Mezinárodní den žen 2023: Technologie a inovace posilují postavení žen v Kambodži
Publikováno: 7. 3. 2023 Doba čtení: 6 minutPosílení postavení žen je klíčovým prvkem při budování udržitelné společnosti. Tématem letošního Mezinárodního dne žen je "DigitALL: Inovace a technologie pro rovnost žen a mužů". V rámci něj chceme sdílet několik krátkých příběhů, které vyzdvihují silné ženy a dívky pracující v oblasti technologií a inovací v Kambodži. Právě ony zachraňují životy, podporují ostatní ženy ve svém okolí a plní si dětské sny.
Inovace, které zachraňují životy v digitálním věku
Anouk, projektová manažerka národního systému včasného varování (EWS1294) v Kambodži, pochází z francouzského venkova a má zkušenosti s tím, jaká může klimatická změna ovlivnit každodení život. Během let, kdy pracovala v Indii, byla svědkem katastrofálních dopadů povodní v regionu Kérale a cyklonu Fani na nejzranitelnější obyvatele. Díky této zkušenosti pochopila, jak důležitý je místní rozvoj a snaha o snižování rizika katastrof pro podporu sociálně-ekologické odolnosti.
Životy místních lidí, jejich živobytí i hospodářský rozvoj a přírodní zdroje jsou v Kambodži výrazně ohrožovány nedostatečnou připraveností a adaptací na změny klimatu a přírodní rizika, což s sebou nese vážné důsledky. V roce 2040 by se mohl počet obyvatel zasažených říčními povodněmi zvednout až o čtyři miliony, pokud nebudou přijata žádná ochranná opatření a výstavba přehrad na řece Mekong ovlivní systém povodí.
EWS1294 je kambodžský systém včasného varování, který zachraňuje životy tím, že poskytuje přesné a včasné informace o povodních ohroženým lidem po celé zemi. Systém EWS1294, který vyvinula organizace Člověk v tísni v roce 2013, je nyní uznán jako oficiální kambodžský systém včasného varování před různými riziky, který vlastní a spravuje Národní výbor pro zvládání katastrof (NCDM).
Systém EWS1294 nyní funguje ve všech 25 provinciích, a to s podporou mezinárodních dárců.
V případě systému včasného varování čelí ženy a dívky různým typům překážek, především v přístupu k informacím. Přesto jsou to právě ony, kdo jsou často nejvíce ohroženy přírodními katastrofami - zůstávají déle doma a nemají takový přístup k mobilním telefonům, jako muži. Toto omezení je pro ně největším nebezpečím. V Kambodži jsou ženy obvykle zodpovědné za ochranu domu před povodněmi, monitorování hladiny vody a dohled nad dětmi hrajícími si v blízkosti řek, a tak hrají naprosto klíčovou roli při snižování rizika katastrof, i když to není na první pohled vidět.
Díky systému EWS1294 mohou ženy dostávat varování skrze různé vysílací kanály, o které se pak dělí ve svých komunitách, a jsou tak schopné zabezpečit své domovy. Stále je tedy potřeba zohledňovat problémy týkající se žen čelících přírodním rizikům. I proto podporujeme navyšování počtu žen ve vedoucích pozicíh, aby bylo možné zohledňovat a posilovat jejich postavení v oblasti prevence přírodních katastrof v důsledku změny klimatu.
Sreydet, která se nedávno připojila k organizaci Člověk v tísni v Kambodži, se podělila o vlastní zážitky z kariéry v oblasti snižování rizika katastrof. Sreydet vystudovala inženýrství vodních zdrojů a venkovské infrastruktury na kambodžském technologickém institutu a díky projektu EWS 1294 se v tomto sektoru dobře orientuje a spolupracuje s příslušnými orgány jak Národního výboru pro zvládání katastrof (NCDM), tak Provinčního výboru pro zvládání katastrof (PCDM).
