„Musíme pracovat dál kvůli utrpení našich lidí.“ Společně s místní neziskovou organizací AWAFY pomáháme lidem v Súdánu
Publikováno: 14. 3. 2024 Doba čtení: 6 minutSpolečně se súdánskou organizací AWAFY pomáháme lidem v Dárfúru po eskalaci konfliktu v dubnu 2023. Podle odhadů muselo opustit své domovy 6,6 milionu lidí, z toho jsou polovina děti. Súdán je tak zemí s největším počtem vysídlených lidí na světě.
Přístup humanitární pomoci do Dárfúru je velmi omezený a žádná z mezinárodních organizací v této oblasti nepůsobí přímo. Díky Klubu přátel Člověka v tísni jsme mohli podpořit místní organizaci AWAFY, abychom zmírnili utrpení vysídlených lidí v uprchlických táborech ve městě Zalingei v centru Dárfúru. Tito lidé potřebují jídlo, pitnou vodu, lepší hygienické podmínky a přístup k lékařské pomoci. Vybraným domácnostem jsme poskytli materiální a finanční podporu, aby si mohly pořídit to nejpotřebnější, a zároveň tak podpořily místní trh. Umožnili jsme také stavbu a opravu toalet a zajistili přístup k pitné vodě.
Přečtěte si rozhovor s Mohammedem Berou a Mohialdeenem Ismailem z organizace AWAFY, se kterými jsme si povídali například o příbězích lidí z válkou zasažených oblastí.
Mohammede, Mohialdeene, kde se právě nacházíte? Můžete nám říct, odkud nám voláte?
Mohammed: Já jsem právě v kanceláři v naší nové centrále. Kvůli válce jsme se museli přestěhovat z našeho původního místa do bezpečnější lokality. Teď se nacházíme v centru Dárfúru. Díky tomu máme přístup nejen do celého regionu, ale také do dalších oblastí v Súdánu. Teď můžeme opět pokračovat v naší práci.
Mohialdeen: Kvůli válce jsme museli evakuovat také některé naše kolegy, pět z nich se nyní nachází v Kampale, odkud vám také volám. I když pracuji na dálku, mohu takto pomáhat své komunitě.
Museli jste přesunout svoji kancelář na bezpečnější místo. Znamená to, že jsou humanitární organizace a humanitární pracovníci v Súdánu v ohrožení?
Mohammed: Ano. Hlavně během našich aktivit v terénu jsme čelili několika složitým situacím. Válčící strany narušují naši práci, často nám zakazují pracovat. Nedávno například zatkli našeho manažera logistiky z kanceláře v Zalingei během práce v terénu. Ale momentálně se konflikt vyvíjí tak, že můžeme v naší práci pokračovat, protože už neprobíhá tolik bojů.
Největší problém je přístup humanitární pomoci
Kolik je v Súdánu humanitárních organizací?
Mohammed: Původně bylo v Súdánu několik humanitárních organizací, ale kvůli konfliktu musely buď ze země odejít, nebo přesunout své kanceláře jinam, aby mohly pracovat alespoň na dálku. Některé organizace pracují ve východní části Súdánu, ale na západě jsme pouze my, AWAFY.
Jak velká je vaše organizace?
Mohammed: Máme celkem patnáct zaměstnanců. Pět z nich pracuje na dálku z Kampaly a zajišťují především technickou podporu. Deset lidí pracuje v terénu.
Kde přesně a jak AWAFY pomáhá?
Mohammed: Zatím působíme hlavně ve střední a jižní oblasti Dárfúru. Ale v rámci naší nové strategie na rok 2024 bychom rádi pokryli celý region Dárfúru. Zaměřujeme se především na okamžitou humanitární pomoc a dokumentování porušování lidských práv jak v Dárfúru, tak v celém Súdánu. Ale naší prioritou je nyní humanitární pomoc, protože to teď lidé nejvíce potřebují.
Jaká je teď humanitární situace v Dárfúru?
Mohammed: Největší problém je právě samotný přístup humanitární pomoci do Dárfúru. Doposud zde nepodnikly žádnou větší intervenci místní, ani mezinárodní humanitární organizace. V této situaci potřebují civilisté především jídlo, vodu, přístřeší a zdravotnickou péči. Děláme všechno pro to, abychom jim to zajistili.
Zaměřujete se na pomoc vysídleným lidem. Můžete nám říct, jak vypadá jejich život? Kde bydlí?
