Víte, co přesně znamenají termíny migrant, cizinec či uprchlík?

Publikováno: 25. 10. 2024 Doba čtení: 4 minuty
Víte, co přesně znamenají termíny migrant, cizinec či uprchlík?
© Foto: Migrace v souvislostech

Dokážete vyjmenovat aspoň dvě cizinecké menšiny? Víte, jaký je rozdíl mezi legálním a nelegálním uprchlíkem? A uhodli byste, kdo jsou to ekonomičtí běženci? Pokud jste aspoň na jednu z těchto otázek odověděli ano, máme pro vás špatnou zprávu. Ani jeden z uvedených pojmů nedává smysl. Veřejné diskuze o migraci jsou bohužel podobných terminologických přešlapů plné. Jestli sami někdy v migračních pojmech tápete, náš stručný přehled vám pomůže se zorientovat.

Migrace a uprchlictví patří mezi nejdiskutovanější společenská témata dneška. O to smutnější je fakt, že mnohé argumenty, ať už s nimi přicházejí politici nebo širší veřejnost, operují s nesprávnými pojmy. Některé jsou jen mírně zavádějící, jiné, jako třeba ty uvedené výše, naproti tomu vyloženě nesmyslné a škodlivé.

S pomocí našeho stručného přehledu nejpoužívanějších migračních termínů se vyhnete zbytečným nedorozuměním a snáze odhalíte, když vás někdo bude vodit za nos. Pokud jde o tak polarizující a mnohdy výbušné téma, jako je migrace, je používání správných pojmů naprosto zásadní. Na slovech záleží!

Migranti versus uprchlíci

Zdaleka nejvíce nejasností panuje ohledně otázky, zda tu či onu skupinu nazývat migranty, nebo uprchlíky. Jak jsou tedy tyto kategorie definovány?

Termín uprchlík lze vykládat dvojím způsobem. Podle užší, právní definice je uprchlíkem člověk, který se nachází mimo zemi svého původu a který má opodstatněný strach z pronásledování z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo politickému přesvědčení.

Ve veřejném diskurzu se nicméně slovo uprchlík používá o poznání volněji a má se jím na mysli v podstatě každý, kdo nedobrovolně opouští zemi svého původu – nejen kvůli pronásledování, ale třeba i kvůli válce, všeobecnému násilí, hladu nebo přírodní katastrofě.

Jednotná a univerzálně užívaná definice migrace ani migranta naproti tomu neexistuje. Obecně se migrantem rozumí člověk, který změnil zemi svého obvyklého pobytu – podle kritérií používaných OSN alespoň na jeden rok.

Otázka, jestli je potřeba kategorie uprchlíků a migrantů striktně oddělovat, nebo mezi nimi existuje průnik, je sporná. My sami se kloníme k přístupu, který zastává Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), a který chápe pojem migrant jako zastřešující, pod nějž spadají všechny druhy přesunů, včetně nedobrovolných. Podle tohoto pojetí je každý uprchlík migrantem, ale ne každý migrant je uprchlíkem.

Cizinecké menšiny?

Přijde-li řeč na cizince v Česku, objeví se v diskuzích tu a tam slovo menšina. Spojovat tyto dva pojmy je ale chyba, každý znamená něco úplně jiného.

Cizincem se rozumí fyzická osoba, která není občanem České republiky, včetně občana Evropské unie. V praxi jsou cizinci zároveň migranty, ale pozor, nemusí tomu tak být vždy – někteří cizinci nejsou migranty, protože se v Česku narodili, nicméně nemají české občanství. Spousta migrantů naopak získala české občanství, čímž přestala být cizinci.

Příslušníci národnostních menšin se od ostatních občanů odlišují zpravidla společným etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi. Kromě jiného je definuje fakt, že jako menšina chtějí být považováni. Neméně důležitým znakem je ale také to, že vždy jedná o české státní občany.

Kdy je migrace "nelegální"?

Málokteré adjektivum najdeme v médiích vedle slova migrace tak často, jako "nelegální". Čím přesně může migrace vybočit z mezí legálnosti?

Způsobů, jak se migrant může stát slovníkem policie "nelegálním", je hned několik. Jednou možností je, že bez patřičného povolení překročí státní hranici. Druhou možností – a stojí za zmínku, že mnohem častější – je překročení povolené doby pobytu. Jinými slovy situace, kdy se člověk dostane do rozporu s předpisy teprve poté, kdy už nějakou dobu v zemi žije.

Za jakých okolností se "nelegálními" stávají uprchlíci? V tomto případě je odpověď jasná – za žádných. Nic takového jako nelegální uprchlík neexistuje! Mnoho lidí se domnívá, že uprchlíci jsou nelegální tehdy, když bez povolení nebo bez dokladů překročí hranici přijímajícího státu. Jak ale výslovně uvádí Ženevská úmluva o uprchlících (konkrétně v článku 31), je nepřípustné, aby státy uprchlíky za nezákonný vstup nebo pobyt stíhaly. Pochopitelně za předpokladu, že se uprchlíci sami přihlásí úřadům a prokáží oprávněnost svého útěku.

Na závěr dodejme, že bavíme-li se o migraci, pojem "nelegální" by bylo lepší zahodit a nahradit jiným. Důvodů je více, ale na tomto místě uvedeme dva. Zaprvé tento termín evokuje kriminální činnost, to je ale chybné. Ať si o tom každý myslí, co chce, ale zákony hovoří jasně: nepovolený pobyt není trestným činem. Druhá výhrada se týká slovního spojení "nelegální migrant". Právně vzato ale může být nelegální jen činnost, nikoliv člověk.

Migraci, která je v určitém ohledu v rozporu se zákony té či oné země, je mnohem lepší označovat jako neregulérní. Člověka, který bez povolení překročil hranice, anebo který na území pobývá i po vypršení víza, můžeme označit jako neregulérního migranta, nebo třeba migranta bez dokladů.

Užitečné odkazy:

  • Online kurz Labyrint migrace - Pokud byste stáli o prohloubení znalostí týkajících se fenoménu migrace, vyzkoušejte si náš online kurz Labyrint migrace. Kromě seznámení s nejdůležitějšími termíny kurz pomáhá osvětlit, proč vůbec lidé migrují či jaké má současná globální migrace rozměry a regionální specifika. Učitelům pak kurz nabízí praktické tipy, jak téma migrace bezpečně otvírat ve výuce.


Autor: Jakub Andrle, Migrace v souvislostech

Související články