Na polsko-běloruské hranici stále pomáhají aktivisté ze skupiny Grupa Granica

Publikováno: 21. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Aktivisté ze skupiny Grupa Granica třídí oblečení pro uprchlíky uvízle na polsko - běloruské hranici
© Foto: Grupa Granica

Od konce září 2021 popisují novináři a humanitární pracovníci situaci v polsko-běloruském pohraničí jako humanitární katastrofu. Situace velmi dobře ilustruje způsob, jakým se běloruský režim rozhodl zneužít dlouhodobou a postupně se vyostřující krizi evropské migrační politiky. Podle záznamů polské pohraniční stráže se k 1. listopadu 2021 hranici Evropské unie pokusilo překročit minimálně 28,5 tisíc migrantů, z nichž nejméně patnáct při tomto pokusu zemřelo. Počet obětí však bude pravděpodobně mnohem vyšší. Polsko vyhlásilo při hranicích s Běloruskem výjimečný stav a znemožnilo přístup novinářů a humanitárních organizací do oblasti. Co se v nepřehledném terénu Bělověžského pralesa přesně děje proto není stále zcela zřejmé.

Jedni z uprchlíků, kteří se na hranici pohybovali, je syrská rodina, matka padesát tři let, tři děti včetně třináctileté dcery, původem z Idlibu. Chtěli odejít za svojí rodinou v Evropě. Pohraniční policie, není jasné, zda polská či běloruská, zničila jejich SIM karty. V lese na bělorusko-polském pomezí potkali skupinu dalších migrantů s 18měsíčním batoletem. Byli zatčení polskou policií a vráceni do Běloruska. Několik dní později, mimo zónu výjimečného stavu, narazili na skupinu dobrovolníku z nevládní organizace patřící do skupiny Grupa Granica. Řekli jim, že se do Polska pokusili dostat devětkrát. „Místní lidé na nás volali policii. Potom nás policie zbila a vyhnala za plot. Při jednom pokusu jsme přišli o naše doklady. Nevíme, co s námi bude,“ říká žena. Dobrovolníci ze skupiny Grupa Granica zajistili pro uprchlíky teplou polévku, ponožky, termodeky a další základní potřeby. 

Z otřesných svědectví vyplývá, že lidé včetně rodin s dětmi, kteří často potřebují okamžitou pomoc, byli běloruskými jednotkami biti obušky a pažbami pušek, ohrožováni psy a běloruské i polské úřady je opakovaně nutily překračovat hranici v nebezpečných podmínkách, a to i přes rychle tekoucí řeku.

„Lidé na hranicích se ocitají mezi dvěma mlýnskými kameny. Uvízli ve fakticky vyloučené zóně na hranicích Běloruska a EU. Čelí hladu, jsou vystavení šokující míře brutality ze strany běloruských sil, které je opakovaně nutí vstoupit do Polska, kde jsou polskými policisty systematicky zatlačováni zpět. Soupeřící strany hrají odpornou hru s lidskými životy,” uvedla výzkumná pracovnice Amnesty International pro práva uprchlíků a migrantů Jennifer Fosterová.

„Nezpochybňujeme potřebu chránit polskou hranici. Není však spravedlivé prezentovat tyto dvě hodnoty – ochranu lidských práv a zajištění bezpečnosti státu – jako protichůdné nebo se vzájemně vylučující. Tak tomu prostě není. Každý stát je povinen chránit své hranice, zároveň je však povinen chránit lidské životy a zajistit dodržování zákonů a lidských práv,” stojí ve společném prohlášení skupiny neziskových organizací Grupa Granica.

Grupa Granica je skupina 14 neziskových organizací, které se staví proti tomu, jak polské úřady reagují na události na svých hranicích. Pomáhají migrantům, kteří se ocitli na polském území, zajišťují humanitární pomoc a monitorují porušování lidských práv. Činnost skupiny se ve velké míře opírá o dobrovolnou práci aktivistů, včetně obyvatel oblasti, ve které byl vyhlášen výjimečný stav. Do přímé pomoci se zapojily tisíce lidí z celého Polska. Díky sběru a rozvozu materiálu pak mohli aktivisté poskytnout potřebným lidem uvízlým v lese mezi Polskem a Běloruskem. 

Migranti žádají o pomoc nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí nebo na telefonním čísle tísňového volání. Podpora zahrnuje kromě zajištění jídla, pití, teplého oblečení a léků i přivolání záchranné služby nebo poskytnutí informací o pravidlech pro podání žádosti o mezinárodní ochranu. Pokud se někdo rozhodne požádat o azyl v Polsku, je mu poskytnuta právní podpora. Grupa Granica dále dokumentuje porušování lidských práv, informuje veřejnost, spolupracuje na hledání osob, které se ztratily v pohraniční oblasti, pořádá osvětové a informační semináře pro obyvatele oblasti, ve které byl vyhlášen výjimečný stav nebo zajišťuje tlumočníky a překladatele, kteří na dálku asistují migrantům uvízlým na hranicích. Ke konci listopadu 2021 poskytli aktivisté z Grupa Granica pomoc skoro 6 tisícům lidí. Činnost skupiny lze sledovat na Twitteru nebo Facebooku.

Člověk v tísni uvolnil v listopadu pro koalici nevládních organizací Grupa Granica půl milionu korun z humanitárního fondu Klub přátel ČvT.

V případě zájmu můžete práci platformy Grupa Granica podpořit i přímo skrze jednoho z jejich členů Fundacja Polska Gościnność

Název účtu: Fundacja Polska Gościnność

Číslo účtu: PL12 1750 0012 0000 0000 4087 4232

Banka a adresa: BNP Paribas Polska ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa

SWIFT kód: PPABPLPK

IBAN: PL12 1750 0012 0000 0000 4087 4232

Doporučujeme zkontrolovat si u Vaší banky výši poplatků pro platbu do zahraničí

Autor: PIN

Související články