Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším - Mezinárodní den toalet 2022🚽🧼
Publikováno: 19. 11. 2022 Doba čtení: 3 minutyCelý svět čelí krizi v oblasti hygieny. Nedostatečné zabezpečení hygienických systémů včetně toalet šíří odpad do řek, jezer a půdy. Kontaminace vodních zdrojů vzniká přímo pod našima nohama. Bezpečná řešení sanitace chrání podzemní vody před znečištěním. Každý by měl mít přístup k toaletě, která je vybudována tak, že neničí okolní prostředí.
Světový den toalet (19. listopadu) se letos zaměřuje na negativní dopady na podzemní vody. Nedostatečné hygienické systémy šíří fekálie, které kontaminují podzemní vodu. Tento problém je neviditelný a odehrává se v nejchudších a nejvíce marginalizovaných místech světa.
Podzemní voda je největším bohatstvím a hlavním zdrojem pitné – sladké vody, která je důležitá nejen ke konzumaci, ale i pro zemědělství, průmysl a ekosystémy. Podzemní voda je pro nás životně důležitá.
- 3,6 miliard lidí na světě nemá přístup k bezpečným toaletám. Jejich zdraví je často poškozeno a zároveň znečišťují životní prostředí. 800 dětí denně umírá na akutní průjmy, které jsou spojené se špatnou hygienou a konzumací kontaminované vody. (WHO 2019). Tyto onemocnění také způsobují podvýživu, která ohrožuje správný vývoj dětí.
- Nejméně 2 miliardy lidí na světě používá zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi. (WHO/UNICEF 2019)
- Téměř polovina škol na světe nemá pro své studenty k dispozici zařízení na mytí rukou s mýdlem a vodou (WHO/UNICEF 2020).
Dostupné toalety ve školách také zpřístupňují výuku dívkám a zvyšují míru jejich docházky. Vzdělání dívkám přináší možnost uplatnění na trhu práce a možnost vymanit se z kruhu chudoby.
Čistá a bezpečná toaleta zajišťuje zdraví, přesto 40% světové populace nemá přístup k toaletám. Člověk v tísni (ČvT) zlepšuje hygienické podmínky v zemích kde pracuje a to nejen budováním toalet, ale také vzděláváním a školením jednotlivců v oblasti osobní hygieny.
Ma Yee Yee ( jméno je změněno z bezpečnostních důvodů) dodává: „Díky novým latrínám jsem změnila své hygienické návyky. Díky dostupnosti čisté vody si umývám ruce předtím, než jdu na toaletu, i potom. Děkujeme, že nám poskytujete bezpečné latríny."
Toalety můžeme opravovat i díky Skutečnému dárku, kde si můžete zakoupit certifikát Záchod a tím přispět na programy pomoci VODA a ZDRAVÍ v rámci sbírky Skutečná pomoc.
Člověk v tísni v Angole implementoval projekt Community - Led Total Sanitation, který se zaměřil na sanitaci celých vesnic, výstavbě nových toalet, zaškolení obyvatel jak si toalety postavit nebo opravit a školení, díky kterým si obyvatelé osvojili základní hygienické návyky.
“Toalety jsme kdysi stavěli, ale nevěděli jsme jaký je skutečný význam a jak je správně postavit,” říká João Sabino z vesnice Chivanda v Angole.
Člověk v tísni v Angole implementoval projekt Community - Led Total Sanitation, který se zaměřil na sanitaci celých vesnic, výstavbě nových toalet, zaškolení obyvatel jak si toalety postavit nebo opravit a školení, díky kterým si obyvatelé osvojili základní hygienické návyky.
Člověk v tísni podporuje výstavbu toalet v Etiopii, Angole a Myanmaru. Dále se v rámci projektů WASH (voda, sanitace, hygiena) zaměřuje na distribuce hygienických pomůcek i v dalších zemích jako například Syria, Demokratická Republika Kongo a Irák.