Menstruační chudoba ohrožuje dívky a ženy i v Česku. Podpořte je koupí Skutečného dárku

Publikováno: 10. 12. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Menstruační chudoba ohrožuje dívky a ženy i v Česku. Podpořte je koupí Skutečného dárku
© Foto: Ilustrační foto

Napadlo by vás, že i v Česku jsou dívky, které v čase menstruace nechodí do školy? Běžné hygienické potřeby jsou totiž pro mnohé chudší rodiny cenově nedostupné. Provizorní řešení bývají nepohodlná a mohou být i jednou z příčin zdravotních problémů. 

Menstruační chudoba v Česku ohrožuje například 38 tisíc dívek ve věku 12 až 18 let.

Pro některé nízkopříjmové rodiny je totiž nemožné zaplatit stovky až tisíce korun ročně za hygienické pomůcky, obzvlášť pokud je v rodině více žen. Některé proto využívají různá provizorní řešení, která mohou přinášet zdravotní rizika, bývají nepohodlná a jejich nespolehlivost je stresující. Zejména dívky proto často raději zůstávají během „svých dnů“ doma, což zasahuje do školní docházky a může negativně ovlivnit celý jejich budoucí život.

Nový projekt Reprodukční zdraví

Nejen to nás propojilo s dalšími pomáhajícími organizacemi a přivedlo k odstartování projektu Reprodukční zdraví. Nedílnou součástí aktivity je například i sexuální výchova, podpora preventivních návštěv gynekologa a další související témata.

„Během dvaceti let naší práce v terénu se setkáváme s tím, že dívky běžně vynechávají každý měsíc týden školní docházky. Mnohdy jim navíc chybí informace, jak dodržovat během menstruace hygienu a pečovat o sebe. Nemívají menstruační pomůcky v dostačujícím množství nebo i v jednadvacátém století používají úplně nevhodná provizoria,“ líčí Adéla Pospíchalová, vedoucí vzdělávacích služeb našich Sociálních a vzdělávacích programů v ČR.

Menstruace jako překážka v cestě za vzděláním

Menstruace představovala i pro dospívající sestry Leu a Terezu, ale i jejich matku velké trápení. Tříčlenná rodina nežije jako většina lidí, přestože se o to v nevelké místnosti na ubytovně velmi snaží. Nemá dostatečné soukromí ve společných sprchách s toaletami pro celé patro. A není pro ně normální kupovat běžné menstruační pomůcky, protože pro matku samoživitelku jsou příliš drahé, navíc v trojnásobném množství. Během svých dnů se dívky s provizorním smotkem látky nebo toaletního papíru cítily nepříjemně, stranily se vrstevníků kvůli obavám z posměšků a ponížení.

Dámské hygienické vložky v Česku distribuují potravinové banky, některé pomáhající organizace a zdarma jsou k dispozici i na některých školách, zdaleka to však neplatí o všech. Základní školy navštěvované dívkami z lokalit, kde působíme, takovou možnost obvykle nenabízejí.

„Díky novému projektu toto téma začínáme s klientkami více otvírat. Velmi nám v tom pomáhá důvěra, kterou v nás mají. Snažíme se o komplexní přístup, který je přiměje například i k registraci u gynekologa, což pro naše klientky není samozřejmostí, pokud nejsou těhotné. Snažíme se s nimi probírat vše, co se týká reprodukčního zdraví, osvětlit jim nejrůznější mýty, které se předávají po generace v jejich prostředí. Probíráme právě i vše, co se týká menstruace. A teď například jsme s jednou slečnou byly vybrat menstruační kalíšek. Její rodina by za něj rozhodně nezvládla jednorázově zaplatit 500 korun, ale v čase se tahle investice rozhodně vyplatí,“ vysvětluje poradkyně mladistvým Barbora Vrbová.

Skotsko: menstruační potřeby zdarma všem, kteří je potřebují

Po doporučení se na nás obrátit přestala být menstruace i v případě Ley a Terezy překážkou v jejich cestě za lepším životem – dívky viditelně pookřály a ve škole se jim i zlepšily známky – a mohou ji prožívat normálně jako většina žen v Česku.

Jako první na světě, kdo začal poskytovat menstruační potřeby zdarma všem, kdo je potřebují, je od loňska Skotsko. Menstruační pomůcky poskytují tamní úřady, školy a univerzity (nejbližší distribuční místo lze najít pomocí mobilní aplikace). Ve Velké Británii funguje program, který hygienické pomůcky zajišťuje studujícím od 16 do 19 let. Bezplatně hygienické pomůcky studentkám nabízejí například i francouzské, novozélandské nebo některé americké školy.

Česko: jednadvacetiprocentní tampónová daň

U nás menstruační potřeby vyjdou běžně na 100 i 200 korun měsíčně. Všechny typy spadají pod jednadvacetiprocentní sazbu DPH. Stejně je na tom tamponová daň například v Litvě či Lotyšsku. Oproti tomu třeba v sousedním Slovensku je devět a půl procentní, v Polsku osmiprocentní, Německu sedmiprocentní a třeba v Irsku dokonce nulová.

Pokud chcete dívky a ženy z chudších rodin podpořit, můžete zakoupit náš Skutečný dárek – Skutečnou vložku. Díky tomu jim poskytneme nejen spolehlivé menstruační potřeby či třeba zaplatíme poplatek u gynekologa, ale podpoříme i jejich důstojnost, sebeúctu a zdraví a umožníme jim nevypadnout ze vzdělávání kvůli něčemu, co je přirozenou součástí života.
Autor: Eva Kroupová

Související články