Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším

Publikováno: 19. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším
© Foto: Tereza Hronová

Devatenáctého listopadu slaví lidstvo Světový den toalet, označovaný též jako Mezinárodní den záchodů.

Pro většinu z vás, kteří si tento článek čtete, jsou záchody naprostou samozřejmostí. Jsou v podstatě všude – doma, v práci, ve vlacích, v kavárnách, na ulicích. Odhadem má průměrný obyvatel evropského města přístup k pěti čistým a funkčním záchodům denně.

Devatenáctý listopad je ale mezinárodní, nikoliv pouze evropský den záchodů - proto se také označuje jako Světový den toalet. Pokud se podíváme za hranice Evropy, obrázek je zcela odlišný. Zhruba 60 % světové populace, což je 4,5 miliardy lidí, nemá přístup k funkčnímu záchodu. 4,5 miliardy lidí po celém světě si nemůže odskočit na toaletu ani doma, natož někde jinde. Přístup k pěti záchodům zní proto jako velké privilegium.

Světový den toalet ale není jen o přístupu k záchodům, ale představuje také apel na to, aby tyto záchody byly bezpečné a hygienické. Lidé by se neměli bát chodit na toaletu. V zemích, jako je například Irák nebo Sýrie, kde nejsou k dispozici ryze dámské toalety, se dívky během menstruace bojí chodit do školy. V Afghánistánu ženy čekají, až se setmí, než vyrazí vykonat potřebu, aby měly jistotu, že je u toho nikdo nevidí. A to vše přesto, že osamělá žena je venku po setmění mnohem víc ohrožena sexuálním napadením nebo hady, škorpióny a pavouky. Jejich rozhodnutí používat toaletu znamená přijmout velkou spoustu společenských a kulturních rizik.

Nic nepotěší pod stromečkem tak jako záchod

Nic nepotěší pod stromečkem tak jako záchod

Víte, že dvě miliardy lidí na světě nemají vůbec žádný záchod a chodí vykonávat potřebu do křoví? Kupte jim Skutečný záchod, a pomůžete tak radikálně zlepšit jejich hygienickou situaci!

Kupte Skutečný dárek

Tisíce nových záchodů a k tomu hygienická školení

V Angole a Etiopii Člověk v tísni ukazuje místním komunitám, jak stavět hygienické záchody z dostupných materiálů. V Angole jsme pomohli vybudovat více než 10 000 nových záchodů ve 200 vesnicích. Kromě materiální a technické pomoci je pro zvyšování úrovně hygieny a sanitace klíčová osvěta.

Eliseu Sipitali z vesnice Mbambi Mupa v Angole vysvětluje: “Mnoho z nás vůbec nevědělo, jak postavit latrínu nebo jak dodržovat základní hygienická pravidla. V rámci programu nám bylo vysvětleno, co je pro zdravý život nezbytné. Začali jsme pak hloubit díry pro budoucí latríny. Na začátku byly naše latríny z trávy, ale už jsme je začali stavět i z jílu.” Spousta lidí v celé Angole a ještě více po celém světě stále používá nehygienické záchody, a někteří si dokonce chodí ulevovat do volné přírody. Na světe je momentálně 867 milionů lidí, kteří nemají nic, co by se byť jen vzdáleně podobalo záchodu.

Pokud máte přístup k hygienické a bezpečné toaletě, patříte k těm šťastnějším lidem na světě.


Autor: Člověk v tísni

Související články