Mladí Etiopané se učí zpracovávat kůži a mají díky tomu práci

Publikováno: 19. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Mladí Etiopané se učí zpracovávat kůži a mají díky tomu práci
© Foto: Tereza Hronová

Etiopská populace je v Africe jednou z nejmladších. A potýká s vysokou nezaměstnaností. Díky Evropské unii podporujeme v Etiopii lidi jako je Yehuwalashet. Naučil se zpracovávat kůži a otevřel si vlastní podnik, kde prodává boty, pásky i kabelky. 

Yehuwalashet Dadi z etiopského města Modjo byl nezaměstnaný. Do desáté třídy přemýšlel nad prací, která by ho bavila. Nejprve chtěl vyzkoušet automobilové strojírenství, ale z finančních důvodů si tohle studium nemohl dovolit. Nakonec se rozhodl věnovat kožedělnictví. Zapsal se na Technické a odborné učiliště Modjo. Yehuwalashet absolvoval dvouletý kurz zaměřený na ševcovství a design. Poté, co se Yehuwalashet v oboru zorientoval, zjistil, že má trh s výrobky z kůže velký potenciál. Po dokončení studia si otevřel ve městě Modjo svůj malý obchod.

Díky naší podpoře získal tři šicí stroje a mohl díky nim také rozšířit výrobu a vytvářet nové vzory. V současnosti vyrábí kabelky, pásky a boty podle poptávky na trhu nebo požadavků jednotlivých zákazníků.

Yehuwalashet pracuje v malém obchůdku s prodejnou poblíž silnice. Snaží se zvýšit své příjmy, oslovit potenciální nové zákazníky a rozšířit své podnikání do dalších měst. Přál by si také vytvořit nová pracovní místa pro nezaměstnané mladé lidi, přestože se už tak potýká s vysokými náklady materiálů. V současnosti zaměstnává ve svém obchodě jednu ženu.

„Naše spolupráce je jedinečná. Dříve jsme dělali kožené výrobky ručně, tradičním způsobem. Teď ale můžeme díky Člověku v tísni a nejnovějším strojům, které jsme dostali, předat studentům odborné znalosti a podpořit je v produkci konkurenceschopných a kvalitních výrobků. Jsme na cestě k výrobě kvalitních produktů, které se mohou uchytit jak na trzích Africe, tak v Evropě,“ říká Abinet Seifu, ředitel učiliště v Modju, kterou jsme podpořili poskytnutím vybavení, materiálů a sdílením technických znalostí.

Projekt LISEC (Leather Initiative for Sustainable Employment Creation) v Etiopii je tříletý program financovaný Evropskou unií. Cílem je vytvořit adekvátnější a ekonomicky výhodnější pracovní příležitosti pro mladé lidi v Etiopii prostřednictvím rozvoje kožedělné výroby. Jedna část programu je zaměřena na posílení kapacit v oblasti malých, středních a mikro podniků.

Dále pro podnikatele vytváří podmínky na trhu a zprostředkovává jim kontakty s důležitými aktéry prostřednictvím účasti na různých výstavách a událostech. Projekt dává mladým Etiopanům, jako je Yehuwalashet, sílu a nadšení do jejich práce.

Do projektu LISEC je zapojeno 42 malých, středních a mikro podniků v kožedělném odvětví. Projekt zajišťuje krátkodobé kurzy pro 2531 mladých lidí, aby mohli zlepšit své dovednosti a rozšířit své podnikání.


Autor: Člověk v tísni

Související články