Lidia se uživí díky tradiční výšivce. Pomohli jsme jí vybavit studio

Publikováno: 2. 10. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Lidia se uživí díky tradiční výšivce. Pomohli jsme jí vybavit studio
© Foto: Natalia Rotaru

Až čtvrtina ze 4 miliónů Moldavanů odešla za prací do zahraničí. Moldavsko je nejchudší zemí Evropy a trpí nedostatkem pracovních příležitostí. Přesto tu najdete šikovné podnikatele. Jedním z nich je Lidia Bîrsanu, které pomohl Člověk v tísni.

Lidia Bîrsanu vyrábí a prodává tradiční výšivky a prý je to její „práce snů.” Je to vidět při prvním nakouknutí do Lidiina studia. Její nadšení je protknuté v každém stehu. Skříně a poličky jsou plné barevných, složitě vyšívaných látek, šatů a blůz a celá místnost bzučí jako včelí úl. Lidia je hrdá na to, co dokázala.

Cesta k úspěchu ale nebyla snadná.

První zkušenost s podnikáním měla Lidia v roce 2008. Tehdy začala prodávat na místním trhu dětské oblečení. Jenže zboží se moc dobře neprodávalo a navíc Lidia brzy začala mít zdravotní problémy. To ji přimělo hledat nové způsoby, jak by mohla vydělat peníze. Nejprve zkusila účetnictví, potom pracovala v realitní kanceláři. Nakonec v lednu 2015 poté, co absolvovala několik kurzů šití, založila malou firmu na výrobu výšivek a v rámci podnikatelského inkubátoru si otevřela obchod ve městě Sângerei.

Přestože manžel byl k Lidiiným plánům spíše skeptický, mladá podnikatelka to nevzdala a zapojila se do projektu zaměřeného na místní podniky. Díky tomu si mohla koupit šicí stroj, žehlicí prkno a žehličku, stůl a několik šatníků pro hotové výrobky. Těchto pár věcí Lidii stačilo, aby naplno rozjela svou podnikatelskou činnost.

Nejdřív se její ateliér zabýval hlavně opravami oděvů. Pak ale Lidii sestřenice, která je učitelkou tance, požádala, jestli by pro ni zkusila ušít národní kroje s tradiční výšivkou. Lidia se pro myšlenku okamžitě nadchla. Koupila si z Ukrajiny vyšívací stroj a vyrobila taneční kostýmy pro představení s názvem „Růže”, které se hrálo v nedaleké vesnici. Během krátké doby si u ní objednaly kostýmy a kroje další taneční soubory z okolí a Lidia se v této práci našla.

To, že objevila způsob, jak úspěšně podnikat, ji nesmírně povzbudilo. Její úspěchy s sebou ovšem přinesly také nové a nečekané problémy. Během roku dostala tolik objednávek, že byla nucena některé odmítnout. S jedním vyšívacím strojem by tolik práce nezvládla. Potřebovala řešení, aby uspokojila všechny své klienty. Člověk v tísni v Moldavsku jí ho nabídl.

Lidia dostala na koupi nového moderního stroje grant z projektu Nový impulz pro rozvoj podnikání v moldavském regionu Sever. Projekt je financován Českou rozvojovou agenturou a realizuje jej Člověk v tísni ve spolupráci s Regional Development Agency North a nevládní organizací Pro Cooperare Regională. Díky tomu může přijímat větší zakázky a zvládne je odbavit za mnohem kratší dobu. Lidia dokonce začala snít o tom, že si jednou otevře svou vlastní továrnu, kde zaměstná spoustu dalších krajanů.

Lidia říká, že bez této finanční podpory by nikdy nebyla schopná své podnikání takto rozjet.

„Granty jsou opravdu potřeba, obzvlášť když začínáte podnikat,” říká. „S úvěrem od banky je to mnohem těžší a riskantnější.”

S úsměvem dodává: „Nejkrásnější pocit mám, když se klientovi moje práce líbí. To je největší štěstí, ne peníze. Znamená to, že jsem tu práci nedělala nadarmo. ”

Autor: Natalia Rotaru, Advocacy and Communication Officer, Člověk v tísni, Moldavsko

Související články