Místo šťastného dětství

Publikováno: 20. 11. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Místo šťastného dětství
© Foto: Člověk v tísni

Ukrajinské děti viděly na vlastní oči to, o čem dříve jen četly anebo slyšely od starších generací. Výbuchy, ničení, evakuace lidí, učení se potmě. Účast na zajímavých hodinách a komunikace s vrstevníky v moderním a bezpečném prostoru je jedním ze způsobů, jak dětem odvést pozornost od tragických událostí. U příležitosti Světového dne dětí bychom se rádi podělili o atmosféru jednoho z našich center digitálního vzdělávání Be Smart na Ukrajině. Přečtěte si, jak školáky v těchto těžkých časech podporujeme.

Sedmiletá Nasťa z Konotopu má zvláštní zvyk. Každý pátek prosí svou maminku, aby ji připojila na kurzy Centra digitálního vzdělávání Be Smart. Bez ohledu na to, jak náročný je školní den, dívka na kurzy vždy spěchá.

Sumská oblast na začátku války velmi trpěla a obce na severu oblasti jsou stále ostřelovány. Kvůli neustálým poplachům se školáci nemohou normálně učit a mnozí nemají notebooky, aby se mohli účastnit online výuky. Proto jsme s finanční podporou Evropské unie otevřeli v Sumské oblasti centra digitálního vzdělávání. V deseti těchto centrech mohou děti dálkově studovat, dělat domácí úkoly a zajímavě a produktivně trávit volný čas. Návštěvy center, kreativní kurzy a materiály dostávají zdarma.

V Konotopu začalo Be Smart fungovat ve škole č. 9 letos v květnu. Tvoří ji dvě samostatné třídy s moderním vybavením. Vedle tradičních lavic jsou umístěny měkké pytle, kde si děti mohou odpočinout od vyučování nebo si popovídat s kamarády. Hlavní zásadou projektového týmu bylo pohodlí, komfort a útulnost. 


Na chodbě na Nasťu čeká její maminka Maryna a míří společně domů. S vypuknutím války se podle Maryny u její dcery, stejně jako u ostatních ukrajinských dětí, výrazně zvýšila úzkost. Během tvořivých dílen se však dívka od svých znepokojivých myšlenek rozptýlí. Její matka získá hodinu a půl volného času, což má pro věčně zaneprázdněnou ženu cenu zlata.

„V Konotopu je většina klubů pro mládež v centru města, v naší rezidenční čtvrti je jich málo. Nasťa nenašla nic, co by se jí líbilo. Tady začala tvořit, aby se dostala od telefonu a televize. Neustále něco tvoří a nevynechá jedinou hodinu,“ vypráví nám Maryna spokojeně.

Lekce vedou Maryna Horobey a Kateryna Leonenko. Jsou to vyškolené odbornice, které pomáhají dětem, aby se rozvíjely. Vytvářejí také potřebnou atmosféru přispívající k jejich pohodlí, komfortu a pocitu klidu. Témata jsou vybírána v závislosti na věku a preferencích žáků. Žáci se věnují různým činnostem: kreslí, čtou, sledují filmy, vyrábějí šperky, amulety a hračky. Maryna je profesionální výtvarnice, která studentům pomáhá zdokonalovat jejich dovednosti. Její kolegyně je učitelka. Kateryna spojila svoje nové znalosti a předchozí zkušenosti a založila pro děti kurz "Zajímavá historie".

„Moje hodiny nejsou o tom, že si sednete, napíšete, zkontrolujete a je to. Dělám prezentace a hledám zajímavé věci. Někdo třeba nerozumí školnímu předmětu, nebo dokonce nesnáší dějepis, který je plný dat. Chci složitou látku udělat srozumitelnou, aby ji děti lépe pochopily,“ říká Kateryna. 

Tvůrčí lekce plná příjemných emocí uteče velmi rychle. Po skončení práce se studenti poohlížejí po zábavě. Chlapci mají krabici s deskovou hrou a dívky vyrábějí něco z plastelíny. V takových chvílích se podle organizátorů děti projevují jako osobnosti.

„Procházíme těžkým obdobím. Mnoho žen se v době, kdy jsou jejich manželé ve válce, stává tím jediným, kdo se může postarat a živit své rodiny. Maminky mají spoustu práce, ale málo času. Ne vždy je možné mluvit upřímně s dětmi, které touží po komunikaci. Svěřují nám svá tajemství a zážitky a žádají nás o radu. To je pro nás dost cenné," říká Kateryna. 

Rodiče, se kterými jsme mluvili, tvrdí, že centra fungují terapeuticky. Děti se z kurzů vracejí v dobré náladě, jsou méně úzkostné. A výrobků z kurzů ručních prací si domů přinesou tolik, že se pod nimi prohýbají police.

„Přeji si, aby naše Be Smart mělo vždycky velkou návštěvnost,“ loučí se Nasťa. Od září navštívilo centrum v Konotopu více než 500 dětí ve věku od 5 do 15 let. A vidět je, jak se usmívají, to je naše největší radost.


Autor: Člověk v tísni

Související články