Na cestě k ukončení tabu o menstruaci v Nepálu

Publikováno: 28. 5. 2024 Doba čtení: 4 minuty
Archana Chaudhary, 30 year old, life skill facilitator who attended Menstrual Hygiene Management training conducted by PIN under UKAID supported Aarambha project. She learnt to make reusable sanitary pads, gained knowledge on menstrual hygiene. After the training, she shares the knowledge with the adolescent girls the project works with.
© Foto: Nitin Naren Singh

Mezinárodní den menstruace, který každoročně připadá na 28. května, připomíná důležitost menstruačního zdraví a hygieny. Letošní téma „Společně za přátelský svět k menstruaci“ (Together for a #PeriodFriendlyWorld) zdůrazňuje potřebu společného úsilí v boji s hluboce zakořeněnou stigmatizací a tabu obklopující menstruaci.

Pro mnoho žen a dívek v Nepálu, zejména v odlehlých oblastech, je menstruace stále zahalena kulturními a náboženskými tabu. Přesto, že jde o přirozený fyziologický proces, ženy kvůli němu často bývají vyloučeny z každodenních a komunitních aktivit. Devět z deseti žen a dívek v Nepálu uvádí, že během menstruace zažívají omezení. Od zákazu vstupu do modliteben, chrámů a kuchyní až po vyhýbání se kontaktu s mužskými členy rodiny, oddělené spaní a vynechávání školy.

Na naší nepálské misi se snažíme tabu kolem menstruace odstranit. Snažíme se, aby menstruační hygiena byla integrována do všech aspektů naší práce. Na podporu našich zaměstnankyň jsme dámské toalety vybavili základními prostředky menstruační hygieny, jako jsou hygienické vložky, tampony, náplasti proti bolesti a náhradní spodní prádlo a kalhoty. Během menstruace mají ženy možnost pracovat z domova. Tato iniciativa pro nás znamená posilování postavení žen a dlouhodobou rovnost žen a mužů.

Při mimořádných událostech zajišťujeme, aby balíčky se základní pomocí obsahovaly i menstruační potřeby, jako jsou hygienické vložky a čisté oblečení. Ty jsou distribuovány společně s potravinami a dalšími nezbytnými věcmi. Ženy menstruují i v krizových situacích, a tyto balíčky jim pomáhají zachovat důstojnost a hygienu.

V Nepálu jsme začali pracovat po tragickém zemětřesení v roce 2015. Spustili jsme program s názvem „Její bezpečí“ (anglicky “Her Safety”). Hlavním cílem bylo podpořit dívky a ženy žijící v táborech, aby zůstaly v bezpečí a zdravé. Muže i ženy jsme během programu učili o sexuálním a reprodukčním zdraví a o menstruační hygieně. Dozvěděli se, jak vyrobit hygienické vložky. Jedna z účastnic, Bir Singh Tamang, řekla:

„Nikdy jsem nevěděla, jak se hygienická vložka používá. Její výroba byla mimo mou představivost. U nás doma se o menstruaci otevřeně nemluví. Ale teď jsem tady a dokážu si hygienickou vložku vyrobit sama. Uvědomila jsem si, že je to všechno o zájmu a ochotě učit se. Kdybych se styděla a neměla zájem, nikdy bych se je nenaučila vyrábět.“

V rámci našeho nového projektu River+ budou v recyklačních centrech v údolí Káthmándú instalována zařízení WASH (voda, sanitace a hygiena), která budou šetrná k životnímu prostředí. Tato centra zaměstnávají značný počet hygieniček a nová zařízení jsou vybavena potřebnými pomůckami pro menstruační hygienu. Kromě toho se v rámci programu Her Safety uskuteční školení pracovníků hygienických služeb o sexuálním a reprodukčním zdraví. Poskytováním hygienických vložek při akcích na čištění řek projekt zajišťuje, aby nebyly opomíjeny potřeby menstruační hygieny. Projekt River+ prosazuje genderově citlivé hodnoty v rámci všech svých aktivit.


V rámci projektu A2015 Urban Resilience byla ve spolupráci s obcí Godawari zřízena výrobna hygienických vložek. Během čtyřdenního vzdělávacího programu se 20 žen vzdělávalo v oblasti menstruační hygieny, prolamování tabu a výroby, balení a cen hygienických vložek. Tato iniciativa posiluje postavení žen a podporuje místní výrobu cenově dostupných menstruačních výrobků.

Pětiletý projekt s názvem Aarambha-Leaving No Girl Behind dále posiluje náš dopad. V rámci tohoto projektu bylo 119 školitelů, včetně facilitátorů komunitních vzdělávacích center, učitelů a sociálních pracovníků, vyškoleno ve výrobě hygienických vložek z čistých měkkých látek pro opakované použití. Tohoto školení se zúčastnilo 2 775 dívek z komunitních vzdělávacích center a více než 2 000 školaček. Výuka o menstruační hygieně byla začleněna do seminářů o genderové transformaci, kterých využilo 8 751 dospívajících. Kromě toho projekt poskytl komplexní vzdělávání o právech na sexuální a reprodukční zdraví a menstruační hygieně 9 794 dívkám v komunitních vzdělávacích centrech prostřednictvím lekcí životních dovedností. Jmenováním kontaktních osob a distribucí hygienických vložek ve školách získalo více než
18 000 studentek a studentů lepší informace a prostředky v oblasti menstruačního zdraví.


Dnes je Den menstruační hygieny. Naše společné úsilí nám připomíná pokroky na cestě ke světu, kde menstruace není tabu. Zajištěním přístupu k menstruačním pomůckám, vzdělávání a infrastruktuře a řešením kulturních norem můžeme výrazně zlepšit život žen a dívek v Nepálu i jinde. Společně můžeme prolomit zeď stigmatizace a vybudovat svět, kde bude menstruace přijímána s důstojností a pochopením.

Autor: Nirmala KC, Gender Equality, Disability and Social Inclusion (GEDSI) and Protection Coordinator

Související články