Na co všechno se zaměřuje a co odkrývá? Projekt Reprodukční zdraví dívek a žen zasahuje mnohem hlouběji

Publikováno: 22. 3. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Na co všechno se zaměřuje a co odkrývá? Projekt Reprodukční zdraví dívek a žen zasahuje mnohem hlouběji
© Foto: ilustrační foto

Menstruační chudoba, reprodukční zdraví, ale i svoboda ženy a plánované rodičovství – to jsou témata, na která narážíme při naší práci v terénu. I proto jsme v říjnu 2023 zahájili projekt "Reprodukční zdraví dívek a žen", který reaguje na řadu nejpalčivějších, někdy i tabuizovaných problémů. Přestože se týkají mnoha žen v Česku, veřejně se často neprobírají.

Naším cílem je jednoduše dostatek informací, péče a možnost volby pro všechny dívky a ženy bez ohledu na to, kde žijí, jaké mají příjmy, čemu věří a co se v jejich rodinách traduje.

Nejdůležitější je informovanost a dostupnost

Zaměřujeme se na osvětu v oblasti reprodukčního zdraví, prevence a dostupnosti gynekologické péče. Vnímáme to jako velmi důležité pro dívky a ženy z chudších rodin či komunit, kde bývají sexualita, menstruace nebo plánované rodičovství spojené s řadou mýtů a stereotypů. Díky naší dlouhodobější spolupráci s rodinami a vybudované důvěře se nám daří dotýkat i těch nejcitlivějších témat.

Podívejte se na představení projektu jeho manažerkou Kristýnou Bojić. 👇🏻

Snažíme se předávat informace stravitelným způsobem, přirozeně a beze studu. Poskytujeme podporu při hledání gynekologické ordinace, následné registraci a samotné návštěvě, v případě potřeby i finanční pomoc např. na úhradu registračního poplatku či vhodné antikoncepční metody. Projekt se věnuje také menstruační chudobě a možnostem distribuce potřeb pro žákyně a studentky z nemajetných rodin.

Co se odhaluje při práci v terénu

Během naší práce v terénu se vynořují i zvlášť závažná témata. Co všechno se dostává na povrch, popisuje Barbora T. Vrbová. 👇🏻

V praxi se setkáváme s tím, že menstruační chudoba je důvodem opakovaných absencí ve škole, neplánované těhotenství pak častou příčinou předčasného ukončení středoškolského studia.

V jaké oblasti Česko zaostává?

Trendem mnoha evropských zemí je hrazení antikoncepce ze zdravotního pojištění, alespoň pro dívky, mladé ženy, nezaměstnané a nízkopříjmové, jak o tom hovoří Jan Greguš, gynekolog a vědecký sekretář sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví České gynekologické a porodnické společnosti. Česko v tomto směru zaostává. 👇🏻


Autor: ČvT

Související články