Mladí chrání klima: realizuj komunitní projekt a získej mini-grant 8 000 Kč
Publikováno: 30. 6. 2022 Doba čtení: 4 minutyJste parta studentů nebo mladých lidí (15 až 35 let), kterým není lhostejná klimatická změna? V rámci projektu 1Planet4All můžete získat malý grant 8 000 Kč na realizaci komunitního projektu s tématem klimatu.
Také věříte, že i malé lokální projekty mají velký dopad a smysl? Máte nápad, jak udělat malý krůček v boji proti klimatické změně nebo o ní dát vědět? Vytvořte se svými spolužáky, přáteli či sousedy projekt, který alespoň v malém měřítku přispěje k ochraně klimatu a blízké přírody. Při realizaci se nebojte pozvat ke spolupráci své učitele, pracovníky místního úřadu či lokální organizace.
Úspěšné projekty získají jednorázovou finanční podporu 8 000 Kč.
Nejbližší uzávěrka přihlášek je 31. října 2022.
Kdo se může přihlásit?
- Neformální* skupina o minimálně 3 členech, složená z mladých lidí ve věku 15 až 35 let (u mladších 18 let bude potřeba souhlas zákonného zástupce),
- nebo existující nezisková organizace (spolek, sdružení mladých lidí), která má více než 50 % členů ve věku 15 až 35 let.
Pozn. Grantová podpora neslouží pro podporu činnosti profesionálních organizací.
Jak získAT grant pro komunitní projekt?
1. Vymyslete projekt s tématem klimatické změny
Klimatická změna musí být ústředním tématem projektu. Ať už vymyslíte novou naučnou stezku kolem školy, prohlídku své čtvrti, kde upozorníte třeba na nedostatek zeleně, či odstartujete malý komunitní záhon ve veřejném prostoru, určitě by se měl váš projekt klimatické změny týkat, upozorňovat na ni či malým krůčkem přispět k jejímu řešení.
Nebojte se už v této fázi oslovit místního starostu, vedoucího zájmového kroužku nebo třeba lokální firmu, kavárnu či prodejnu farmářských potravin s žádostí o pomoc, o poskytnutí prostoru či rady. Výsledný projekt musí být otevřený každému. Čím více v návrhu projektu propojíte místní komunitu a sousedy, tím větší šanci má váš projekt šanci grant získat.
Cílem projektu Mladí chrání klima je podpořit projekty, který bude místní komunitě skutečně užitečný. Poptejte se předem místních na to, co potřebují, co je v okolí trápí, co by chtěli změnit.
Promyslete také, jak budete projekt propagovat mezi sousedy, na sociálních sítích či v místních radničních novinách.
Plán sepište do tohoto formuláře Plán komunitního projektu.
2. Sestavte rozpočet projektu
Rozepište náklady, na které plánujete čerpat příspěvek. Náklady musí přímo souviset s realizací komunitního projektu a aktivitami (hlavními výstupy) uvedenými v Plánu komunitního projektu.
Maximálně můžete žádat o jednorázový grant 8000 Kč.
Na co lze finance čerpat? Prostředky je možné čerpat na materiál, externí služby, fotografa, filmování, grafiku, tisk atd. Naopak, nelze je využít k vyplacení odměn realizačnímu týmu, ten funguje na dobrovolnické bázi.
Vyplňte tento rozpočtový formulář a přiložte ho k projektu.
3. Zašlete projekt a rozpočet ke schválení
Plánu komunitního projektu i s přiloženým rozpočtem pošlete elektronicky organizátorům projektu do 31. 10. 2022,
a to na adresu: aneta.peskova@clovekvtisni.cz
Do poloviny následujícího měsíce od doručení plánu vám pošleme komentáře k zapracování a do konce měsíce získáte finální rozhodnutí, zda bude váš projekt podpořen. Pustit se do realizace projektu tak můžete nejpozději měsíc po uzávěrce, ke které jste projekt podali.
4. Podepište smlouvu – a směle do projektu!
Realizace projektu může začít po podpisu smlouvy, poté také obdržíte schválenou finanční částku. Smlouvu musí podepsat člen skupiny či jiný zástupce spojený s projektem starší 18 let.
Váš projekt na ochranu klimatu musí být realizován nejpozději do 30. 11. 2022.
Pozn. Při propagaci projektu (články, plakáty, atd.) je nutné vždy uvést logo projektu 1Planet4All, logo EU a větu „Finančně podpořeno z prostředků EU“.
5. Na konci projektu sepíšete závěrečnou zprávu
Závěrečná zprávu nejpozději měsíc po plánovaném ukončení projektu zašlete organizátorům, včetně fotografií a vyúčtování.
Pozn. Formulář závěrečné zprávy obdrží následně všechny týmy, které získají podporu.
Stáhněte si leták s podmínkami, jak získat mini-grant:
nápady na projekty: InspirujTE se
V minulosti v rámci programu 1Planet4All studenti Frýdlantského gymnázia spustili například akci „Najdi změnu“, kde si návštěvníci na několika stanovištích v okolí Frýdlantu vyslechli fakta a informace o klimatické změně a vyzkoušeli si ekologičtější alternativy předmětů denního užití. Tím se dozvěděli, jak sami za sebe snížit uhlíkovou stopu a jak změnit svůj postoj ke klimatické změně.
Přečtěte si další inspirující příběhy, třeba o výrobě truhlíků s dětmi:
nebo reportáže ze škol ve Frýdlantu či Poděbrad:
PŘIHLÁŠKY A FORMULÁŘE:
Přihláška – Plán projektu ke stažení:
Rozpočtový formulář ke stažení:
Loga ke stažení:
Termíny:
Plán projektu a rozpočtový formulář pošlete do 30. 10. 2022 na adresu aneta.peskova@clovekvtisni.cz
Kontakt:
Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte: