Lidem v Afghánistánu poskytujeme finanční pomoc
Publikováno: 2. 9. 2024 Doba čtení: 3 minutyOd převzetí moci v Afghánistánu uplynuly tři roky a země se stále potýká s vážnými socioekonomickými problémy. Potravinová nejistota, chudoba, negramotnost, nedostatek pracovních příležitostí a mezinárodní restrikce spolu s přírodními katastrofami a změnou klimatu donutily mnoho Afghánců hledat útočiště v sousedních zemích, jako je Írán a Pákistán.
Rodiny v Maidan Shahr, Jalrez, Markaz-e-Behsud a Saydabad se potýkají s problémy způsobenými desetiletími konfliktu, mezinárodními sankcemi a častými přírodními katastrofami. Mnoho obyvatel čelí velké chudobě a nedostatku potravin. Velkým problémem je také nedostatek pracovních příležitostí. Nedávná sucha a bleskové povodně zpustošily zemědělskou půdu, což přimělo mnoho mladých lidí k migraci do sousedních zemí za prací, aby uživili své rodiny.
Těmto velkým potížím čelíme také díky finanční podpoře Stichting Vluchteling. Poskytli jsme peněžní pomoc hostitelským komunitám a navrátilcům ve středním Afghánistánu, kteří utrpěli velké otřesy. Společně jsme podpořili 9 951 osob ve 4 okresech a 68 vesnicích ve středním Afghánistánu. Díky této pomoci mohou navrátilci a hostitelské komunity pokrýt část svých běžných výdajů.
Finanční pomoc rodinám
Finanční pomoc byla pro mnoho rodin záchranou, která jim umožnila řešit jejich finanční problémy a zajistit si základní potraviny.
Mohammadovi Tahirovi je 38 let a žije se zrakovým postižením. Bydlí v Kashmiri Qala ve středním Afghánistánu a podělil se s námi o svůj příběh. Po změně moci v Afghánistánu přišel Tahir o vládní plat, na který spoléhal, aby uživil svou rodinu. Musel poslat svého malého syna do města, aby si našel práci. „Za finanční pomoc v hodnotě 140 dolarů jsem nakoupil mouku, olej a fazole a odložil si nějaké peníze pro případ nouze. Pomoc byla klíčová, nutně jsme ji potřebovali,“ říká.
Školení v oblasti bydlení, půdy a vlastnictví
Uspořádali jsme několik školení pro místní obyvatele, včetně osvětových akcí o právech v oblasti bydlení, půdy a majetku pro 1245 lidí v Maidan Shahr, Saydabad, Jalrez a Markaz-e-Behsud. Tato setkání informovala hostitelské komunity a navrátilce o právech a vhodných způsobech pro řešení častých sporů o využívání půdy a vodních zdrojů. Jak jsme zjistili během našich hodnocení, tyto oblasti jsou často problematické.
Den Mohammad (63 let), který žije ve vesnici Sarbagha v Jalrezu, je vděčný za znalosti, které on i ostatní lidé získali díky osvětovým školením.
Také Mohammad Reza Shahidi (56 let), který žije v Kamaraku ve vesnici Qaum e Dehqan v Markaz-e-Behsud, uvádí, že naše úsilí pomohlo jeho komunitě. „Žijeme v jedné z nejodlehlejších a nejhornatějších oblastí středního Afghánistánu. Do naší vesnice nikdy nikdo nepřišel, aby pochopil naši situaci. Mnoho mladých lidí emigrovalo do Íránu a Pákistánu, někdy si připadám zapomenutý. Když však přijel tým Člověka v tísni, aby zkontroloval naše domy, poskytl informační sezení a nabídl rodinám peněžní pomoc, získal jsem zpět naději a uvědomil si, že nejsme zapomenuti,“ říká Mohammad.
V Íránu a Pákistánu se nachází 5,8 milionů afghánských uprchlíků
Podle dostupných údajů je v Afghánistánu vnitřně vysídleno přibližně 3,25 milionu lidí. Kromě toho sousední země jako Írán a Pákistán hostí přibližně 5,8 milionu afghánských uprchlíků, z nichž mnohým hrozí nucená repatriace.
Naše pokračující humanitární aktivity s podporou Stichting Vluchteling pomohly tisícům zranitelných lidí ve středním Afghánistánu, včetně hostitelských komunit a navrátilců. Mnoha zapomenutým komunitám jsme pomohli prostřednictvím finanční pomoci a osvěty v oblasti bydlení, pozemků a vlastnických práv.