Sreydet se pro práci v oblasti zvládání katastrof nadchla poté, co se tomuto tématu věnovala během svých studií na výměnném pobytu v Japonsku a Thajsku. Díky svým rozsáhlým zkušenostem s prací s celostátní platformou EWS 1294 je přesvědčena, že se jedná o vynikající technologii pro ženy a zranitelné skupiny, která je včas varuje před katastrofami, zejména povodněmi.
Lidé v regionech ohrožených přírodními katastrofami se mohou k platformě přihlásit prostřednictvím různých informačních kanálů, jako je systém IVR (1294), veřejný kanál EWS 1294 na Telegramu nebo rozhlasové vysílání.
Pro získání kvalifikace v tomto odvětví je nezbytné získat znalosti a vědomosti o katastrofách a mít za sebou další výzkum. Stejně jako Anouk a Sreydet je na celém světě více žen, které pracují v tomto odvětví a zajišťují bezpečnost zranitelných komunit, které jsou nejvíce ohroženy přírodními katastrofami. Ženy skutečně hrají důležitou roli v tomto odvětví, které podporuje technologie a inovace a pomáhá tak udržitelnému rozvoji pro všechny.
Posilování dovedností kambodžských žen v technických oborech
Mezinárodní den žen je oslavou úspěchů žen ze všech oblastí života na celém světě.
Letošní téma stanovené organizací UN Women, "DigitALL: Inovace a technologie pro rovnost žen a mužů", se zaměřuje na digitální věk a na to, jak můžeme využít technologie k emancipaci žen a rovnosti žen a mužů na celém světě.
Člověk v tísni letos oslovil studentky, které jsou zapsány na Institutu průmyslových technologií (ITI) v Kambodži, aby se dozvěděl o jejich zkušenostech se studiem informačních a komunikačních technologií (ICT) a automobilového průmyslu.
Ang Phearak, která žije v Phnompenhu, byla dříve zaěstnaná v oděvní společnosti v Kambodži. Během COVID-19 však o práci přišla. Po ztrátě zaměstnání se chtěla vrátit do školy a studovat, ale kvůli své finanční situaci si nemohla svůj sen splnit.
Prostřednictvím online a offline komunikačních kanálů se dozvěděla o programu TVET, který organizuje Člověk v tísni v rámci projektu "Integrovaná reakce na Covid-19 v chudých městských oblastech Phnompenhu" financovaného Evropskou unií. Phearak si tak mohla splnit svůj sen o dosažení vzdělání v IT.
Nyní je zapsána jako studentka informačních a komunikačních technologií (ICT) na Institutu průmyslových technologií (ITI) v Phnompenhu. Studium ICT je pro Phearak velkou výzvou, ale je odhodlaná se učit. Ví, že získané kompetence jsou pro ni přínosné a užitečné zejména na současném trhu práce.
Sok Theavy je vášnivá milovnice aut. Když vyrůstala, vždycky se chtěla dozvědět něco o autech a o tom, jak probíhá jejich oprava v garážích. Díky své vášni pro auta chtěla Sok pokračovat ve studiu v oboru opravář automobilů v centru ITI TVET v Phnompenhu. Praxe nebyla zpočátku snadná, ale s podporou instruktorů a rodiny se jí studium podařilo úspěšně dokončit.
Studium tohoto oboru není pro ženy v Kambodži běžnou volbou - společenské stigma a předsudky lze překonat i díky vzorům, jako je Theavy a jí podobné ženy. Rozhodly se být tím, kým chtějí být, nenechaly se zaškatulkovat, a nedovolily, aby je někdo podceňoval jen proto, že jsou ženy. Kolegové Theavy, ženy i muži, k ní vzhlížejí a rádi se od ní učí.
Přestože na celém světě existuje velké společenské stigma ohledně toho, jakou práci mohou vykonávat ženy a jakou muži, Theavy povzbuzuje ostatní, aby si šli za svými sny, a to ať už jsou jakékoliv. Automobilový průmysl je obor, který může nadchnout každého.