Mohammed: Tito lidé museli kvůli válce utéct ze svých domovů, někteří z nich přišli o své příbuzné, rodiny. Teď žijí v dočasných přístřešcích v uprchlických táborech. Ale tato místa nestačí ani na to, aby zajistila jejich nejzákladnější potřeby. Lidé žijí ve velmi špatných hygienických podmínkách na místech, která často nemají ani kanalizaci. Také samotné příbytky jsou ve velmi špatném stavu. Nejsou zde dostupné téměř žádné služby. Nejtěžší je období zimy, přístřešky neposkytují ochranu před nepříznivými podmínkami. Považujeme lidi v uprchlických táborech za jednu z nejohroženějších skupin, a proto jim pomáháme.
Přišli o všechno, nezbyla jim ani trocha peněz
Jak hodnotíte spolupráci našich organizací?
Mohammed: Pro nás v AWAFY je tato spolupráce jedním z největších úspěchů minulého roku, a to především kvůli dopadu, který bude mít. Teď můžeme podpořit lidi, kteří potřebují naši pomoc.
Jak naše spolupráce vypadá?
Mohammed: Naše pomoc zahrnuje především distribuci peněz. Kvůli momentální situaci nemůžeme do postižených oblastí doručit materiální humanitární pomoc. Navíc si takto mohou samotní lidé rozhodnout o tom, co je pro ně v danou chvíli nejdůležitější a jaké věci si za peníze pořídí. Proto jsme se pro finanční pomoc rozhodli.
Co si lidé za peníze nejčastěji kupují?
Mohammed: Lidé si nejčastěji kupují jídlo. To je teď prioritou pro většinu z nich.
A kde si potřebné věci kupují? Funguje místní trh?
Mohammed: Ano, místní trh funguje a zboží je dostupné, takže se k věcem, které potřebují, bez problému dostanou.
Jak posuzujete, kterým lidem pomůžete?
Mohammed: Ještě před tím, než začneme distribuovat pomoc, děláme důkladné posudky a dotazníky. Poté, co zanalyzujeme data, vše znovu ověříme, abychom si byli jistí, že celý proces proběhl správně.
Můžete s námi sdílet některé příběhy lidí, kterým společně pomáháme?
Mohialdeen: Mě velmi zasáhl příběh jedné rodiny s šesti dětmi. Přišli o všechno a nezbyla jim ani trocha peněz. Nemohli si dovolit koupit ani vodu pro své děti a byli odkázaní na pomoc svých sousedů. Této rodině jsme poskytli peníze, aby si mohli koupit to nejpotřebnější. Byli za naši pomoc velmi vděční.
S lidmi, kterým pomáháme, jsme v úzkém kontaktu. Hodně z nich jsou vnitřně vysídlení lidé. Často se z nás stanou přátelé. Tito lidé také mluví o naší organizaci ve své komunitě a rozšiřují tak povědomí o našich službách.
Kvůli konfliktu trpí hlavně civilisté
Jak jste se stali humanitárními pracovníky?
Mohialdeen: Já mám vystudované informační technologie a Mohammed je stavební inženýr. Ale kvůli situaci v Súdánu jsme se rozhodli, že budeme pomáhat lidem v naší zemi. Také já jsem totiž zažil, jaké to je být vnitřně vysídlený. V roce 2003 jsem musel opustit svoji vesnici. Potom jsem ale mohl dokončit studium v centrálním Dárfúru, kde jsem potkal skvělé lidi, se kterými jsme začali pracovat pro AWAFY.
Mohammed: Já jsem byl mladý člověk s revolučními myšlenkami. Vždycky jsem usiloval o změnu a o to, aby byl v mé komunitě mír. Poté jsem se stal součástí programu v Nairobi, kde jsem se naučil, co dělat v případě konfliktu nebo nečekané události, abych mohl dělat humanitární práci a pomoci tak svým lidem. Potom jsem se přidal k AWAFY.
Vaše práce musí být často velmi náročná a stresující. Co je pro vás zdrojem motivace a síly pokračovat dál?
Mohialdeen: Musíme pracovat dál kvůli utrpení našich lidí. Uvědomujeme si, jak náročným obdobím lidé v Súdánu prochází a chceme jim pomoci.
Súdán je v posledních letech sužován válkami, především v oblasti Dárfúru a konflikty mezi severem a jihem země. V roce 2011 se od Súdánu oddělil Jižní Súdán, a stal se tak nejmladším státem na světě. Situace v zemi se dramaticky zhoršila 15. dubna 2023, kdy začaly boje mezi súdánskou armádou (SAF) a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Jejich velitelé, Burhan a Hemeti, byli původně spojenci a v roce 2019 společně svrhli brutální diktaturu bývalého súdánského prezidenta Omara al-Bashira.