Marek se může učit i v nemocnici, pomohla mu naše Sbírka počítačů. Darujte i vy

Publikováno: 23. 9. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Marek se může učit i v nemocnici, pomohla mu naše Sbírka počítačů. Darujte i vy
© Foto: komunitní centrum Kostka

Začátek školního roku pro rodiny znamená výdaje za nákup školních pomůcek. Stále častěji se také při výuce používají počítače, které si mnoho rodin nemůže dovolit. Pro ně organizujeme Sbírku počítačů. Pomoct vyřazenou, ale ještě funkční technikou můžete i vy. Aktuálně pomůže také dětem v místech zasažených povodní, kde jsou zavřené základní školy a extrémně složité podmínky na učení.

„Vy nám opravdu dokážete dát úplně zadarmo notebooky?“ slýcháme často od pracovníků v sociálních službách z nejrůznějších koutů Česka. Třetím rokem provozujeme Sbírku počítačů, od dárců jsme získali tisíce kusů, nicméně poptávka nekončí.

Děti a mládež díky Sbírce počítačů a především štědrým dárcům už nemusí řešit, jak se připravovat do školy v případě, že je třeba udělat PowerPointovou prezentaci, vyhledat informace na internetu nebo se z nemoci léčit doma a učit se online. 

Věříme, že jejich příběhy povzbudí další dárce, protože nejvíc notebooků potřebujeme rozdat právě nyní na začátku nového školního roku a aktuálně i kvůli škodám způsobených povodněmi.

Například Janě je 10 let a chodí do 5. třídy. Žije jen s maminkou, která pracovala v chráněné dílně. Nedávno o práci ale přišla. Počítač, který její dcera k přípravě do školy potřebuje, si sama nyní nemůže dovolit.  

Jana k nám chodila do nízkoprahového klubu, kde se učila s počítačem pracovat a dělat na něm úkoly, které její třídě paní učitelka zadává elektronicky. Teď si může přípravu dělat už doma, protože dostala počítač z naší sbírky.

Devítiletý Marek má onkologické onemocnění. Jeho zdravotní stav mu snad umožní, aby už brzy mohl zase začít chodit do školy po dlouhých měsících strávených v nemocnici. Mezi spolužáky se byl podívat a moc se na ně těší. Aby se mohl učit i v nemocnici, také jsme mu poskytli notebook. 

V rámci Sbírky počítačů jsme podpořili také například spolek Diamant, který působí v Královéhradeckém kraji. Zaměřuje se na podporu pěstounských rodin, kterým poskytuje sociální, právní a terapeutickou pomoc. Někdy jde o děti, které o vlastní rodiče přišly, nebo zažily zanedbávání i týrání.  

Do klientských rodin, které si počítač z finančních důvodů nemohou dovolit, jsme ve spolupráci s Diamantem doručili notebooky opakovaně. „Školy počítají s tím, že děti mají k dispozici notebooky či PC, že vychovatelé, pěstouni, poručníci mají k dispozici chytré telefony. A díky vám mají techniku a mohou řádně plnit školní povinnosti i zábavu. A díky vám nejsou vyloučeni z kolektivu a jejich ,jinakostʻ a vyloučenost, se kterou se denně potkávají, se snížila,“ uvedla Vladislava Knettig, doprovázející pracovnice a fundraiserka organizace Diamant.

Pomohli jsme mimo jiné také rodině Novotných. Maminka zůstala na čtyři syny sama, otec je ve výkonu trestu. Dva starší jsou v páté a šesté třídě. Běžnou součástí výuky na druhém stupni základní školy je příprava prezentací, psaní slohových prací v textovém editoru apod. Oba synové notebooky velmi potřebovali. 

Komunikuji s dárci a velmi často jsem osobně přítomna u předání techniky a jsem velice vděčná za každý vyřazený kus, který z firem a organizací putuje do naší sbírky. Mnohdy firmy mění interní pravidla a místo vlastním zaměstnancům nabídnou techniku zdarma právě nám. Škoda, že dárcům takto získaného hardware nedokážeme zprostředkovat štěstí v očích obdarovaných dětí, maminek a tátů, pěstounů, vychovatelů, pracovníků neziskových organizací nebo třeba i úřednic z odborů sociální a právní ochrany dětí, které vídám, když se za nimi s darovanou technikou vypravím. Děkuji všem, kteří se zapojili a v budoucnu se zapojí, vážně vaše úsilí s přípravou darovacích smluv a kontrolou technického stavu a někdy i s přesvědčováním svých kolegů za tu radost stojí,“ říká Libuše Homolová, koordinátorka Sbírky počítačů.

*Jména obdarovaných byla z důvodu jejich ochrany změněna.

Máte zájem darovat hardware neziskovým organizacím? Zde najdete návod, jak na to.
Autor: Člověk v tísni, Libuše Homolová

Související články