Menstruační potřeby volně k dispozici. Desítkám českých škol zajišťujeme jejich zásobu na rok
Publikováno: 24. 10. 2024 Doba čtení: 4 minutyV čtyřiašedesáti převážně základních, ale i středních školách v Česku přibudou na dívčích toaletách k samozřejmostem, jako jsou toaletní papír a mýdlo, nově také menstruační potřeby. Zásoby zhruba na jeden rok postupně opouštějí kladenský sklad. Putují do námi oslovených škol nebo do těch, které se samy přihlásily do aktivity projektu Reprodukční zdraví dívek a žen. Jednou z jeho snah je zamezit menstruační chudobě v Česku, aby dívky kvůli nedostačujícímu množství hygienických potřeb zbytečně nechyběly ve škole.
Ředitel ZŠ: Nejdříve jsem byl skeptický, dopadlo to ale dobře
Jarní pilotní zkouška menstruačních potřeb na školách v Ústí nad Labem a Kladně potvrdila, že jde o krok správným směrem. „Nejdříve jsem k tomu byl skeptický. Považoval jsem to za zbytečnost a také jsme se obávali, že z toalet vložky hned zmizí nebo s nimi budou žáci dělat vylomeniny. Ale zkusili jsme to. Zvažovali jsme variantu mít to pod větší kontrolou, ale do kabinetu by si řada dívek pro menstruační potřeby nechodila. Dali jsme je v košíčkách volně na záchody a dopadlo to nad očekávání dobře,“ sdílí zkušenost Karel Bendlmajer, ředitel ZŠ Mojžíř v Ústí nad Labem, která v programu pokračuje.
Normálně prožitá menstruace není pro dívky samozřejmostí
Před druhou vlnou, do které jsme díky daru drogerie dm mohli zapojit desítky dalších škol, jsme nejdříve oslovili vzdělávací instituce v lokalitách, kde máme pobočky a kde jsme předpokládali potřebnost. „Postupně se nám ale začaly hlásit i další školy, kde se také setkávali s tím, že normálně prožitá menstruace není samozřejmostí z mnoha důvodů, ať už finančních, nebo třeba proto, že přijde nečekaně, dívka si z domova nevezme dostatečné množství hygienických potřeb nebo je jí nepříjemné chodit o přestávce na záchod s vložkou zasunutou v rukávu,“ popisuje Kristýna Bojić, manažerka našeho programu Reprodukční zdraví dívek a žen.
Jednou z nich je i Základní škola Most, kde z anonymního dotazníkového šetření ke školnímu klimatu, vztahu ke škole, ale i spokojenosti s vybavením vyplynulo, že část žákyň vnímá jako problém období menstruace a nedostupnost hygienických potřeb. „Šetření bylo určené žákům pátých ročníků a pak celého druhého stupně. Dívčí toalety byly u části žákyň zmiňovány jako nedostatečně vybavené – chyběly malé koše v kabinkách a žákyně uváděly, že by uvítaly právě přítomnost hygienických potřeb,“ říká speciální pedagožka Andrea Gregorová ze ZŠ Most s tím, že se jim v tom rozhodli vyjít vstříc.
V některých školách vložky nakupovaly učitelky z vlastní kapsy
„Menstruační potřeby jsou dle mého názoru nutnost, na kterou má každý menstruující člověk právo. Pro zajištění základních biologických potřeb nemenstruujících lidí na záchodech 'stačí' toaletní papír, mýdlo na ruce a ručník. Pro ty menstruující, to však nestačí. Každému se někdy stalo, že menstruace přišla neplánovaně. Bohužel se o ní stále málo mluví a někteří ji berou jako něco, za co by se měli stydět,“ upozorňuje na stále mnohdy přetrvávající tabuizování tématu Diana Filipová ze Střední průmyslové školy zeměměřické a Geografického gymnázia Praha. Absenci menstruačních potřeb na školních záchodech dosud řešila nákupem z vlastní kapsy.
„Pokud jako škola chceme nastavovat standardy kvality života, které budou naše děti v budoucnu považovat za samozřejmost a budou k jejich dosažení směřovat svým studiem, následnou činností, tak jim musíme ukázat, jak by ten běžný životní standard měl vypadat. Mělo by tu pro ně být dostupné vše, co se týká jejich běžných potřeb. Potíž je v tom, že je škola ráda, že má aspoň na toaletní papír a papírové utěrky,“ konstatuje Marie Čápová, ředitelka ZŠ Neštěmická v Ústí nad Labem.
Dostupné menstruační potřeby v Ostravě viditelně zlepšily také docházku dívek
Inspirativním příkladem dobré praxe pro celé Česko je velký úspěch ostravského magistrátu, který dokázal najít potřebné finance a od nového roku zajistí volně dostupné menstruační potřeby na všech svých základních školách. Vyhodnocení půlročního provozu na sedmatřiceti z nich vyplynulo, že se viditelně zlepšila také docházka dívek.
„Se zameškáváním školy kvůli menstruaci se u dívek skutečně setkáváme. Omlouvají se, že je bolí břicho atp. Když si nemůžete dovolit dostatečné množství běžných vložek, necítíte se komfortně, máte strach z nežádoucích skvrn na oblečení, což je v dívčím věku obzvlášť traumatizující,“ líčí Kristýna Bojić.
Menstruační potřeby jsou v Česku zatíženy nejvyšší, tedy jedenadvacetiprocentní, daňovou sazbou, což jejich cenu ještě zvyšuje. Podle letošního průzkumu od společnosti Spectra pro drogerii dm je menstruace finančně náročná pro třetinu dotázaných žen v Česku.
„Roční náklady na menstruační potřeby pro jednu školu nejsou ale v porovnání s jinými výdaji pro zřizovatele vysoké. Dle našich propočtů se pohybují okolo sedmi maximálně deseti tisíc korun,“ motivuje další zřizovatele manažerka našeho projektu Reprodukční zdraví dívek a žen.