„Musela jsem děti hlídat, aby jedly méně chleba.“ Pomáháme vysídleným lidem v Arménii vyrovnat se s těžkými životními podmínkami

Publikováno: 30. 1. 2024 Doba čtení: 4 minuty
„Musela jsem děti hlídat, aby jedly méně chleba.“ Pomáháme vysídleným lidem v Arménii vyrovnat se s těžkými životními podmínkami
© Foto: Shushanik Nersesyan

Příběhy více než 100 000 vysídlených rodin z Náhorního Karabachu se v mnohém liší, ale jedno mají společné – všechny provází bolest a trápení, ale také odhodlání problémům čelit. Pomáháme těmto rodinám postavit se na vlastní nohy a začít žít důstojný život.

Po celé Arménii je v poslední době cítit typická vůně tradiční bylinkové placky žingalov hats, oblíbené hlavně v rodinách z Náhorního Karabachu. To platí také pro region Vayots Dzor, kde se podle posledních statistik nachází na 400 z nich. Mezi ně patří také rodina paní Karine. Utekla se svým manželem, čtyřmi dětmi a čtrnácti vnoučaty.

Museli utéct hned dvakrát  nejprve v roce 2020 z města Taghavard a o tři roky později ze Stepanakertu. Většinu svých věcí si s sebou nemohli vzít. 

„Kvůli ostřelování jsme se museli přesouvat z jednoho sklepa do druhého. Byly to pro nás těžké chvíle. Schovávala jsem lavaš (tradiční arménský chléb) pro svá vnoučata, ale musela jsem hlídat, aby ho jedli méně, protože by jinak nezbyl na všechny,“ říká Karine. 

Aby se rodina dostala z finanční nejistoty a měla svůj vlastní zdroj příjmu, začala Karine se svojí dcerou prodávat žingalov hats, a to hned od prvních dnů, co se rodina přestěhovala do města Vayk.

Na rohu hlavní ulice si Karine s dcerou otevřely malý obchod. Nejprve byla poptávka po plackách velmi vysoká. Teď je sice menší, ale i tak se podnik uživí. Kromě prodejů přímo z obchodu má totiž příjmy i ze spolupráce s dalšími zákazníky.

Finanční podporu, kterou jsme mohli Karine díky Evropské unii poskytnout, rodina ihned využila především na vybavení domu, protože v místnostech neměli téměř nic.

Ve městě Vayk jsme se potkali také s Emmou, která uprchla se svojí rodinou z Náhorního Karabachu 27. září. Trvalo jim 36 hodin, než se dostali do arménského města Goris. Emma odjela se svým tříletým dítětem a rodinou svého bratra. Její manžel přijel zvlášť. Byl už večer, když se dostali s těhotnou švagrovou do Gorisu. Jí našli dočasné místo v domově důchodců, ale Emma a její dcera spaly tu noc v autě.

Po dlouhé cestě měla Emma vybitý mobil. Svému manželovi se dovolala až druhý den ráno. Společně s bratrovou rodinou odjela do Yeghegnadzoru, protože v Gorisu už nebylo možné najít ubytování. Ale ani v Yeghegnadzoru bydlení nemohli sehnat, a tak se nakonec usadili ve městě Vayk.

„Moje sestra se do Vayku přestěhovala po konfliktu v roce 2020. Možná i právě proto jsem si nakonec řekla, že bychom zde mohli bydlet. Ale dům, ve kterém žijeme, pro nás není ani trochu vyhovující. Topíme jenom elektřinou, plyn není do domu vůbec zaveden. Není jednoduché tento velký prostor vytopit,“ říká Emma. 

V domě také chybí základní vybavení. Není tam například pračka, ale Emma říká, že to není velký problém, protože si může vyprat u příbuzných. Ale topení a trouba by rodině ulehčily každodenní život.

Manžel Emmy si během konfliktu v Náhorním Karabachu v roce 2020 zranil ruku, ale nevyhledal hned lékařskou péči, protože si myslel, že se zranění brzy zahojí. Po nějaké době byl ale lékařský zákrok nevyhnutelný a za podpory vlády mohl manžel Emmy podstoupit léčbu. Je vyučený hutník, ale momentálně je nezaměstnaný. Oba s Emmou doufají, že se mu brzy podaří najít si práci.

Také tříletou dceru Emmy konflikt v Náhorním Karabachu ovlivnil. Jako každé dítě má totiž ráda sladkosti. Ale kvůli blokádě cesty do Náhorního Karabachu, která způsobila mimo jiné problémy s dostupností i těch nejzákladnějších potravin, dcera Emmy dlouho žádnou sladkost neměla. Díky finanční pomoci od Člověka v tísni mohla Emma své dceři koupit nejen její oblíbené cukrovinky, ale také džus, sýry a další základní potraviny.

Za podpory Evropské unie jsme mohli v rámci různých programů napříč arménskými regiony pomoci lidem, kteří se ocitli kvůli vysídlení z Náhorního Karabachu v těžké životní situaci. Naše pomoc zahrnuje distribuci hygienických potřeb, jídla, kuchyňského vybavení, poukázek na jídlo a hygienu nebo vytvoření bezpečných míst pro děti, které kromě pestrého programu poskytují také psychologickou pomoc. Řídíme se tím, co lidé opravdu potřebují. Na distribuci materiálu a výběru příjemců pomoci spolupracujeme s místními vládními organizacemi. 
Autor: Shushanik Nersesyan

Související články