Ženy v Bekero absolvují tuto cestu za vodou průměrně dvakrát denně a každý den domů přinesou až 25 litrů vody. To je minimum, které rodinám stačí k přežití. Vodu mají n na pití a část také na osobní hygienu a úklid domácnosti. 

Voda je daleko

Mnohdy je právě vzdálenost největší překážkou, a tak ženy raději hledají bližší zdroj vody. Ten je ovšem často znečištěný, vodou se přenáší nemoci. Přístup k čisté a pitné vodě je proto klíčový pro snížení přenosu patogenů.

Komunitních systémů dodávek vody je málo, a i tak většina z nich nefunguje. Pumpy, ručně kopané studny a vrty se málokdy osvědčí ať už kvůli špatnému navržení, stavbě či provozu. Svou roli hrají také faktory životního prostředí, navíc lidem často chybí zdroje, aby si tato zařízení sami opravili.

Tessema Wayu (40) žije ve vesnici Bekero. Pumpa na vodu tu nefunguje už tři roky. Lidé nemají jinou možnost, než chodit pro vodu k potoku, který je vzdálený hodinu cesty. „Má žena nosí vodu z potoka dvakrát denně, pokaždé přinese 12 litrů,” říká Tessema. „Lidé se v tom potoce myjí a perou oblečení, takže si o čistotě vody neděláme iluze, ale stejně ji pijeme, protože moc možností nemáme. Občas nám místní úřady dodají chlor, kterým si vodu před konzumací upravíme, ale chloru je nedostatek, tak ho nedostaneme vždy. Naše děti z vody často onemocní, hlavně průjmem a my pak musíme vyhledat lékařskou pomoc, která stojí peníze.”

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Nazreth Tesfaye, Tessemova žena, souhlasí. „Jsou to většinou ženy, které mají na starosti nošení vody pro celou domácnost a s tím je spojena řada problémů,” říká. „Fronta u potoka je strašně dlouhá a lidé se navzájem předbíhají. Někdy mi zabere půl dne, než donesu vodu domů a tím pádem mi nezbývá moc času na domácí práce."

Výbory pro vodu zajistí údržbu studny

Člověk v tísni opravil 10 studen v zónách Gedeo a West Guji. Některé tyto oblasti hostí vnitřně vysídlené lidi a podle hustoty obyvatel a dalších parametrů byly pro opravu studen vybrány. Mezi vybranými byla i vesnice Bekero a rodiny jako je ta Tessemasova mají díky tomu přístup k potřebnému množství čisté vody.

Pitná voda a správné hygienické návyky jsou pro rozvoj odlehlých komunit nezbytné. Snazší přístup k bezpečné pitné vodě snižuje riziko nemocí přenášených vodou, zlepšuje sanitaci a hygienu a klesá i riziko, že ženy budou vystaveny násilí. To vše by mělo vést celkově k lepšímu prostředí. Rozbití studny se dá zabránit. Problémy se ale musí řešit včas, investice do průběžné údržby se proto vždy vyplatí.

Ve vesnici Bekero proto vznikl místní výbor, který má na starosti údržbu nově opravené studny. Uspořádali jsme školení, aby lidé z komunity lépe pochopili, proč je bezpečná voda tak důležitá.

„Studna je teď opravená a my jsme za to opravdu šťastni. Aby se znovu nepokazila, zřídili jsme pro ochranu naší vody spolehlivý výbor. Lidé z vesnice si mohou nabrat dva kanystry vody za pouhý jeden birr [asi dva centy] a vybrané peníze se použijí na pravidelné kontroly studny a budoucí opravy. Výbor na ochranu studny funguje každý den a jeho členové se starají o řádný proces výběru poplatků. V noci prostor studny zamykáme a díky kovovému oplocení se nebojíme, že někdo studnu poničí,” říká Tessema, který je členem místního výboru pro vodu a dodává: „Život je teď o tolik jednodušší, když máme zdroj čisté vody přímo před našimi domy. Mám víc času na děti a domácnost. A správa studny také funguje dobře. Členové výboru nás poučili o tom, jak důležitá je čistá a bezpečná voda. Také nám vysvětlili, že kanystry mají být vždy čisté a zakryté, aby se voda nekontaminovala.”

Člověk v tísni dlouhodobě usiluje o zlepšení sanitace, hygieny a přístupu k vodě. Práce Člověka v tísni v této oblasti je možná díky štědré finanční podpoře ECHO, Úřadu pro humanitární pomoc USAID a Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel



Autor: Melikte Tadesse

Související články